Firma Splast z Krosna, polski producent z branży tworzyw sztucznych, wdraża nowe rozwiązania wypracowane przez centrum B+R spółki i w ramach prowadzonych międzynarodowych projektów badawczych. Firma zainwestuje 40 mln zł.

Inwestycje w innowacje

SPLAST Sp. z o.o. od dawna stawia na innowacje, a w badania i rozwój produktów firma inwestuje 3 proc. rocznych dochodów.

W ramach nowej inwestycji, spółka planuje zwiększyć moce produkcyjne zakładów zlokalizowanych w Jedliczu i Krośnie, a także nabyć zabudowane grunty w Jaśle. Nowy projekty zakłada wdrożenie rozwiązań, które wzmocnią efektywność istniejących procesów i zwiększą produkcję innowacyjnych produktów. Zakup nowoczesnych urządzeń i maszyn oraz modernizacja dotychczasowych ma zapewnić m.in. wzrost produktywności i skrócenie czasu realizacji zamówień. Zwiększenie możliwości produkcyjnych spółki nastąpi również poprzez rozszerzenie produkcji. Inwestycja zakłada realizację dwóch innowacyjnych projektów polegających na opracowaniu nowej technologii i produktu. Firma zamierza korzystać m.in. z odnawialnych źródeł energii, budując infrastrukturę fotowoltaiczną. Produkowana energia będzie wykorzystywana w całości na potrzeby zakładu.

- Rozwój polskiego przemysłu z wykorzystaniem najnowszych technologii to jeden z priorytetów polskiego rządu. Znajduje to również odzwierciedlenie w opracowanej, w kierowanym przeze mnie resorcie, nowej Polityce Przemysłowej Polski. Cieszę się, że polska firma stawia na kolejne projekty B+R. To, co wyróżnia tę spółkę, to właśnie innowacyjność, ale też międzynarodowy zasięg działania. Widzimy, że nasi przedsiębiorcy dostrzegają współzależność między inwestycjami w innowacje i badania, a korzyściami biznesowymi jakie płyną ze współpracy świata nauki i biznesu. Projekty badawczo-rozwojowe przynoszą też dodatkowe przychody, zwiększają konkurencyjność, ale też umożliwiają dynamiczną ekspansję na rynkach zagranicznych, na czym nam szczególnie zależy - mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Grzegorz Piechowiak.

Koszty projektu sięgną 40 mln zł. W zakresie uzyskania pomocy publicznej firmę wspierała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Spółka uzyskała grant oraz zwolnienie podatkowe w ramach PSI.

Badania w Centrum Badawczo-Rozwojowym SPLAST

- Firma SPLAST inauguruje kolejny już projekt z zakresu innowacji, co niezmiernie nas cieszy. Warto w tym kontekście podkreślić fakt, że liczba inwestycji badawczo-rozwojowych w Polsce stale rośnie. Co istotne, w ostatnich kilku miesiącach odnotowujemy wzrost zainteresowania, jeśli chodzi o perspektywy rozwoju sektora B+R w naszym kraju. Szczególnie cieszy nas fakt, że do PAIH zwracają się innowacyjne polskie firmy, które coraz chętniej sięgają po grant rządowy. Właśnie z myślą o takich firmach dokonaliśmy w ostatnim czasie istotnych zmian w tym narzędziu wsparcia. To niezwykle wartościowe dla naszej gospodarki inwestycje - mówi Marcin Fabianowicz, Dyrektor Centrum Inwestycji PAIH.

Firma SPLAST dysponuje trzema nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi: w Krośnie i Jedliczu oraz na Węgrzech - w Miskolcu, zatrudniając łącznie ponad 600 pracowników. Międzynarodowy zasięg firmy pokazuje, że spółka doskonale radzi sobie nie tylko w Polsce, ale i na rynkach europejskich.

- Szczególną wagę przywiązujemy do działalności badawczo-rozwojowej w ramach Centrum B+R prowadzonego na terenie zakładu w Krośnie. W latach 2017-2020 wdrożyliśmy do produkcji 3 nowe technologie, zaoferowaliśmy na rynku około 80 nowych produktów, uzyskaliśmy 2 międzynarodowe patenty i 19 wzorów użytkowych wspólnotowych. Stawiamy na rozwój poprzez innowacyjność. Cieszymy się, że z pomocą Polskie Agencji Inwestycji i Handlu możemy realizować nasz plan i kolejne inwestycje - mówi Tadeusz Sanocki, Prezes Zarządu firmy SPLAST.