Zabytkowy dworzec kolejowy w Krośnie odzyskał dawny blask. Po dwuletnim remoncie i pracach modernizacyjnych, 12 grudnia otwarte zostało w obiekcie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej - miejsce spotkań z kulturą ludową i tradycją.
Ludowe obrzędy, tańce, opowieści, śpiew, kuchnię, rękodzieło i rzemiosło oraz widowiska - z tym wszystkim będzie można się zapoznać odwiedzając Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Nowa placówka na mapie kulturalnej Krosna znajduje się w odremontowanym i uratowanym przed zniszczeniem zabytkowym budynku dworca kolejowego przy ul. Kolejowej. Dla Bartosza Gałązki, folklorysty i pedagoga, który był konsultantem merytorycznym na każdym etapie powstawania jest to spełnienie marzeń. - Kilka lat temu zwrócił się do mnie prezydent Piotr Przytocki z pytaniem, czy można byłoby zrobić coś ciekawego w kierunku folklorystyczno-etnograficznym, co zaciekawiłoby młode pokolenie. I tak się narodził pomysł etnocentrum - miejsca międzypokoleniowego przekazu. Zawsze wydawało mi się, że dobrze byłoby, gdyby powstała taka placówka, gdzie starsi mogliby się spotkać z młodszymi, przekazywać im skarby swojej pamięci, pieśni, opowieści oraz sposób życia po dawnemu. Przed laty płynęło ono na pewno wolniej, ale nie mniej ciekawie - powiedział Bartosz Gałązka.

Teraz wiele będzie zależało od ludzi, czy potrafią się otworzyć na to, co w dawnej kulturze jest wartościowe i ponadczasowe. - Wierzę, że tak się stanie i obiekt będzie tętnił życiem - dodał Bartosz Gałązka.

Bartosz Gałązka z przyjaciółmi
Bartosz Gałązka z przyjaciółmi - współtwórcy Etnocentrum

Sale Etnocentrum znajdują się na czterech poziomach. W piwnicach jest korytarz multimedialny, wirtualny pociąg, sala legend i sala gier. Na parterze znajduje się pracownia kulinarna, sala z piecem, warsztat tkacki, sala warsztatowa, stylizowana przestrzeń poczekalni dworca. Z kolei będąc na piętrze możemy się przenieść do dawnego pasternika, izby weselnej i izby gościnnej oraz skorzystać z wirtualnej przymierzalni. Drugie piętro to sala podworzec, galeria oraz teatr na strychu. - Będziemy zajmować się odtwarzaniem sposobu życia po dawnemu i to na wiele różnych sposobów - powiedziała Ewa Bednarczyk-Strzok, kierownik Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Ewa Bednarczyk-Strzok
Ewa Bednarczyk-Strzok, kierownik Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

W planach jest organizowanie warsztatów rzemieślniczych, śpiewaczych, tanecznych, spotkania z osobami, które posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu kultury ludowej i tradycyjnej. Będą organizowane potańcówki, spotykania ze szkołami czy też lekcje regionalne. - Obiekt zostanie również udostępniony do zwiedzania zarówno przez grupy wycieczkowe jak i osoby indywidualne. Oferta skierowana będzie zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Zależy nam, by zapewnić jak najwięcej atrakcji dla mieszkańców Krosna i okolic, jak i przybywających do miasta turystów. Wszyscy będą mogli znaleźć u nas coś dla siebie - dodała Ewa Bednarczyk-Strzok.

W Etnocentrum można było już podziwiać między innymi kunszt Stanisława Nogaja, lirnika ze Starej Wsi, który prowadził warsztaty i prezentował ten unikatowy instrument oraz jego możliwości. Warto wspomnieć, że lirę przywrócił do życia przed kilkudziesięciu laty Stanisław Wyżykowski z Haczowa, mieszkający obecnie w Krośnie. - Miejsce jest niesamowite. Będzie można stworzyć tutaj coś oryginalnego i naturalnego, w sposób nieprzekłamany, jak to istniało kiedyś, w domowym, przyjaznym środowisku - stwierdził Stanisław Nogaj.

Stanisław Nogaj
Stanisław Nogaj, lirnik, prowadzi warsztaty w Etnocentrum

Placówka czynna będzie od wtorku do niedzieli włącznie.

- Cieszymy się, że udało się projekt doprowadzić do końca, choć problemów i barier nie brakowało. Mamy przede wszystkim piękny obiekt dworca kolejowego, który jeszcze niedawno był ruiną. Teraz powrócił do świetności sprzed ponad 100 lat. Przypomina nam historię tego miejsca wzbogaconą obecnie o historię dziedzictwa kultury ludowej. Przypomina nam, że skarbnica dziedzictwa kulturowego ziemi krośnieńskiej jest bardzo bogata - stwierdził prezydent Krosna Piotr Przytocki.

W uroczystym otwarciu, które się odbyło 12 grudnia wzięli udział również przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, poseł Joannę Frydrych reprezentowała Katarzyna Janas. Gościli też włodarze okolicznych gmin z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego: wójt gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski, burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik, wójt gminy Korczyna Jan Zych, zastępca wójta gminy Miejsce Piastowe Magdalena Hec-Mrozek, wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański.

otwarcie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

W Etnocentrum gościli również przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit wraz z radnymi, zastępcy prezydenta Krosna Bronisław Barani Tomasz Soliński, dyrektorzy muzeów z Krosna i powiatu krośnieńskiego, dyrektorzy krośnieńskich szkół, przedstawiciele wykonawców tej inwestycji. List gratulacyjny przesłała wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz. Obiekt poświęcił proboszcz parafii farnej ks. prałat dr Andrzej Chmura.

Przekazanie miodu na ręce Prezydenta Krosna Piotra Przytockiego
Wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański wręczył z okazji otwarcia Etnocentrum Prezydentowi Krosna słoik miodu z własnej pasieki

Etnocentrum powstało w ramach projektu "Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, oś priorytetowa VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, działanie 8.1. Wartość całego projektu to ok. 19,7 mln zł, w tym koszty kwalifikowane to ok. 16 mln zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wyniosło 13,5 mln zł.

atrakcje Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
Uczestnicy otwarcia mogli skorzystać ze wszystkich atrakcji Etnocentrum

Od 13 do 15 grudnia Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na dni otwarte. Zaprezentowany zostanie przedsmak tego, co będzie można doświadczyć w murach nowego obiektu kulturalnego na co dzień.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z otwarcia Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej: