Czy od 1 września w szkołach będzie bezpiecznie? Jak do nowego roku szkolnego przygotowują się w Krośnie i skąd dojeżdża młodzież do krośnieńskich szkół?
O przygotowaniach do nowego roku szkolnego w Krośnie w wyjątkowo trudnym okresie pandemii poinformowali podczas piątkowej konferencji prasowej (21 sierpnia) prezydent Krosna Piotr Przytocki i zastępca prezydenta Bronisław Baran.

Bardzo dobre wyniki, ale...

Prezydenci przypomnieli bardzo dobre wyniki egzaminów krośnieńskich ósmoklasistów oraz maturzystów. Są one znacznie powyżej średniej krajowej, wojewódzkiej oraz powiatu krośnieńskiego. I to na pewno cieszy.

- Jednak nie upajałbym się zbytnio wynikami procentowymi. Wiemy wszyscy jak wyglądały zdalne zajęcia, sprawdzanie efektów nauczania, czy egzaminy w czasie pandemii. Sytuacja w oświacie jest trudna i moim zdaniem nie ma weryfikacji jakości kształcenia, jaka była przed koronawirusem - powiedział prezydent Piotr Przytocki.

- Wyniki ósmoklasistów są oczywiście dobre. Wyciągamy z nich wnioski, wiemy, że musimy dalej pracować, by efekty były jeszcze lepsze - dodał zastępca prezydenta Bronisław Baran.

Rząd umył ręce

Obecnie władze miasta są na etapie przygotowywanie krośnieńskich wytycznych edukacyjnych na czas pandemii. Mają one zagwarantować jak największe bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom w szkole.

- Czekaliśmy na wytyczne Ministerstwa Edukacji i dostaliśmy je, ale jest jeden szkopuł. Chcę podkreślić, że rząd umył ręce od odpowiedzialności, więc wytyczne są bardzo ogólne. Odpowiedzialność została scedowana na dyrektorów i na samorządy. Brakuje wciąż szczegółowych wytycznych sanitarnych, czy wytycznych dotyczących poszczególnych form kształcenia. Według obecnych zapisów to dyrektorzy placówek mają podejmować strategiczne decyzje przekładające się bezpośrednio na bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły - tłumaczy Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Zmniejszyć strach uczniów

Jak zaznacza Bronisław Baran, w Krośnie dyrektorzy, uczniowie, nauczyciele, rodzice, nie zostaną pozostawieni sami sobie bez wsparcia. Przygotowywane są, przełożone na krośnieńskie realia, wytyczne ministra zdrowia, ministra edukacji oraz głównego inspektora sanitarnego, które proponują przedszkolom, szkołom i innym placówkom konkretne rozwiązania w poszczególnych rodzajach nauczania: klasycznym, hybrydowym czy zdalnym. Pierwsze wytyczne dotyczące przygotowania nauczania od 1 września wysłano dyrektorom ponad 2 tygodnie temu podkreślając, na co dyrektorzy powinni zwrócić uwagę.

- Przede wszystkim musimy wrócić do tego, aby nawiązać relacje z uczniami. Zostało to przez zdalne nauczanie zupełnie przerwane. Moim zdaniem nauczyciel powinien zostawić podstawę programową "z tyłu głowy", a poświęcić się zdiagnozowaniu potrzeb uczniów, wrócić do tego, co było przerabiane w trakcie nauki zdalnej i nie zostało utrwalone. Zaproponuję też, by przynajmniej w pierwszych tygodniach nauczania, nauczyciele odeszli od sztywnego systemu oceniania. A dlaczego? Otóż musimy zminimalizować strach uczniów i rodziców przed nauką w szkole. Dyrektorzy powinni być w stałym kontakcie z rodzicami, informować ich, czego od nich oczekują - tłumaczył Bronisław Baran.

Rezygnacja z klasycznych zadań

Dzisiaj nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak sytuacja będzie się dalej rozwijała i jakie będzie nauczanie.

- Musimy być gotowi na wszystkie rodzaje, czyli stacjonarne, hybrydowe oraz zdalne i ich wdrożenie z dnia na dzień. Jako organ prowadzący będziemy rekomendować nauczycielom, aby nawet w przypadku nauki stacjonarnej szkoła częściowo korzystała z platformy edukacyjnej do zdalnego nauczania. Chcemy, by na początku zrezygnować z zadań zadawanych do domu w sposób klasyczny, tylko korzystać z platformy edukacyjnej - mówił zastępca prezydenta.

Szkoły zostaną wyposażone w dodatkowe laptopy, tablety graficzne. Na wypadek powrotu do pracy zdalnej uczniowie i nauczyciele z krośnieńskich szkół korzystać będą z jednej platformy. W przypadku wystąpienia zdalnego nauczania, zastępca prezydenta zapowiedział szczegółowe monitorowanie jego efektywności przez dyrektora, czy samorząd.

- Wcześniej, w niektórych przypadkach mieliśmy wątpliwości co do aktywnego uczestnictwa uczniów w procesie edukacji i potrzebna była ingerencja - dodał Bronisław Baran.

Bezpieczeństwo w szkołach

Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, szkoły zostały już wyposażone w specjalne środki czystości, w tym ponad 4 tysiące litrów płynu do dezynfekcji. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zostaną wyposażeni w przyłbice. Koszt ich zakupu to około 100 tysięcy złotych.

Wysłano też do szkół przykładowe projekty regulaminów. Taki dokument, uzgodniony z Radą Pedagogiczną i rodzicami, musi mieć każda placówka.

- Rekomendujemy między innymi nauczanie oddziału klasowego w jednej sali lekcyjnej, szatnie nie mogą powodować kumulowania się dużych grup uczniów w jednym czasie. Uczniowie klas I-III i IV-VI będą mieli osobne wejścia do szkoły. Zgodnie z wytycznymi, wszystkie lekcje wychowania fizycznego mają odbywać się na zewnątrz - stwierdził Bronisław Baran.

Możliwe jest wydłużenie nauki w niektórych szkołach.

Kiedy szczegóły?

Władze Krosna zapowiadają, że rodzice będą mieli możliwość zapoznania się z warunkami nauki od nowego roku szkolnego, regulaminami w poszczególnych szkołach, najpóźniej do piątku rano przyszłego tygodnia. Wszyscy czekają jeszcze na ostateczne wytyczne ministerialne.

Więcej uczniów w szkołach

W zbliżającym się nowym roku szkolnym w placówkach prowadzonych przez miasto Krosno naukę rozpocznie 12 140 dzieci, młodzieży i dorosłych w tym: w przedszkolach - 1341, szkołach podstawowych - 3 903, szkołach ponadpodstawowych - 6 373, szkołach dla dorosłych - 376 oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym - 147.

- Mimo malejącej demografii, przyjęliśmy do szkół i placówek o ponad 40 dzieci więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Warto też wspomnieć, że do szkół branżowych uczniowie i rodzice ciągle przynoszą podania z dokumentami z prośbą o przyjęcie - mówi Bronisław Baran.

Skąd uczniowie przyjeżdżają do Krosna?

Do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych przyjętych zostało na chwilę obecną 1 373 uczniów, choć nie wyklucza się, że przed 1 września liczba może przekroczyć 1 400.

Do krośnieńskich szkół ponadpodstawowych uczęszcza ponad 72 proc. młodzieży spoza miasta Krosna, w tym z 17 powiatów województwa podkarpackiego.

Najwięcej jest uczniów z powiatu ziemskiego krośnieńskiego, z gmin: Chorkówka - 517, Dukla - 398, Iwonicz-Zdrój - 255, Jaśliska - 17, Jedlicze - 421, Korczyna - 403, Krościenko Wyżne - 234, Miejsce Piastowe - 388, Rymanów - 270, Wojaszówka - 346.

Z powiatu brzozowskiego najwięcej jest z gminy Haczów - 284, z powiatu jasielskiego - gmina Tarnowiec (106) i miasto Jasło (97), z powiatu sanockiego - gmina Besko (73), a z powiatu strzyżowskiego – gmina Frysztak (166). Krośnie kształcą się też uczniowie z województwa małopolskiego, śląskiego, lubelskiego i opolskiego. Z zagranicy uczy się 27 uczniów, głównie z Ukrainy.

- Pokazuje to, że młodzież nie tylko z Krosna chce się uczyć w naszych szkołach, gdzie mamy wysoki poziom o czym świadczą co roku między innymi wyniki egzaminów na zakończenie szkoły oraz wyniki matur. Zachęcamy też w inny sposób, oferując choćby stypendia mobilizujące do jak najlepszej nauki - podkreślił Bronisław Baran.

~z Krosna

24-08-2020 19:39 8 30

Dyrektor nie może być samodzielny bo to pan Przytocki decyduje kto nim zostaje i ma się go słuchać. Dyrektor szkoły nie może być mądrzejszy od prezydenta ! Jak by to wyglądało !
Odpowiedz

~Paweł

24-08-2020 18:29 5 33

Jakieś taki mondry, Piotrek, to tera rzondź.
Odpowiedz

~krosnianin

24-08-2020 08:31 4 39

prawie jak w warszawce, jak coś jest do rozwiązania czytaj problem to władz krosna pytają gdzie rząd a jak nie ma problemu to te same władze domagają się większych praw dla samorzadów. Informuje więc pana barana i przytockiego, że jeśli nie macie wiedzy na tematy sanitarne to są od tego specjaliści i wystarczy zapytać. Tyle i aż tyle.
Odpowiedz

~moHer

23-08-2020 22:24 4 32

2 września te dzieci i tak się spotkają na korytarzu...
Odpowiedz

~Nauczycielka

23-08-2020 20:34 7 28

Prawda jest taka,ze bałagan w edukacji zaczęła p.Zalewska,rząd aktualnie chaos poglebil zmianami w programach nauczania. I ograniczaniu środków finansowych.
Łatwo sie ocenia ,gdy nie ponosi sie żadnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo -zdrowie uczniów i nauczycieli.

Odpowiedz

~Ręce opadają

23-08-2020 16:34 4 27

Nogi opadają.
Odpowiedz

~Śmiech

23-08-2020 16:28 5 41

Może dyrektorzy szkół wreszcie się usamodzielnią, bo dotychczas byli niczym sprzątaczka czekająca na wytyczne. Co to za dyrektor który boi się być samodzielny !
To jest śmieszne ! ?????
Odpowiedz

~Konfederacja

23-08-2020 16:26 8 30

Dalej głosujcie na układ post Magdalenkowy PO SLD PiS i PSL
Teraz nie miauczeć jak głosujecie jak stado baranów to teraz macie.
Odpowiedz

~z Krosna

23-08-2020 15:25 7 36

Proponuję zatrudnić trzeciego wiceprezydenta. Może ten będzie wiedział co robić.
Odpowiedz

~cynik

23-08-2020 14:37 8 34

Niech przestaną pleść bzdury na najlepszy rząd w ostatnim półwieczu. W końcu sami Platformersi chwalili jakie to dobre są władze samorządowe przez nich popierane. Skoro są takie dobre to niech działają nie oglądając się na rząd. Przecież mają potężne doświadczenie siedząc 20 lat na stołkach. Znają miejscowe potrzeby. Samorząd przypomina mi mamisynka za którego rodzice wszystko zrobią.
Odpowiedz

~Nie dla Piotrka

23-08-2020 13:21 7 33

Rząd umył ręce...No i dobrze zrobił. Ręce myć trzeba. Takie są wytyczne, żeby myć ręce. O co chodzi?
Odpowiedz

~wasil ua

23-08-2020 10:43 6 38

przestańcie siać panikę mam już dosyć tego opowiadania jaki to covid jest straszny
Odpowiedz

~pisowiec

23-08-2020 10:35 6 29

to wszystko wina tego ze na Dude glosowwalo 70 procent a nie 101
Odpowiedz

~henio

23-08-2020 09:55 5 43

Przecież szkoły prowadzą samorządy, wyznaczają dyrektorów itd ... , więc w czym problem?
Odpowiedz

~lekarze się sprzedali!!

23-08-2020 09:15 8 35

Umieralność w Polsce na tego koronawirusa do miesiąca sierpień to 000,6 % ! A większość ok 80% przechodzi tego wirusa bezobjawowo!Na zwykłą grypę w latach ubiegłych zmarło wiecęj ludzi! Lekarze i szpitale maja więcej płacone za wpisane w akt zgonu covid19. To pismo to kompromitacja lekarzy! Sprzedaliście się !
Odpowiedz

~krosnianin

23-08-2020 09:13 6 34

Wszystko to jedna wielka farsa najpierw straszenie ludzi pandemią i umieraniem z setkami trumien , później państwo wprowadza ograniczenia i pozostawia całą tą panikę i dezinformacje medialną społeczeństwu... Super minister zdrowia tak wychwalany przez PiS odchodzi i ucieka z tonącego statku bo kompromituje się od samego początku. Zaszczepcie się i wszystko się uspokoi. Od samego początku widać że to wszytko nie ma sensu jak i noszenie maseczek które są bardzo niebezpieczne dalA starszych osób.
Odpowiedz

~Ręce opadają

22-08-2020 23:38 6 37

Dlaczego i po co w takiej sytuacji organizować apele na rozpoczęcie roku szkolnego?!,no proszę się zastanowić gdzie tu sens i logika o bezpieczeństwie nie wspomne, dzieci mają już wierszyki i puosenki do nauczenia
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.