Ponad 3,3 mln zł dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na dwie inwestycje w Głowience, gm. Miejsce Piastowe. Co nowego powstanie w tej miejscowości?

Sportowa Polska 2021

Rozstrzygnięty został rządowy program „Sportowa Polska – edycja 2021”. Ogromne wsparcie otrzymała gmina Miejsce Piastowe. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznało ponad 2,1 mln zł dotacji na budowę boiska piłkarskiego wraz z zapleczem w Głowience oraz ponad 1,2 mln zł na budowę kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej w Głowience.

- Myślę, że jest to prawdziwy cud - zaznaczyła wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik.

Emocje wokół stadionu w Głowience

Szczególnie budowa boiska sportowego jest oczekiwana przez środowisko sportowe w Głowience od wielu lat, a temat ten budzi wiele emocji i często nieprzychylnych komentarzy ze strony części mieszkańców Głowienki. Obecnie piłkarze B-klasowego LKS Głowienka rozgrywają mecze na stadionie we Wrocance, ale za dwa lata ma się to zmienić.

Boiska, zaplecze, trybuna…

Nowy stadion w Głowience zostanie wybudowany przy ul. Na Jaworze w kierunku Wrocanki.

- Zadanie obejmuje budowę boiska piłkarskiego wraz z infrastrukturą sportową – budynkiem zaplecza szatniowo-socjalnego boiskiem treningowym wraz z infrastrukturą techniczną - powiedziała wójt Dorota Chilik.

Projekt boiska w Głowience
Projekt boiska wraz z zapleczem przy ulicy Na Jaworze w Głowience

Powstanie boisko piłkarskie o wymiarach 116x76,18 m (wraz ze strefą bezpieczeństwa), w tym płyta boiska 105x68 m; dwie kabiny dla zawodników rezerwowych - po 10 miejsc; budynek zaplecza szatniowo-socjalnego wyposażony w toalety dla zawodników i gości o powierzchni użytkowej 99,51 m kw.; boisko treningowe o wymiarach 90x45 m; trybuna na 200 miejsc; piłkochwyty wysokości 6 m. Planowane jest też oświetlenie boiska piłkarskiego, droga pożarowa i parking.

- Gmina posiadała tutaj działkę o wielkości 4 hektarów, ale niestety część była w III klasie gruntów i nie mieliśmy wystarczającej szerokości działki, by móc zlokalizować w tym miejscu obiekt o tak dużych rozmiarach jak stadion. Dzięki Państwu Arturowi i Wioletcie Guzikom, którzy zgodzili się bezinteresownie na wymianę gruntów, w końcu udało się takie miejsce znaleźć. Wcześniej szukając odpowiedniego miejsca pod stadion w innych miejscach na terenie Głowienki, spotykaliśmy się w wielu przypadkach ze sprzeciwem właścicieli działek - dodała Magdalena Hec-Mrozek, zastępca wójta gminy Miejsce Piastowe.

Miejsce, gdzie powstanie stadion w Głowience
W miejscu, gdzie powstanie nowy stadion obecnie rośnie jeszcze zboże

Projekt na budowę nowego kompleksu sportowego jest już gotowy. Po podpisaniu umowy o dofinansowanie zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji. Planuje się, że stadion zostanie oddany do użytku w 2023 r.

Kompleks boisk przy szkole

Gmina Miejsce Piastowe otrzymała też 1,2 mln zł dofinansowania na budowę kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej w Głowience. Zostanie ono zlokalizowane na budynkiem szkoły.

- Jest to też niezwykle ważna inwestycja dla miejscowej społeczności. Duża szkoła posiada halę sportową, ale brakuje miejsca do zajęć sportowych na zewnątrz. Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu dzieci i młodzież dostaną piękny prezent - stwierdziła Dorota Chilik.

- Obiekt będzie służył również osobom dorosłym, całej społeczności lokalnej. Nie będzie wykorzystywany tylko na potrzeby szkolne - podkreśliła Magdalena Hec-Mrozek.

Projekt boiska przy ulicy Szkolnej w Głowience
Projekt boiska przy ulicy Szkolnej w Głowience

Projekt dopasowany do potrzeb uczniów jest już wykonany i podobnie jak w przypadku stadionu, po podpisaniu umowy zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie. Przy szkole powstanie boisko piłkarskie o wymiarach: 58x30 m o nawierzchni ze sztucznej trawy; boisko wielofunkcyjne do koszykówki i piłki siatkowej, tenisa, badmintona o nawierzchni poliuretanowej; rozbieg, zeskok do skoku w dal o nawierzchni poliuretanowej; piłkochwyty; stalowa wiata na rowery; ogrodzenie i oświetlenie.
Kompleks boisk przy szkole ma być gotowy prawdopodobnie do września przyszłego roku.

Miejsce gdzie powstanie boisko w Głowience
Boisko powstanie przy szkole podstawowej

Spełnione marzenia

Bardzo szczęśliwa z dwóch nowych inwestycji jest Teresa Sirko, sołtys Głowienki i radna Rady Powiatu Krośnieńskiego.

- Wreszcie się spełnią marzenia wielu mieszkańców naszej miejscowości i to podwójnie. Bo i powstanie oczekiwany od dawna stadion piłkarski dla klubu sportowego, a dla uczniów szkoły i myślę, że także dla wszystkich chętnych, miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu przy szkole. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni wójt Dorocie Chilik, zastępcy Magdalenie Hec-Mrozek oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu - powiedziała sołtys Teresa Sirko.