Radni gminy Korczyna zdecydowali o likwidacji Szkoły Podstawowej w Czarnorzekach. Zgodziła się na to Podkarpacka Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.
Z dniem 31 sierpnia 2020 r. przestanie funkcjonować Szkoła Podstawowa w Czarnorzekach o strukturze I-III z oddziałem przedszkolnym. Szkoła znajduje się w drewnianym budynku. Do nauki wykorzystywane są 3 duże sale lekcyjne wyposażone w odpowiedni sprzęt, pomoce dydaktyczne oraz salę komputerową z 11 stanowiskami. Zaplecze sportowe stanowi sala do gimnastyki korekcyjnej, boisko, plac zabaw. dodatkowo w przypadku gier zespołowych wykorzystywana jest sala pobliskiego domu ludowego. Funkcjonuje też biblioteka szkolna, świetlica zapewniająca opiekę trzy razy w tygodniu po 1 godzinie. Szatnie zorganizowano na korytarzach szkolnych. Dla chętnych dzieci dowożone są posiłki ze Szkoły Podstawowej w Korczynie.

W kończącym się roku szkolnym do Szkoły Podstawowej w Czarnorzekach zapisanych było jedynie 5 uczniów, w tym w klasie I - 4 i w klasie II - 1 uczeń. Nie ma natomiast klasy III. Do oddziału przedszkolnego uczęszcza 4 dzieci.

Z danych gminy wynika, że liczba dzieci urodzonych w latach 2010-2012 i zameldowanych w Czarnorzekach, czyli potencjalnych uczniów szkoły w tej miejscowości wynosiła 16, a uczęszcza do niej zaledwie 5.

Sesja Rady Gminy, na której zdecydowano o likwidacji Szkoły Podstawowej w Czarnorzekach odbyła się 30 kwietnia. Za podjęciem uchwały głosowało 8 radnych, 2 było przeciw i 2 wstrzymało się od głosu. Przeciwni likwidacji byli Walerian Więch i przewodniczący Rady Gminy Korczyna Adam Paradysz, sołtys Czarnorzek.

- Mimo tej małej grupy dzieci, szkoła tętniła życiem, bo szkoła to uczniowie, rodzice, nauczyciele. Organizowano różne uroczystości, jak dzień dziecka, dzień babci, dzień seniora, gdzie dzieci wraz z nauczycielami przygotowywali przedstawienia. Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Miejscowość bez szkoły dużo traci - powiedział podczas sesji Rady jej przewodniczący Adam Paradysz.
Inny radny zwrócił z kolei uwagę na fakt, że część rodziców z Czarnorzek posyła dzieci do innych szkół, w tym w Korczynie, a w samych Czarnorzekach jest ich garstka.

Wcześniej, zgodnie z obowiązującym prawem, w lutym br. została podjęta uchwała intencyjna przez radnych w sprawie likwidacji szkoły, zawiadomiony został Podkarpacki Kurator Oświaty, który wydał opinię pozytywną 25 marca br. O zamiarze powiadomieni zostali rodzice uczniów uczęszczających do szkoły w Czarnorzekach. Gmina wystąpiła też o opinie do związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego wydał opinię negatywną a oświatowa "Solidarność" odstąpiła od wydania opinii (w termie 30 dni nie nadesłana została żadna odpowiedź).

Uczniowie z Czarnorzek w nowym roku szkolnym będą mieli zapewnione miejsca w Szkole Podstawowej w Korczynie, gdzie w tej chwili zapisanych jest 528 uczniów w 27 oddziałach liczących w od 14 do 24 uczniów. Do klas I-III uczy się 183 dzieci w 9 oddziałach - po 3 na każdym poziomie. W zatwierdzonych planach na rok szkolny 2020/2021 w klasach I-III będzie od 18 do 23 uczniów w jednej klasie. Najmłodsi uczniowie szkoły w Korczynie mają do dyspozycji 17 sal lekcyjnych wyposażonych między innymi w projektory multimedialne. Świetlica szkolna zapewnia opiekę od godz. 7.00 do 8.00 i od 11.30 do 16.30. Uczniowie mogą też korzystać w stołówce z posiłków przygotowanych przez kuchnię szkolną. W szatni każdy uczeń ma indywidualną szafkę. Szkoła dysponuje dwoma salami gimnastycznymi, salą do gimnastyki korekcyjnej, bieżnią lekkoatletyczną, stadionem piłkarskim, kortem tenisowym i placem zabaw.

Z kolei dzieci w wieku przedszkolnym będą mieli zapewnioną opiekę w Przedszkolu Samorządowym w Korczynie z siedmioma oddziałami, do którego uczęszcza 175 dzieci. Obecnie trwa rozbudowa budynku, by opieką można było objąć ich 200. Przedszkole czynne jest od godz. 6.30 do 16.30.

- Wydanie pozytywnej opinii w sprawie likwidacji z dniem 31 sierpnia 2020 r. Szkoły Podstawowej w Czarnorzekach jest zasadne - napisała w uzasadnieniu pozytywniej opinii Podkarpacka Kurator Oświaty Małgorzata Rauch po przedstawieniu argumentów przez wójta gminy Korczyna Jana Zycha.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.