12 listopada na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie pożegnano Bronisława Niżnika. Długoletni zasłużony piłkarz, trener i działacz piłkarski zmarł 8 listopada w wieku 75 lat.
Mszę św. pogrzebową w kościele pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli. odprawił ks. prałat Krzysztof Mijal, proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha i MB Częstochowskiej w Krośnie.

- Był wspaniałym człowiekiem i wiele dobra w czasie swojego życia uczynił. Wielu z nas zapewne tego dobra doświadczyło. Pozostawił nam po sobie piękne świadectwo. Był także człowiekiem bardzo głębokiej wiary - powiedział w homilii ks. prałat Krzysztof Mijal.

pogrzeb Bronisława Niżnika

W ostatniej drodze zasłużonego dla podkarpackiej piłki nożnej najpierw piłkarza a później trenera i działacza uczestniczyła rodzina piłkarska z różnych zakątków naszego regionu.

Zmarłego żegnali przedstawiciele klubów piłkarskich, z którymi był związany, zawodnicy, którzy doskonalili swoje umiejętności pod jego okiem, władze Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie, przyjaciele, znajomi, rodzina, wielu kibiców i sympatyków futbolu, poczty sztandarowe OZPN w Krośnie i Karpat Krosno, uczniowie wraz z opiekunami z Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego "Karpaty" w Krośnie.

pogrzeb Bronisława Niżnika

Andrzej Włodarski, wieloletni sekretarz Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie zapamiętał Bronisława Niżnika jako cenionego i lubianego trenera, wychowawcę wielu pokoleń piłkarzy. - Zawsze uśmiechnięty, wesoły, służył pomocną dłonią, nigdy tej pomocy nie odmawiał. W latach 1986-1990 pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału Młodzieżowego OZPN w Krośnie - powiedział Andrzej Włodarski.

Niezwykle ciepło wspomina zmarłego trenera Grzegorz Raus - trener, dyrektor Akademii Piłkarskiej Beniaminek PROFBUD Krosno. - Gdy zaczynałem pracę trenerską w Karpatach to zawsze mnie wspierał, motywował, uspokajał. Piękne to były czasy jak razem jeździliśmy na mecze. Często robiliśmy sobie psikusy. Pamiętam jak powiesiliśmy trenerowi rower Wigry 3 na MOSiR-ze i jak za to mnie ścigał. Pamiętam też dres, który dostał trener Niżnik od Włodzimierza Lubańskiego, kolegi z reprezentacji Polski juniorów. Trener pomagał mi pisać pracę magisterską o Karpatach. Jest tam na zawsze z tytułem Reprezentacyjny Obrońca. Jestem dumny, że mogłem Pana Bronia poznać, uczyć się od niego i partnersko z nim rozmawiać - stwierdził Grzegorz Raus.

pogrzeb Bronisława Niżnika

Działacze Błękitnych Jasienica Rosielna, w którym to klubie Bronisław Niżnik trenował w latach 90. ubiegłego stulecia, zapamiętali go jako człowieka, który umiał skupić wokół siebie przede wszystkim młodzież. - Swoje bogate doświadczenie przekazywał młodym zawodnikom. Nasza drużyna nasza awansowała z klasy C do klasy okręgowej - powiedzieli Edward Szewczyk i Jan Winiarski z Błękitnych Jasienica Rosielna.

Pamięć o nim zachował również bramkarz Szymon Sieniawski, którego Bronisław Niżnik trenował, gdy ten bronił barw LKS Haczów. - Trenera zapamiętałem jako człowieka zawsze uśmiechniętego, otwartego dla ludzi, słynącego z pełnego profesjonalizmu. Uczył nas umiejętności i radości z gry w piłkę. Miałem szczęście, że mogłem pracować z taką osobą, jak był trener Niżnik - powiedział Szymon Sieniawski.

Bronisław Niżnik spoczął na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie. Żona zmarłego trenera krośnieńskich Karpat otrzymała z rąk wieloletniego zawodnika drużyny Łukasza Zycha pamiątkową koszulkę w tradycyjnych niebieskich barwach z napisami "Bronisław Niżnik" i "Trener Legenda". Była to inicjatywa zawodników I drużyny Karpat.

przekazanie pamiątkowej koszulkiŁukasz Zych przekazał pamiątkową koszulkę

Bronisław Niżnik urodził się w 1944 r. w Krośnie. W 1961 r. występował w reprezentacji polski juniorów. Piłkarską karierę, która trwała ponad 16 lat spędził w Karpatach Krosno. Już jako trener, w 1976 r. wprowadził Karpaty do III ligi, a w 1988 r. świętował z drużyną awans do II ligi. Trenował też wiele innych klubów, w tym: Czarnych Jasło, Przełęcz Dukla, Piasta Miejsce Piastowe, Błękitnych Jasienica Rosielna, LKS Haczów, Wisłok Krościenko Wyżne, Jasiołkę Świerzowa Polska, Rędziniankę Wojaszówka.

Był honorowym członkiem zarządu Karpat Krosno. Odznaczony został między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Srebrną Oznaką Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej, Medalem 80-lecia PZPN.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.