Krosno. Czy możemy czuć się bezpieczni?

Krosno. Czy możemy czuć się bezpieczni?
Konferencja prasowa przed Urzędem Miasta Krosna fot. Partia KORWiN, Młodzi dla Wolności

Konferencja prasowa Partii KORWiN oraz Młodych dla Wolności na temat obrony cywilnej, oraz dostępu do schronów i miejsc bezpiecznych na wypadek konfliktu zbrojnego

31 maja członkowie Partii KORWiN oraz Młodzi dla Wolności zorganizowali przed Urzędem Miasta Krosna konferencję prasową. Mówili między innymi o wynikach kontroli, jakie przeprowadzili na podstawie zapytań w trybie dostępu do informacji publicznej, w Podkarpackich miastach, w tym w Krośnie, a także o stanie procedur i wydolności służb w zakresie ochrony mieszkańców na wypadek wojny.

Konferencje rozpoczął Mikołaj Stefanik, wiceszef okręgu 22, mówił on m.in o mówiąc o zaniedbaniach ze strony władzy samorządowej.

- Z powodu licznych zgłoszeń, jakie docierały do naszych biur, zgłosiliśmy zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej. Odpowiedzi na owe zapytania są zatrważające. Lekceważenie tak istotnej kwestii prowadzi dziś do dezorganizacji, braku procedur i lęku zwykłych obywateli. Beztroska władzy w chwili, gdy za wschodnią granicą spadają bomby i giną ludzie to coś, na co nie ma naszej zgody. Wielokrotnie podkreślaliśmy, jak ważne jest przygotowanie odpowiednich rozwiązań oraz wypracowanie planu działania - mówił Mikołaj Stefanik, wiceszef okręgu 22.

O zagrożeniu, a także polityce rozsądku i odpowiedzialności władz mówił Jakub Kędzierski, prezes Okręgu 22 Młodzi dla Wolności, przedstawiciel Partii KORWiN.

- My nie chcemy straszyć wojną, staramy się tylko zadawać odpowiedzialne pytania. Konflikt wciąż eskaluje, może przenieść się na terytorium RP, a wtedy bez wypracowanych procedur, bez schronów, przygotowania do obrony. Smutna konkluzja mówi jedno - lata zaniedbań, beztroski i braku odpowiedzialnej polityki obronnej doprowadziły nas do momentu, w którym budzimy się z ręką w nocniku. Już kryzys graniczny z Białorusią pokazał niewydolność i brak zdolności operacyjnej naszej armii oraz służb - w wypadku otwartego konfliktu jesteśmy nadzy - stwierdził Jakub Kędzierski.

Działacze konfederacji z wolnościowego skrzydła tej formacji poruszyli także kwestie edukacji uczniów w zakresie obronności i procedur obrony cywilnej.

- Nauczanie uczniów w tym zakresie w ramach np. lekcji EDB również kuleje, a nowe zalecenia dla krośnieńskich placówek, w tej sprawie pojawiły się dopiero w momencie naszej interwencji. To niedopuszczalne, że uczniowie, pracownicy administracji, nauczyciele czy inni obywatele nie mają pojęcia co robić w wypadku na przykład rosyjskiej agresji - wyjaśniał Jakub Kędzierski.

Urząd Miasta Krosna przekazał odpowiedź na pytania z Biura Poselskiego Konfederacji 12 kwietnia.
Czytamy w niej między innymi, że w chwili obecnej na terenie Krosna brak jest obiektów spełniających definicję schronów jako budowli obronnych o budowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej - zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych, czy innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia.
Na terenie miasta Krosna znajdują się ukrycia do doraźnego przygotowania, czyli między innymi piwnice, które w przypadku podwyższenia stanu gotowości obronnej państwa, właściciel lub zarządca przystosowuje do funkcji ochronnej w miarę posiadanych możliwości.
Aktualnie trwa ewidencjonowanie tych miejsc oraz szczegółowe rozpoznanie obiektów, które można zakwalifikować jako spełniające niezbędne warunki do doraźnego ich przygotowania i adaptacji na wypadek działań militarnych.
W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na zajęciach z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa realizowana jest podstawa programowa, opisana w aktach prawnych wydanych przez ministra właściwego do spraw oświaty. Edukacja dla bezpieczeństwa służy przygotowaniu uczniów do właściwego zachowania oraz odpowiednich reakcji w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia.
Źródło: Partia KORWiN, Młodzi dla Wolności

Komentarze

Karo
01.06.2022 12:31
Nie napisze lepiej
Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.