W mieście Krośnie i powiecie krośnieńskim na dzień 25 marca nadzorem epidemiologicznym objętych było 470 osób. Tyle samo było na kwarantannie.
Dorota Gibała, rzecznik prasowy poinformowała, że nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Przeprowadzany jest „na wszelki wypadek” np. w sytuacji, gdy ktoś pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, ale nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub osobą chorą.

- Najlepszym wyjściem jest wtedy praca zdalna, maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi osobami i wyjść z domu. Dwa razy dziennie należy mierzyć sobie temperaturę i uważnie kontrolować swój stan zdrowia - powiedziała Dorota Gibała.

Z kolei kwarantanna dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca obowiązkową kwarantanną objęte są wszystkie osoby wracające z zagranicy. Taka osoba przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) ma całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny.

- Gdy taka osoba poczuje się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinna natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala - dodała Dorota Gibała, rzecznik prasowy WSSE w Rzeszowie.

Mieszkańcy Krosna i powiatu krośnieńskiego mogą kontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krośnie pod numerami telefonów: 13 43 219 42 lub 13 43219 45, a po godz. 15.00 pod telefonem dyżurnym - 606 251 637.

Udostępnij ten artykuł znajomym: