Uczniowie krośnieńskich szkół podstawowych demonstrowali na krośnieńskim rynku w sprawie złej jakości powietrza w mieście. Zamanifestowali swoją postawę wobec palącego problemu smogu.
"Mieszkańcy Krosna zadbajmy o swój kawałek czystego nieba" - z takim hasłem przyszli w piątkowe przedpołudnie na rynek w Krośnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7. "Piątka głośno protestuje, kiedy sąsiad dzieci truje" - widniał napis na innym transparencie. Część młodych ludzi miała założone na twarz maseczki, byli też uczniowie w maskach przeciwgazowych.

Młodzi chcą głośno mówić o tym problemie. - Smog zatruwa nasze środowisko i nas. Trzeba o tym głośno mówić i zmieniać nawyki starszych, by następne pokolenia mogły żyć zdrowo. Musimy uświadamiać ludzi, żeby przestali palić śmieci - powiedział jeden z młodych uczestników happeningu.

happening na rynku w Krośnie
Uczniowie przynieśli ze sobą transparenty

Prezydent Krosna Piotr Przytocki powiedział, że problem jest bardzo poważny i musi być traktowany bardzo poważnie, gdyż świadomość ludzi w tym temacie jest bardzo niska. - Stężenia groźnych dla zdrowia pyłów i związków powoli wyniszczają organizm człowieka. Zwracajmy uwagę dorosłym, co robią, co palą w piecach, jak mają wyregulowane silniki w samochodach, czy smrodzą całe miasto i my musimy to wdychać. Warto się zastanowić, że może korzystanie z komunikacji publicznej choć w części uchroni nas od emisji spalin samochodowych. Ja uważam, że tak. Transparenty, które przynieśliście z sobą mają przemówić do tych, którzy trują - zaapelował prezydent Piotr Przytocki.

Podczas spotkania podsumowany został konkurs "na list do kopcącego sąsiada". Pierwsze miejsce i nagrodę w kwocie 700 zł na dofinansowanie wycieczki edukacyjnej zdobyła SP nr 5. Na drugim miejscu uplasowała się SP nr 15 (nagroda 500 zł), a na trzecim SP nr 4 (300 zł).

heppening antysmogowy

- Uczniowie pokazali w tych listach, co tak naprawdę myślą na temat jakości powietrza. Listy zostaną umieszczone na stronie internetowej i każdy mieszkaniec, który nie ma odwagi, by podejść do sąsiada i z nim porozmawiać, będzie mógł skorzystać z takiego listu i wrzucić do skrzynki - powiedziała Iwona Walaszczyk, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Krosna.

Happening antysmogowy - manifest młodych mieszkańców Krosna został zorganizowany przez Urząd Miasta Krosna wspólnie ze Stowarzyszeniem EKOSKOP z Rzeszowa.