Władze gminy Chorkówka uczciły wielkiego prekursora przemysłu naftowego. Radni Rady Gminy jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu imienia Ignacego Łukasiewicza mostowi nad rzeką Jasiołką w Świerzowej Polskiej.
W grudniu 2019 r. do wójta gminy Chorkówka wpłynął wniosek o nadanie imienia mostowi nad Jasiołką w Świerzowej Polskiej na drodze powiatowej relacji Krosno - Kobylany - Toki.

Właścicielem mostu jest Starostwo Powiatowe w Krośnie, dlatego wójt przekazał staroście krośnieńskiemu informacje o podjęciu działań zmierzających do nadania imienia mostowi. Zarząd powiatu pozytywnie zaopiniował tę inicjatywę.

- Dużymi krokami zbliża się dwusetna rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza, którą będziemy obchodzić w 2022 roku. Czynione są starania, w tym przez posła Piotra Babinetza, by ten rok był nazwany "Rokiem Łukasiewiczowskim", a patronat sprawował prezydent RP. Będzie to na pewno wielkie wydarzenie i promocja naszej gminy, powiatu krośnieńskiego oraz miejsc, z którymi Łukasiewicz był związany - mówił podczas sesji Wojciech Żurkiewicz, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Chorkówka.

Jak dodał Wojciech Żurkiewicz, dzięki wielkiemu odkrywcy, udało się biedną Galicję wyciągnąć z zacofania, okoliczni chłopi mieli pracę przez wiele lat a wioski i miasteczka się rozbudowywały.

- Chcemy, by po tej rocznicy coś na pamiątkę zostało, miejsca związane z Łukasiewiczem, czyli Bóbrka, Chorkówka, Zręcin, zostały uporządkowane - stwierdził radny Wojciech Żurkiewicz.

Za nadaniem imienia głosowało 13 radnych. Nikt się nie wstrzymał od głosu ani nie był przeciw.

~Juzek

12-02-2020 14:55 4 62

No jooo...gooo...no to z ty okazji trza napić.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.