W Dukli już po raz XX odbył się Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.
W Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli, 7 stycznia br., uroczyście podsumowano Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie i dukielskie muzeum. To była już XX edycja konkursu, a uczestnikom wciąż nie brakuje inwencji twórczej. W atmosferę bożonarodzeniową związaną z historią szopki wprowadziła komisarz wystawy i przewodnicząca jury Aleksandra Żółkoś.

Dukla Konkurs Szopek

Na konkurs wpłynęło 87 prac z powiatu krośnieńskiego oraz powiatów słowackich stropkovskiego i śvidnickiego. Jury wyłoniło laureatów, przyznając nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły ponadgimnazjalne i podopieczni domów pomocy społecznej.

Na wystawie panuje olbrzymia różnorodność. Szopki są wykonane z mas plastycznych, papieru, makaronu, ciasta z wykorzystaniem drewna i innych materiałów roślinnych. Można znaleźć prace ciężkie z metalu, kamienia, ale też bardzo lekkie, subtelne z wosku, muszli, liści czy słomy. Wszystkie szopki zadziwiają pomysłowością, precyzją wykonania, różnorodnością. Są prace rozbudowane z bogactwem elementów , ale i proste, ale wszystkie robią duże wrażenie.

Dukla Konkurs Szopek

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczali: przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, starosta krośnieński Jan Pelczar, wicestarosta Andrzej Guzik, urzędujący członek Zarządu Powiatu Monika Subik oraz radne powiatu Maria Parylak i Józefa Winnicka – Sawczuk.

Podsumowując spotkanie starosta Jan Pelczar przypomniał, że samorząd Powiatu Krośnieńskiego już od 20 lat kultywuje tę piękną tradycję związaną z organizowaniem konkursu szopek, które są nieodłącznym elementem świat Bożego Narodzenia. Podziękował wszystkim uczestnikom za udział i inwencję twórczą. Złożył gratulacje laureatom oraz tym wszystkim, którzy się do tego przyczynili, rodzicom i wychowawcom za wsparcie i inspiracje, bez której takie dzieła by nie powstały. Wyraził również nadzieję, że konkurs będzie kontynuowany i za rok ponownie się spotkamy.

W części artystycznej spotkania wystąpili młodzi artyści ze Stropkova na Słowacji oraz Zespół Teatralny Mali Artyści z Łęk Dukielskich z przedstawieniem jasełkowym "Europa bez Boga".

Dukla Konkurs Szopek

Wystawa najpiękniejszych szopek w dukielskim muzeum czynna będzie do 2 lutego br.

Wyniki konkursu:
Szkoły Podstawowe i Gimnazja
I m-ce - Machura Weronika - SP Leśniówka
II m-ce - Nikola Nycz - SP Krasna
II m-ce - Eryk Wierdak - SP Kobylany
II m-ce - Adrian Minior - SP Ustrobna
III m-ce – Joanna Frankiewicz - SP Tylawa
III m-ce – Milena Penar - SP Klimkówka
III m-ce – Szymon Kisiel - SP Wróblik Szlachecki
III m-ce – Martyna Gąsior - ZSP Żarnowiec

Wyróżnienia: – Milena Buczyńska - SP Łęki Dukielskie, Łukasz Buczyński, Marcin Dziedzic - SP Łęki Dukielskie, Ksawery Dudek - Szkoła Muzyczna, Dagmara Urban - Gimn. Przybówka, Julia Hawrot - SP Kombornia, Julia Widziszewska - SP Chorkówka, Emilia Machura - SP Chorkówka .

Dukla Konkurs Szopek

Szkoły ponadgimn.
I m-ce – Andrzej Warzocha - ZSGH Iwonicz Zdrój
II m-ce – Beata Karp - ZS Iwonicz
III m-ce – Bartłomiej Raś - ZSGH Iwonicz Zdrój
III m-ce – Bernadetta Kudrak - ZSGH Iwonicz Zdrój

Wyróżnienia: Grzegorz Woźniak - ZS Jedlicze, Karolina Wójcik - ZS przy OHP Iwonicz.

/b>Dorośli
I m-ce - Jadwiga Bogacz - Środowisk. Dom Samopomocy Cergowa
II m-ce - Małgorzata Stasik – Środowisk. Dom Samopomocy CergowaSŁOWACJA
Szkoły Podstawowe
I m-ce - Nela Ivancova - Stropkov
I m-ce - Martin Grundza - Wysny Orlik – Świdnik
II m-ce – Liana Hrickova - Minovce – Stropkov
II m-ce – Daniela Druzdova – Śvidnik
III m-ce – Sebastian Grundza – Świdnik

Szkoły Ponadgimnazjalne
I m-ce – Stefan Drobnak - Stropkov

Domy Pomocy i Szkoły Specjalne
I m-ce – Lenka Juhasova – Stropkov
II m-ce – Miroslav Goga, Alan Lescisin - Świdnik
Udostępnij ten artykuł znajomym: