W 75 rocznicę mordu w Lesie Grabińskim odbyła się uroczystość przypominająca tamte wydarzenia i upamiętniająca ofiary.
Wczesnym rankiem 24 lipca 1944 roku w Iwoniczu w Lesie Grabińskim strzałem w tył głowy zamordowano 72 mężczyzn przywiezionych z więzienia w Jaśle. W większości byli to członkowie Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, mieszkańcy Lubatowej. Mordu dokonał pododdział ukraińskiego batalionu SS-Galizien pod niemieckim dowództwem barona Engelsteina i jego zastępcy, ukraińskiego majora, lek. wet. Władimira Najdy.

uroczystość w Lesie Grabińskim

Aby upamiętnić tamte wydarzenia i oddać hołd poległym w 75 rocznicę mordu odbyła się uroczystość w miejscu kaźni. Choć pogoda nie dopisała uczestnicy uroczystości stawili się licznie. Były obecne władze gminy, członkowie Iwonickiego Stowarzyszenia "Ocalić od Zapomnienia" które opiekuje się terenem i pomnikiem, przedstawiciele lokalnych organizacji, mieszkańcy gminy a przede wszystkich rodziny pomordowanych.Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego i okolicznościowych przemówieniach odprawiona została msza święta sprawowana w intencji pomordowanych i ojczyzny. Ostatnim punktem było złożeniem kwiatów i zniczy pod pomnikiem.

uroczystość w Iwoniczu

Druga część uroczystości odbyła się już przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Iwoniczu, gdzie po krótkiej modlitwie złożono wiązanki kwiatów i znicze.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.