To się wydarzyło 20, 15, 10 i 5 lat temu (wybór subiektywny).
KWIECIEŃ

2000

- Mszą św. w krośnieńskiej farze oraz koncertami w wykonaniu chóru mieszanego liceum muzycznego i chóru "Echo" pod kierunkiem Renaty Zajdel oraz orkiestry liceum muzycznego pod batuta Magdaleny Sokołowskiej-Faryj, 8 kwietnia zainaugurowane zostały obchody 40-lecia Szkoły Muzycznej w Krośnie.

- Przez Krosno i powiat krośnieński przeszły obfite opady deszczu. Spowodowały one wystąpienia rzek z brzegów. Trudna sytuacja była między innymi w gminie Rymanów, a Wisłok w Krośnie osiągnął 540 cm, przy stanie alarmowym 480 cm.

worki z piaskiem na wałach Wisłoka w Krośnie
Na wałach Wisłoka układane były worki z piaskiem


- 11 kwietnia na trasie Korczyna - Zamek "Kamienic" zorganizowana została Droga Krzyżowa. Misterium przygotowała parafia w Korczynie oraz teatr Jaruga z Rzeszowa. Teksty autorstwa ks. Adama Bonieckiego czytał Andrzej Piecuch, a pieśni wielkopostne przygotowali klerycy I roku Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

- 15 kwietnia w Sali konferencyjne Starostwa Powiatowego w Krośnie odbył się Zjazd Regionu Podkarpackiego Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowego. Uczestniczyło w nim 332 delegatów. Prezesem Zarządu Regionu Podkarpackiego ZChN został jaślanin Stanisław Zając, wicemarszałek Sejmu.

2005

- 2 kwietnia o godz. 21.37, w wigilię święta Bożego Miłosierdzia odszedł do Domu Pana papież Jan Paweł II. Pontyfikat sprawował ponad 26 lat. W tym czasie odbył wiele pielgrzymek, w tym również d Dukli i Krosna, gdzie 10 czerwca na krośnieńskim lotnisku kanonizował bł. Jana z Dukli i poświęcił korony na cudowne wizerunki Matki Bożej z Haczowa, Jaślisk i Wielkich Oczu.

Modlitwa pod Krzyżem papieskim w Krośnie
Modlitwa pod Krzyżem papieskim po śmierci Jana Pawła II


- Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Krośnie, jako pierwsza szkoła w Polsce otrzymała akredytację "City & Guilds Pitman Qualificatons". Certyfikat potwierdzający uzyskanie akredytacji odebrał ks. Dariusz Wilk, dyrektor KLO w Krośnie.

ks. Dariusz Wilk
ks. Dariusz Wilk odbiera akredytację "City & Guilds Pitman Qualificatons"


- 324 absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie otrzymało dyplomy ukończenia 3.5-letnich studiów inżynierskich. Dyplomy otrzymali absolwenci czterech specjalności.

Radość studentów PWSZ Krosno
Po otrzymaniu dyplomów nie obyło się bez tradycyjnego rzucania w górę czapek


- W Rymanowie odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona Izydorowi Izaakowi Rabiemu, laureatowi Nagrody Nobla. Ten światowej sławy fizyk urodził się w Rymanowie w 1898 r. Rok później z rodziną wyemigrował do USA.

Konferencja w Rymanowie poświęcona Izydorowi Izaakowi Rabiemu
Konferencja poświęcona urodzonemu w Rymanowie laureatowi Nagrody Nobla


- 19 kwietnia na krośnieńskiej starówce została oficjalnie uruchomiona fontanna. Projekt wykonał zespół architektów pod kierunkiem Wojciecha Krukierka, który zadbał o jej formę architektoniczną i kształt obrazów wodnych.

2010

- 10 młodych wolontariuszy w nagrodę za społeczną pracę na rzecz budowy krośnieńskiego hospicjum pojechało do Warszawy na spotkanie z prezydentową Marią Kaczyńską. Młodzież zwiedziła Pałac Prezydencki, Sejm i Senat.

- Od 7 do 11 w hali sportowo-widowiskowej w Krośnie odbyły się kwalifikacje do Mistrzostw Europy Juniorek w Piłce Siatkowej. Oprócz reprezentacji Polski, uczestniczyły drużyny z Austrii, Litwy, Izraela, Czech i Węgier. Polki zajęły III miejsce.

- 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, były prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski (Honorowy Obywatel Miasta Krosna - zdjęcia z nadania tytułu Honorowego Obywatela w 2002 r.), a z Podkarpacia: Stanisław Zając, Leszek Deptuła, Grażyna Gęsicka, Kazimierz Gilarski i Bronisław Kwiatkowski.

Prezydent Kaczorowski w Krośnie
Zdjęcia z nadania tytułu Honorowego Obywatela Krosna Ryszardowi Kaczorowskiemu (rok 2002)


Prezydent Kaczorowski w Krośnie
Prezydent Kaczorowski w Krośnie


Prezydent Kaczorowski w Krośnie
Prezydent Kaczorowski w Krośnie


- Maria Kaczor została pierwszym wójtem nowej gminy Jaśliska. Gmina Jaśliska utworzona została 1 stycznia 2010. W II turze wyborów, która odbyła się 11 kwietnia, pokonała Ignacego Lorenca.

- Podczas uroczystej sesji, Rada Powiatu Krośnieńskiego przez aklamację przyjęła akt ustanowienia pochodzącego z Korczyny, św. Józefa Sebastiana Pelczara patronem Powiatu Krośnieńskiego.

- Drużyny ze Szkoły Podstawowej w Iwoniczu i Gimnazjum w Milczy zwyciężyły w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Z kolei drużyna z technikum ZSP nr 3 w Krośnie okazała się najlepsza w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego. Zmagania odbyły się w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie.

powiatowe eliminacje
Zmagania podczas powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym


powiatowe eliminacje
Wręczenie nagród w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym


- Pod hasłem "Jedz zdrowo warzywnie i owocowo" w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Krośnie odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców z zakresu edukacji ekologicznej przedszkolaków. Od 2006 r. przedszkole posiada Wojewódzki Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie.

Zajęcia Jedz zdrowo warzywnie i owoców
Otwarte zajęcia "Jedz zdrowo warzywnie i owocowo"


- Drużyna z ZSP nr 3 w Krośnie, popularnego "mechanika" zwyciężyła w finale Ogólnopolskiego Konkursu Motoryzacyjnego organizowanego przez firmy Castrol i Ford Polska. Zwycięski zespół wystąpił w składzie: Ernest Błaż, Grzegorz Turowski i Łukasz Wójcik. Opiekunem był Piotr Boś.

2015


- 2 kwietnia w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, z inicjatywy klubu rodziców dzieci autystycznych JIM oraz Punktu Przedszkolnego "Guziczek", zorganizowany został po raz pierwszy w Krośnie tzw. niebieski marsz.

Pierwszy Niebieski Marsz w Krośnie
Ulicami Krosna po raz pierwszy przeszedł "niebieski marsz"


- Po raz 16. w gminie Chorkówka odbyło się spotkanie, którego głównym celem jest kultywowanie tradycji wielkanocnych. W 2015 r. gospodarzem była Szczepańcowa a głównymi organizatorami GOK w Chorkówce i Koło Gospodyń Wiejskich w Szczepańcowej.

- Przed pomnikiem katyńskim przy Starostwie Powiatowym w Krośnie odbyły się powiatowe obchody dwóch tragicznych rocznic: 75-rocznicy zbrodni katyńskiej i 5-rocznicy tragedii smoleńskiej.

Uroczystości pod pomnikiem w Krośnie
Uroczystości pod pomnikiem przy Starostwie Powiatowym w Krośnie


- W Węglówce oddano most na potoku "Kopytko". Całkowity koszt wyniósł 464 tys. zł, a środki pochodziły z budżetu gminy Korczyna.