To się wydarzyło w maju 20, 15, 10 i 5 lat temu (wybór subiektywny).

2000

- Porozumienie o współpracy między Krosnem a węgierskim miastem Zalaegerszeg podpisali 3 maja w Krośnie prezydenci obydwu miast - Roman Zimka i Endre Gyimesi oraz przewodniczący Rady Miasta Krosna Łukasz Zborowski.

- 5 maja w Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie odbyły się obchody Dnia Strażaka. Podczas uroczystości wręczono między innymi Brązowe Krzyże Zasługi. Uhonorowani zostali nimi funkcjonariusze PSP w Krośnie: Jan Szmyd, Zbigniew Sieniawski, Lesław Penar, Stanisław Jakieła, Wiesław, Przybyłowski, Marek Guzik i Grzegorz Niepokój. Na wyższe stopnie awansowano 18 strażaków. Poświęcone zostały również dwa pojazdy pożarnicze, które w ostatnim czasie trafiły do krośnieńskiej komendy.

- Jubileusz 60-lecia funkcjonowania obchodziła zakładowa straż pożarna działająca przy Rafinerii Nafty Jedlicze. W trakcie obchodów jubileuszowych osoby zasłużone w działalność jednostki uhonorowane zostały medalami i dyplomami. Wręczyli je komendant miejski PSP w Krośnie mł. bryg. Bogdan Kuliga i prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Krośnie Roman Niepokój. W części artystycznej wystąpiła orkiestra dęta OSP z Krościenka Wyżnego i grupa teatralno-rozrywkowa z Zespołu Szkół Medycznych w Jaśle.

- Ludmiła Melicherova oraz Bogdan Dziuba zwyciężyli w XIV Biegu Ulicznym im. Ignacego Łukasiewicza. Trasa wiodła spod Rafinerii nafty Jedlicze przez Żarnowiec, Zręcin do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce.

- W Korczynie odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru dla rzeszowskich 21. Rejonowych Warsztatów Technicznych im. Hetmana Wielkiego Koronnego Mikołaja Kamienieckiego. Sztandar ufundowany został przez Gminę Korczyna. Akt ufundowania sztandaru odczytał wójt Stanisław Roman, a wręczył go dowódcy podpułkownikowi Wojciechowi Szyndlarowi minister Marek Dukaczewski z Kancelarii Prezydenta RP.

2005

- W Pustynach świętowano jubileusz 10-lecia powstania gminy Krościenko Wyżne. Trzydniowa impreza połączona była z gminnymi obchodami Dnia Strażaka. Z tej okazji druhowie z Pustyn otrzymali lekki samochód pożarniczy ford transit, wręczone zostały również medale "Za zasługi dla pożarnictwa". Gościem specjalnym był Kabaret RAK, na scenie zaprezentowała się też kapela Krościeniacy, zespół muzyczny z Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym, zespół "Maska", orkiestra dęta OSP z Krościenka Wyżnego. Specjalny pokaz przygotowali strażacy z KM PSP z Krosna.

Poświęcenie samochodu OSP Pustyny
Nowy samochód dla OSP Pustyny poświęcił ks. prałat Jan Szpunar


Strażacy ochotnicy uhonorowani zostali medalami Za zasługi dla pożarnictwa
Strażacy ochotnicy uhonorowani zostali medalami "Za zasługi dla pożarnictwa"


kapela Krościeniacy
Podczas uroczystości na scenie wystąpiła kapela "Krościeniacy"


- 7 i 8 maja w Korczynie odbył się II Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej Korczyna 2005 - XXI KROPA. Na scenie zaprezentowało się 13 kapel ludowych, 19 zespołów śpiewaczych, 5 solistów instrumentalistów, 18 solistów śpiewaków i 12 reprezentantów w kategorii "Duży - Mały".

- Na cmentarzu parafialnym w Lubatówce odsłonięty został obelisk, na którym umieszczono nazwiska 16 mieszkańców miejscowości, którzy zginęli w wyniku działań wojennych. Odsłonięcie obelisku powiązane zostało z obchodami 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Listę 16 nazwisk udało się przygotować dzięki pomocy historyka Czesława Nowaka z Podkarpackiego Towarzystwa Historycznego.

Wieniec pod obeliskiem składa sołtys Lubatówki Stanisław Drozd
Wieniec pod obeliskiem składa sołtys Lubatówki Stanisław Drozd


Podczas uroczystości hołd oddały rodziny tych, co zginęli w czasie II wojny
Podczas uroczystości hołd oddały rodziny tych, co zginęli w czasie II wojny


- Żużlowcy KSŻ Krosno pokonali w meczu I ligi żużlowej Kolejarza Opole 61-29. Najwięcej punktów dla podopiecznych Andrzeja Maroszka zdobył Matej Ferjan (13). Zwycięstwo krośnieńskich żużlowców obserwowało na stadionie w Krośnie około 3 tysięcy kibiców czarnego sportu.

- W Krośnie odbyła się XXVI edycja Krośnieńskich Targów Euroregionalnych KONTAKT zorganizowane przez firmę TETRIX. Zaprezentowało się kilkudziesięciu wystawców z całej Polski. Wśród imprez towarzyszących znalazła się konkursowa jazda samochodem, konkurs piosenki dziecięcej, plastycznej i turniej tenisa stołowego. Były one zorganizowane wspólnie z Oratorium "Twój Dom" i Krośnieńskim Domem Kultury.

Oficjalne otwarcie targów Kontakt 2005
Oficjalne otwarcie targów "Kontakt"


Stoisko OSM Jasienica Rosielna
Tradycyjnie w targach uczestniczyła OSM Jasienica Rosielna


- Blisko 1100 dzieci zaprezentowało swoje umiejętności podczas XVII Przeglądu Dziecięcych Zespołów Tanecznych "Kaczucha 2005" zorganizowanego przez Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. Na hali sportowo-widowiskowej w Krośnie zaprezentowały się zespoły taneczne z różnych części Podkarpacia. Była to praca dyplomowa Jadwigi Pięty i Alicji Pluchowskiej.

XVII edycja Kaczuchy w Krośnie
XVII edycja "Kaczuchy" w hali sportowo-widowiskowej w Krośnie


- Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego świętowało kilkanaście par z gminy Rymanów. Spotkanie jubileuszowe odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie a gratulacje Dostojnym Jubilatom złożyli burmistrz Jan Rajchel, zastępca burmistrza Wojciech Farbaniec, kierownik USC Jan Malinowski, sekretarz gminy Marek Penar i dyrektor GOK Danuta Litarowicz.

Złotych Godów 2005 w Rymanowie
Dostojni Jubilaci wraz z zaproszonymi gośćmi podczas uroczystości Złotych Godów


- Ponad 140 lekarzy specjalistów z dziedziny endoskopii z różnych ośrodków w Polsce mogło obserwować w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie zabiegi endoskopowe wykonywane przez doktora Jana Pertkiewicza u pacjentów z poważnymi chorobami przewodu pokarmowego. Warsztaty endoskopowe w krośnieńskim szpitalu zostały zorganizowane po raz piąty.

- Powiatowy Dzień Działacza Kultury zorganizowany został w Muzeum Historycznym Pałac w Dukli. Starosta Zbigniew Braja i Marian Duda z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie wręczyli odznaki "Zasłużony Działacz Kultury. Otrzymali je: Jan Farbaniec, Ryszard Kryński, Władysław Maśnik, Jan Nycz, Renata Pelczar, Jan Subik i Marek Wiatr. Z kolei starosta wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu Krośnieńskiego Edwardem Nowakiem wręczyli nagrody starosty. Uhonorowani nimi zostali: Bronisława Betlej, Władysław Kurek, Małgorzata Machnik, Edward Piotrowski, Tadeusz Warchoł oraz KGW w Korczynie.

Laureaci Zasłużony Działacz Kultury
Uhonorowani odznakami "Zasłużony Działacz Kultury"


Laureaci nagród starosty krośnieńskiego
Laureaci nagród starosty krośnieńskiego w dziedzinie kultury


Zespołu Kombornia z Komborni
Występ zespołu "Kombornia"


2010

- 2 maja na budynku Urzędu Miasta Krosna przy ul. Staszica w Krośnie odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Ryszardowi Kaczorowskiemu. Honorowy Obywatel Miasta Krosna (od 2002 r.), Ostatni Prezydent II RP na Uchodźctwie zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. W Krośnie po raz ostatni gościł w 2006 r. podczas Karpackich Klimatów.

- Podtopione drogi i zalane domy to efekt intensywnych opadów deszczu, jakie przeszły w połowie maja nad częścią Podkarpacia, w tym w Krośnie i powiecie krośnieńskim. Niektóre z rzek przekroczyły stan alarmowy. Podtopionych zostało ponad 100 budynków w Krośnie i ponad 500 w powiecie krośnieńskim.

zalane gródki działkowe przy ul. Chopina w Krośnie
Wisłok zalał ogródki działkowe przy ul. Chopina


Zalany stadion w Krośnie na Legionów
Stadion przy Legionów pod wodą


Ulica Lunaria po wylaniu Wisłoka w Krośnie
Ulica Lunaria po wylaniu Wisłoka


- 10 maja na drodze krajowej nr 1 w Siewierzu w województwie śląskim, w wypadku drogowym zginęli trzej druhowie z OSP Szczepańcowa: Janusz Matelowski (również strażak w Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie), jego syn Michał oraz Mariusz Gazda. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 14 maja w Szczepańcowej (Zdjęcia).

pogrzeb druhów OSP Szczepańcowa


Ostatnie pożegnanie przed Komendą Miejską PSP w Krośnie
Ostatnie pożegnanie przed Komendą Miejską PSP w Krośnie


Uroczystości pogrzebowe w Szczepańcowej druhów OSP
Uroczystości pogrzebowe w Szczepańcowej


Film


- Mszą św. w kościele oo. Franciszkanów w Krośnie rozpoczęły się krośnieńskie obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczone zostały odznaczenia resortowe dla strażaków z KM PSP w Krośnie, awanse na wyższe stopnie, a także pamiątkowe statuetki dla osób wspierających na co dzień działalność straży pożarnej w Krośnie i powiecie krośnieńskim.

odznaczanie strażków PSP Krosno
Funkcjonariusze PSP w Krośnie uhonorowani zostali odznaczeniami resortowymi


Odbiór awansów przez strażaków PSP Krosno
Strażacy odebrali awanse na wyższe stopnie


- Przy Zespole Szkół w Iwoniczu oddano do użytku boisko "Orlik" wraz ze 130 metrową bieżnią lekkoatletyczną. Kompleks sportowy powstał w ramach rządowo-samorządowego programu "Moje boisko - Orlik 2012".

2015

- W Krośnie zakończyły się XVI Górskie Zawody Balonowe. Uczestniczyło w nich 40 załóg z Polski, Litwy i Węgier. Zwyciężył Litwin Rimas Kostuskevicius. Po raz pierwszy w historii zawodów na niebie, za sprawą wielkiego pasjonata lotnictwa Janusza Słabika, pojawiła się krośnieńska załoga Cellfast Balloon Team w składzie: Adam Ginalski, Ireneusz Kozubal, Mateusz Antoń, Krzysztof Prync.

Załoga Cellfast Balloon Team
Załoga Cellfast Balloon Team


Start do porannych konkurencji - balony w Krośnie 2015
Start do porannych konkurencji


Krośnieński balon
W 2015 r. krośnieński balon wystartował po raz pierwszy w Górskich Zawodach Balonowych


- W amfiteatrze przy dawnej skoczni narciarskiej w Iwoniczu-Zdroju zorganizowano imprezę podsumowującą 5 lat działalności Lokalnej Grupy Działania "Kraina Nafty". Na scenie wystąpiły między innymi zespoły ludowe a imprezie towarzyszyła prezentacja stołów regionalnych, degustacja tradycyjnych potraw i produktów kulinarnych.

Zespół Lubatowianie z Lubatowej
Zespół "Lubatowianie" z Lubatowej


Zespół Szarotka z Dukli
Zespół "Szarotka" z Dukli


- Koło Gospodyń Wiejskich z Odrzykonia zajęło pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania. Konkurs odbył się w Strzyżowie a jurorów urzekły pierogi drożdżowe przygotowane przez panie z Odrzykonia.

- W hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki w Krośnie odbyła się XI edycja olimpiady przedszkolaków "Przez ruch do zdrowia". Organizowana jest przez Przedszkole Miejskie nr 1 i Przedszkole Miejskie nr 10 dla krośnieńskich przedszkolaków. W 2015 r. zwyciężyło PM nr 5, przed PM nr 1 i PM nr 8.

Otwarcie XI Olimpiady Przedszkolaków
Otwarcie XI Olimpiady Przedszkolaków


Młodzi olimpijczycy
Młodzi "olimpijczycy" rywalizowali w wielu konkurencjach


- Julia Kolanko z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Sokolik" Krosno wywalczyła brązowy medal w szpadzie podczas XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Obornikach Śląskich. Zmagania były jednocześnie mistrzostwami Polski kadetek w szermierce.

- Siatkarki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie po raz czwarty zostały akademickimi mistrzyniami Polski. Finałowy turniej odbył się we Wrocławiu, a w meczu o złoto krośnianki pokonały AWF Warszawa 3-0.

- W Krośnie odbyły się obchody Dnia Strażaka. Mszy św. koncelebrowanej w intencji strażaków i ich rodzin przewodniczył ks. Paweł Samborski - podkarpacki kapelan strażaków. Podczas apelu na placu przy Komendzie Miejskiej PSP wręczone zostały odznaczania resortowe oraz awanse na wyższe stopnie. Wręczyli je nadbryg. Bogdan Kuliga, podkarpacki komendant wojewódzki PSP; Jan Kilar, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie, zastępca prezydenta Krosna Tomasz Soliński, komendant miejski PSP w Krośnie st. bryg. Krzysztof Korzec wraz z zastępcą st. bryg. Mariuszem Bieńczakiem.

Rozpoczęcie uroczystości na placu przed Komendą Miejską PSP
Rozpoczęcie uroczystości na placu przed Komendą Miejską PSP


Wręczanie medali Za zasługi dla pożarnictwa
Wręczanie medali "Za zasługi dla pożarnictwa"


Strażacy PSP Krosno odbierają awanse na wyższe stopnie
Strażacy odbierają awanse na wyższe stopnie


- Na zaproszenia wójta gminy Wojaszówka Sławomira Stefańskiego, w Ustrobnej gościła Anna Komorowska, żona prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Głównymi tematami wizyty był zbliżający się Dzień Matki oraz działalności organizacji kobiecych. Spotkania odbyły się w szkole podstawowej oraz w domu ludowym.

Uczniowie szkoły w Ustrobnej w częsci artystycznej
Część artystyczna w wykonaniu uczniów z Ustrobnej


Wspólne zdjęcie z prezydentową Anną Komorowską
Wspólne zdjęcie z prezydentową Anną Komorowską



- Św. Jan Paweł II został patronem Publicznego Gimnazjum w Miejscu Piastowym. Uroczystość nadania imienia wraz z poświęceniem sztandaru, inauguracyjnym odśpiewaniem hymnu szkolnego oraz złożeniem przysięgi przez gimnazjalistów odbyła się 20 maja.

Zobacz również podsumowanie kwietnia: W Krośnie i powiecie krośnieńskim…

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.