Uczniowie krośnieńskich szkół podstawowych demonstrowali na krośnieńskim rynku w sprawie złej jakości powietrza w mieście. Zamanifestowali swoją postawę wobec palącego problemu smogu.
"Mieszkańcy Krosna zadbajmy o swój kawałek czystego nieba" - z takim hasłem przyszli w piątkowe przedpołudnie na rynek w Krośnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7. "Piątka głośno protestuje, kiedy sąsiad dzieci truje" - widniał napis na innym transparencie. Część młodych ludzi miała założone na twarz maseczki, byli też uczniowie w maskach przeciwgazowych.

Młodzi chcą głośno mówić o tym problemie. - Smog zatruwa nasze środowisko i nas. Trzeba o tym głośno mówić i zmieniać nawyki starszych, by następne pokolenia mogły żyć zdrowo. Musimy uświadamiać ludzi, żeby przestali palić śmieci - powiedział jeden z młodych uczestników happeningu.

happening na rynku w Krośnie
Uczniowie przynieśli ze sobą transparenty

Prezydent Krosna Piotr Przytocki powiedział, że problem jest bardzo poważny i musi być traktowany bardzo poważnie, gdyż świadomość ludzi w tym temacie jest bardzo niska. - Stężenia groźnych dla zdrowia pyłów i związków powoli wyniszczają organizm człowieka. Zwracajmy uwagę dorosłym, co robią, co palą w piecach, jak mają wyregulowane silniki w samochodach, czy smrodzą całe miasto i my musimy to wdychać. Warto się zastanowić, że może korzystanie z komunikacji publicznej choć w części uchroni nas od emisji spalin samochodowych. Ja uważam, że tak. Transparenty, które przynieśliście z sobą mają przemówić do tych, którzy trują - zaapelował prezydent Piotr Przytocki.

Podczas spotkania podsumowany został konkurs "na list do kopcącego sąsiada". Pierwsze miejsce i nagrodę w kwocie 700 zł na dofinansowanie wycieczki edukacyjnej zdobyła SP nr 5. Na drugim miejscu uplasowała się SP nr 15 (nagroda 500 zł), a na trzecim SP nr 4 (300 zł).

heppening antysmogowy

- Uczniowie pokazali w tych listach, co tak naprawdę myślą na temat jakości powietrza. Listy zostaną umieszczone na stronie internetowej i każdy mieszkaniec, który nie ma odwagi, by podejść do sąsiada i z nim porozmawiać, będzie mógł skorzystać z takiego listu i wrzucić do skrzynki - powiedziała Iwona Walaszczyk, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Krosna.

Happening antysmogowy - manifest młodych mieszkańców Krosna został zorganizowany przez Urząd Miasta Krosna wspólnie ze Stowarzyszeniem EKOSKOP z Rzeszowa.

~palacz

12-12-2019 09:43 7 22


Węgiel czy drewno wędzone w niskich temperaturach wytwarza ogromne ilości gazów palnych które nie mają możliwości zapłonu z powodu braku powierza lub za niskiej temperatury paleniska. Takie gazy palne szczególnie z węgla mają zapach podobny do palonych śmieci i kolor kawy z mlekiem.
Kto pali węglem i narzeka że ma sadzy dużo itp. niech poczyta o "rozpalaniu od góry w kotle górnego spalania" "spalanie współprądowe węgla"
Wszystko opisane na "czysteogrzewanie"
Odpowiedz

~wezuwiusz3

10-12-2019 20:14 7 27

A co robią samochody w spalarni na Sikorskiego i nie tylko z naszej okolicy a nawet z Rzeszowa ,przyjeżdżające wyładowane śmieciami i wyjeżdżające puste??.
Krosno ,nie spala.Krosno ogrzewa śmieciami a śmierdzi w całej okolicy.
Odpowiedz

~Gdzie mie tu?

10-12-2019 12:57 6 29

Biedne dzieci....tylko polaryzacja mózgu im pomoże...
Odpowiedz

~palacz

09-12-2019 13:27 4 33

Proponuję zapoznać się z tematem na stronie " czysteogrzewanie " i edukować społeczeństwo jak poprawnie spalać węgiel w tzw. kopciuchach
Odpowiedz

~fkju

09-12-2019 13:05 7 31

Podziękujcie włodarzom tego miasteczka za ceny wywozu śmieci. Dzieci.
Odpowiedz

~diabloo

07-12-2019 19:57 2 30

Mniej śmieci zebranych w miejscach zbiórek,więcej wyrzuconych do lasu/kotła .koszt=akcja .Na końcu Ekologia.Podwyższajcie ceny wywozu=więcej spalonych
Odpowiedz

~Tom

07-12-2019 19:33 4 32

Dla prezydenta to jest poważny problem ! Powinien zachować resztki godności .wystarczy podjechać koło ciepłowni na Sikorskiego śmierdzi nawet wewnątrz samochodu spalonymi odpadami i to z Rzeszowa. Więc to jest poważny problem że zrobił spalarnie odpadów w naszym mieście truje miasto i okolice
Odpowiedz

~Tak jest

07-12-2019 18:49 5 32

A dlaczego nie ma w Krośnie spalarni śmieci?
Odpowiedz

~rk

07-12-2019 15:54 7 41

Proponuję także by ci uczniowie przynieśli ze sobą transparenty "MIESZKAŃCY KROSNA ZADBAJCIE O SWOJĄ GODNOŚĆ I NIE DAJCIE SIĘ WYKORZYSTYWAĆ ZA 2000ZŁ.NETTO"

Odpowiedz

~do rogalik

07-12-2019 15:51 5 45

to ze smieci podrozaly nie znaczy ze jak mniej oddasz to mniej zapacisz czy ty masz jeden worek czy osiem cena jest taka sama wiec wlacz mozg i pomysl to nieboli
Odpowiedz

~rogol

07-12-2019 15:23 4 34

Jak nie palic smieci jak gaz podrozal i wywozka smieci tez.
Poewsze walczcie z cenami ktore zmuszaja ludzi do palenia smieciami.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.