Od wtorku (8.07) do końca wakacji, w sali wystaw czasowych Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie czynna będzie wystawa pt. Obrazy szkłem malowane. Witraże.
Witraże powstają z kolorowych kawałków szkła, łączonych ołowiem lub cyną. Pierwsze kompozycje wykonane w tej technice pojawiły się w czasach starożytnych. Ogromny rozkwit ich popularności przypadł na okres średniowiecza i związany był ze sztuką sakralną. To właśnie okna wielkich katedr czy kościołów zazwyczaj stanowią pierwsze (i najczęściej jedyne) skojarzenie związane z witrażami. Niesłusznie. Wykorzystywane są one bowiem także w innych dziedzinach życia (produkcja kloszy lamp, biżuterii, budownictwo świeckie), w tym w sztuce współczesnej.

Cechą wspólną wszystkich witraży jest zmienność barwy. Kompozycje rozjaśniają się i gasną wraz
z natężeniem światła. Intensywność kolorów zależy więc od pory dnia i roku, oraz od warunków pogodowych. Proces ich powstawania przypomina natomiast tworzenie dzieła malarskiego (dobór kolorów, budowanie treści), dlatego witraż nazwać można obrazem malowanym szkłem.

Na wystawie przygotowanej przez Centrum Dziedzictwa Szkła i czynnej od wtorku (8.07) do końca wakacji, zobaczyć będzie można ponad czterdzieści prac witrażowych, o różnych rozmiarach, tematyce i przeznaczeniu. Swoje dzieła zaprezentuje m.in. mająca ponad stuletnią tradycję najsłynniejsza polska pracownia witrażu – Krakowski Zakład Witraży S.G. Żeleński.

CDS

Bardzo wyraźnie podkreślona zostanie także współczesna sztuka witrażownictwa. Reprezentować ją będą dzieła powstałe w Pracowni Witrażu Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Ekspozycja będzie pierwszą częścią cyklu wystawowego zatytułowanego "Barwa i światło", który w trzech corocznie organizowanych wystawach zaprezentuje sztukę tworzenia witraży w jej historycznej i nowoczesnej odsłonie.

- Wystawa będzie doskonałą okazją do przekonania się, że nieco już zapomniany witraż wciąż ma się bardzo dobrze, a kojarzenie go wyłącznie ze sztuką sakralną jest dalekie od prawdziwego oblicza współczesnego witrażownictwa – zachęca Hanna Wajda-Lawera, starszy kustosz Centrum Dziedzictwa Szkła, kurator wystawy.

Wernisaż wystawy pt. "Obrazy szkłem malowane. Witraże" odbędzie się we wtorek (8.07), o godz. 17.30, w sali wystaw czasowych Centrum Dziedzictwa Szkła. Wstęp bezpłatny.

Ekspozycja dostępna będzie do 24 września 2014 r.

Udostępnij ten artykuł znajomym: