W Równem odbyła się uroczystość, podczas której uczczono pamięć uczestników kampanii wrześniowej w 1939 roku.
W niedzielę 1 grudnia w Równem (gmina Dukla) odbyła się uroczystość, podczas której uczczono pamięć uczestników kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Uroczystość odbyła się w lesie na wzgórzu Pachanowa w miejscu pierwotnego pochówku szer. Franciszka Kota, żołnierza II Kompanii i Batalionu "Dukla" II Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza "Karpaty". Symboliczny grób został odnowiony a także ustawiono obelisk z tablicą pamiątkową.

uroczystość w Równem

Szer. Franciszek Kot zginął w wieku 22 lat prawdopodobnie we wrześniu 1939 roku. Istnieją dwie wersje opisujące jego śmierć. Pierwsza mówi o tym, że zginął od kul wystrzelonych z niemieckiego karabinu maszynowego. Druga, że od bomby lotniczej zrzuconej z niemieckiego samolotu. Pewne jest, że ciało żołnierza zostało ekshumowane w latach czterdziestych przez saperów z Rzeszowa i pochowane na rzeszowskim cmentarzu.

uroczystość w Równem

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele dukielskiego samorządu, lokalnych organizacji i Nadleśnictwa Dukla, także strażacy, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Równem z drużyną harcerską "Watra", członkowie Regionalnego Towarzystwa Historycznego z Równego oraz mieszkańcy Równego i Zboisk. Pod obeliskiem odmówiono modlitwę a także złożono kwiaty i znicze.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości: