Region Podkarpacki Partii KORWiN skarży się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy na nierozstrzygniętą ostatecznie sprawę wyborów wójta gminy Korczyna z jesieni 2018 r. Co i komu partia zarzuca?
Ryszard Skotniczny, wiceprezes regionu Podkarpackiego Partii KORWiN, zorganizował 11 sierpnia konferencję prasową przed budynkiem Sądu Okręgowego w Krośnie. Jej tematem był ciągle nierozstrzygnięty protest wyborczy, jaki złożył Tadeusz Pelczar kandydat na wójta gminy Korczyna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych 21 października i 4 listopada 2018 r.

Jakub Kędzierski, prezes Regionu Podkarpackiego Sekcji Młodzieżowej Partii KORWiN powiedział, że 4 listopada 2018 r. odbyła się w Korczynie II tura wyborów wójta gminy Korczyna (dotychczasowy wójt Jan Zych wygrał różnicą 2 głosów - przyp. red.).

- Po przeliczeniu głosów i analizie pracy komisji wyborczych okazało się, że mogło dojść do wielu nieprawidłowości poczynając od braku kolegialnego sposobu liczenia głosów. Nie bez powodu znajdujemy się przed gmachem Sądu Okręgowego w Krośnie, bo to tutaj i w Prokuraturze Okręgowej w Krośnie sprawa nie może znaleźć swojego rozstrzygnięcia od przeszło dwóch lat – stwierdził Jakub Kędzierski.

Partia KORWiN chce tą sprawą zainteresować Prezydenta RP Andrzeja Dudę i wystosowali pismo, by mogła się ona zakończyć po tak długim czasie.

- Każdy obywatel ma prawo do tego, by był dobrze rządzony i prawo było przestrzegane. Kodeks wyborczy mówi jednoznacznie, że jest 30 dni na rozpatrzenie protestu i później 30 dni na odwołanie. Dzisiaj mijają już prawie 2 lata i protest wyborczy jest nierozstrzygnięty. Jest to ostatnie miejsce w Polsce z nierozstrzygniętymi jeszcze wyborami - stwierdził Ryszard Skotniczny, wiceprezes regionu Podkarpackiego Partii KORWiN.

Drugi protest wyborczy Ryszard Skotniczny złożył 23 września 2019 r., po ponownym przeliczeniu głosów, które odbyło się 8 września 2019 r. Okazało się, że podobnie, jak to było 4 listopada w II turze wyborów, Jan Zych wygrał z Tadeuszem Pelczarem różnicą dwóch głosów. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Tadeusz Pelczar, twierdząc, że i tym razem wybory nie zostały przeprowadzone uczciwie i doszło do szeregu nieprawidłowości, które naruszają prawo i przepisy Kodeksu Wyborczego. Pierwsza rozprawa odbyła się w Sądzie Okręgowym w Krośnie 18 czerwca 2020 r. Wcześniejsze terminy, z różnych powodów były odraczane.

- Wynikło to między innymi z pandemii koronawirusa, choroby sędziego, a także składanych przez zgłaszającego protest wyborczy wniosków o wyłączenie sędziego, które musiały być rozpatrzone - powiedział sędzia Artur Lipiński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krośnie.

Ryszard Skotniczny podkreślił, że o sprawie byli powiadomieni już parlamentarzyści, wojewoda, sąd, komisarz wyborczy, a teraz pozostała już tylko jedna droga.

- Kierujemy się do Prezydenta RP, który stoi na straży Konstytucji. Przekazujemy więc pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, by go zainteresować sprawą wyborów w Korczynie - powiedział Ryszard Skotniczny.

Treść pisma do prezydenta Andrzeja Dudy

Pan
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

21 października i 4 listopada 2018 roku odbyły się wybory samorządowe. Również w podkrośnieńskiej gminie Korczyna.
Brzmi to nieprawdopodobnie, ale do dziś w gminie Korczyna nie zostały one ostatecznie rozstrzygnięte. Ze względu na minimalną różnicę głosów między dwoma kandydatami na wójta, przy bardzo niepokojących zdarzeniach towarzyszącym wyborom, został wniesiony protest wyborczy. Przez wszystkie miesiące a później i lata, sprawę prowadziły organy wyborcze, sądy powszechne (obecnie Sąd Okręgowy w Krośnie do sygn. I NS 183/19 ) jak i Prokuratura (Prokuratura Okręgowa w Krośnie)
Niestety, żaden z tych organów władz państwa nie doprowadził do rozstrzygnięcia sprawy, Analizy prawne doprowadziły do wniosku, iż brak jest środka prawnego który mógłby służyć w takiej sytuacji, gdy całe grono organów państwowych ma obowiązek podjęcia skutecznych działań, ale w praktyce okazuje się, że żaden z nich nie ma takiej woli czy interesu.
Zgodnie z art. 126 Konstytucji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej, czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji. Wobec wyczerpania innych możliwości, zainicjowania wszelkich postepowań, mogących służyć rozwiązaniu sprawy, pozwalamy sobie zawiadomić również Pana Prezydenta, jako najwyższego gwaranta funkcjonowania Państwa. Niestety, wszelkie inne instrumenty wykazały bezwolność władz państwowych, co prowadzi do wniosku, iż ostatnią instancją stał się urząd prezydencki.
Bardzo prosimy o zbadanie sprawy, spowodowanie, by władze państwowe natychmiast podjęły swoje funkcje lub uruchomienie innej ścieżki wiodącej do tego, iż zostanie przecięta obecna sytuacja patowa.
Wydaje się bowiem, iż stan prawie dwuletniej niemożliwości ostatecznego przesądzenia wyników wyborów, jest w państwie prawa niedopuszczalny.

Ryszard Skotniczny, Wiceprezes regionu Podkarpackiego Partii KORWiN


---
PS. 11 sierpnia Sąd Okręgowy w Krośnie zdecydował o proteście wyborczym, jaki Tadeusz Pelczar złożył 23 września 2019 r. Informacja o tym wkrótce na portalu terazKrosno.pl