Dzięki nietoperzom ma zostać wyremontowany dach na dawnej cerkwi greckokatolickiej w Rzepniku. Powstanie też hibernakulum. Co to takiego?
Współpraca Gminy Wojaszówka z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie zaowocowała oznaczeniem miejsca siedliska nietoperzy w danej cerkwi greckokatolickiej, a obecnie służącej jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Łękach Strzyżowskich.

Ze specjalnego programu, o który starała się RDOŚ, będzie remontowany cały dach na cerkwi greckokatolickiej. Powstanie też hibernakulum dla nietoperzy, czyli miejsce dla odpowiedniego bytowania tych ssaków. Inwestycja zostanie sfinansowana w 100 procentach z tego programu. Ma kosztować około 250 tys. zł.

- Swoje miejsce w kościele będą mieć zarówno wierni jak i nietoperze. Są to nasi przyjaciele i nie jest prawdą stwierdzenia, które niektórzy powtarzają, że to właśnie nietoperze przyniosły wirusa. Dzięki tym ssakom mamy mniej komarów, mniej owadów szkodliwych dla człowieka - stwierdził wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański.

Prace mają się rozpocząć w listopadzie br. i muszą się zakończyć w marcu przyszłego roku.

Zobacz również: