Ponad 3,3 mln zł dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na dwie inwestycje w Głowience, gm. Miejsce Piastowe. Co nowego powstanie w tej miejscowości?

Sportowa Polska 2021

Rozstrzygnięty został rządowy program "Sportowa Polska - edycja 2021". Ogromne wsparcie otrzymała gmina Miejsce Piastowe. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznało ponad 2,1 mln zł dotacji na budowę boiska piłkarskiego wraz z zapleczem w Głowience oraz ponad 1,2 mln zł na budowę kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej w Głowience.

- Myślę, że jest to prawdziwy cud - zaznaczyła wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik.

Emocje wokół stadionu w Głowience

Szczególnie budowa boiska sportowego jest oczekiwana przez środowisko sportowe w Głowience od wielu lat, a temat ten budzi wiele emocji i często nieprzychylnych komentarzy ze strony części mieszkańców Głowienki. Obecnie piłkarze B-klasowego LKS Głowienka rozgrywają mecze na stadionie we Wrocance, ale za dwa lata ma się to zmienić.

Boiska, zaplecze, trybuna…

Nowy stadion w Głowience zostanie wybudowany przy ul. Na Jaworze w kierunku Wrocanki.

- Zadanie obejmuje budowę boiska piłkarskiego wraz z infrastrukturą sportową - budynkiem zaplecza szatniowo-socjalnego boiskiem treningowym wraz z infrastrukturą techniczną - powiedziała wójt Dorota Chilik.

Projekt boiska w Głowience
Projekt boiska wraz z zapleczem przy ulicy Na Jaworze w Głowience

Powstanie boisko piłkarskie o wymiarach 116x76,18 m (wraz ze strefą bezpieczeństwa), w tym płyta boiska 105x68 m; dwie kabiny dla zawodników rezerwowych - po 10 miejsc; budynek zaplecza szatniowo-socjalnego wyposażony w toalety dla zawodników i gości o powierzchni użytkowej 99,51 m kw.; boisko treningowe o wymiarach 90x45 m; trybuna na 200 miejsc; piłkochwyty wysokości 6 m. Planowane jest też oświetlenie boiska piłkarskiego, droga pożarowa i parking.

- Gmina posiadała tutaj działkę o wielkości 4 hektarów, ale niestety część była w III klasie gruntów i nie mieliśmy wystarczającej szerokości działki, by móc zlokalizować w tym miejscu obiekt o tak dużych rozmiarach jak stadion. Dzięki Państwu Arturowi i Wioletcie Guzikom, którzy zgodzili się bezinteresownie na wymianę gruntów, w końcu udało się takie miejsce znaleźć. Wcześniej szukając odpowiedniego miejsca pod stadion w innych miejscach na terenie Głowienki, spotykaliśmy się w wielu przypadkach ze sprzeciwem właścicieli działek - dodała Magdalena Hec-Mrozek, zastępca wójta gminy Miejsce Piastowe.

Miejsce, gdzie powstanie stadion w Głowience
W miejscu, gdzie powstanie nowy stadion obecnie rośnie jeszcze zboże

Projekt na budowę nowego kompleksu sportowego jest już gotowy. Po podpisaniu umowy o dofinansowanie zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji. Planuje się, że stadion zostanie oddany do użytku w 2023 r.

Kompleks boisk przy szkole

Gmina Miejsce Piastowe otrzymała też 1,2 mln zł dofinansowania na budowę kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej w Głowience. Zostanie ono zlokalizowane na budynkiem szkoły.

- Jest to też niezwykle ważna inwestycja dla miejscowej społeczności. Duża szkoła posiada halę sportową, ale brakuje miejsca do zajęć sportowych na zewnątrz. Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu dzieci i młodzież dostaną piękny prezent - stwierdziła Dorota Chilik.

- Obiekt będzie służył również osobom dorosłym, całej społeczności lokalnej. Nie będzie wykorzystywany tylko na potrzeby szkolne - podkreśliła Magdalena Hec-Mrozek.

Projekt boiska przy ulicy Szkolnej w Głowience
Projekt boiska przy ulicy Szkolnej w Głowience

Projekt dopasowany do potrzeb uczniów jest już wykonany i podobnie jak w przypadku stadionu, po podpisaniu umowy zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie. Przy szkole powstanie boisko piłkarskie o wymiarach: 58x30 m o nawierzchni ze sztucznej trawy; boisko wielofunkcyjne do koszykówki i piłki siatkowej, tenisa, badmintona o nawierzchni poliuretanowej; rozbieg, zeskok do skoku w dal o nawierzchni poliuretanowej; piłkochwyty; stalowa wiata na rowery; ogrodzenie i oświetlenie.
Kompleks boisk przy szkole ma być gotowy prawdopodobnie do września przyszłego roku.

Miejsce gdzie powstanie boisko w Głowience
Boisko powstanie przy szkole podstawowej

Spełnione marzenia

Bardzo szczęśliwa z dwóch nowych inwestycji jest Teresa Sirko, sołtys Głowienki i radna Rady Powiatu Krośnieńskiego.

- Wreszcie się spełnią marzenia wielu mieszkańców naszej miejscowości i to podwójnie. Bo i powstanie oczekiwany od dawna stadion piłkarski dla klubu sportowego, a dla uczniów szkoły i myślę, że także dla wszystkich chętnych, miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu przy szkole. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni wójt Dorocie Chilik, zastępcy Magdalenie Hec-Mrozek oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu - powiedziała sołtys Teresa Sirko.

~Mieszkaniec

26-07-2021 15:25 10 329

@Obserwator, tak się składa że Jelicze zajęło bardzo wysokie miejsce w ostatnum rankingu finansowym gmin, podczas gdy gmina Miejsce Piastowe była daleko w tyle z bardzo słabym wynikiem. Pozdrawiam!
Odpowiedz

~Mieszkaniec

25-07-2021 16:42 8 243

Stadion był kartą przetargową w trakcie kampani j - gdyby nie to nie wygrałaby wyborów. Szkoda tylko, że pierwotnie lokalizacja miala być inna, ale wójt gminy nie wzięła pod uwagę tego że nie jest to działka gminna.Włodarze widzą ze pali im się grunt pod nogami i nie zwycięża w wyborach bo mają niemalże zerowe poparcie. Teraz próbują na siłę uszczęśliwić mieszkańców, niestety lokalizacja beznadziejna, robione byle żeby było, a ludzie mówią że i tak nie oddadzą na nich głosu.
Odpowiedz

~Mrozu

24-07-2021 20:30 8 227

Z dotacji cieszy się Wójt, z wiadomych przyczyn też i Zastępca. I lajkuje cała rzesza "pseudo" urzędników, zatrudnionych w urzędzie gminy po to, by dać Like pod postem na Facebooku.
Ot cała filozofia tej kadencji....
Odpowiedz

~przymrozek

24-07-2021 20:24 7 220

Tytuł powinien być "przywraca swoje marzenia".
Wbrew woli sportowców, nie licząc się ze zdaniem działaczy. Prezes LKS mało nie wybuchnie ze złości. Ale w sumie jedna opcja, przy wyborach razem obiecali.
Nikt przy zdrowych zmysłach nie buduje stadionu w szczerych polach. 4 km od centrum wioski.
Odpowiedz

~oki

24-07-2021 18:14 9 28

Nie narzekać dawniej był na lotnisku też w szczerym polu . ale Głowienka była w okręgówce a teraz w B, ale bez stadionu , jak chłopaki zaczną grać na poziomie z tamtych lat to przyjedziecie i w pole. Pozdrawiam przeciwnik z okręgówki, my mieliśmy gorszy i też graliśmy w okręgówce i też w szczerym polu
Odpowiedz

~Obserwator

24-07-2021 11:48 13 25

Narzekacie na P. WÓJT ale więcej robi niż burmistrz Jedlicza. Stanowczo więcej . W Jedlczu sesja za odwołaniem JU 29 lipca.
Odpowiedz

~Dawid

24-07-2021 09:40 7 292

Lokalizacja stadionu w szczerym polu z dala od centrum Głowienki chybiona i to bardzo, powinni zrobić jeden stadion a porządny z tyłu za salą gimnastyczną szkoły w Głowience, tam gdzie od lat to planowano, a nie na Jaworzu!
Odpowiedz

~restof

24-07-2021 08:55 10 268

Niektórzy mają takie skrzywienie, że normalne dla większości działania i przedsięwzięcia, które trudno zaliczyć do nadzwyczajnych, podnoszą do rangi cudotwórstwa.
Odpowiedz

~apis

24-07-2021 07:10 11 222

Boisko jak najbardziej Głowience się należy za wiele tat sportowej tradycji. Mam jednak nadzieję, że otwarcie będzie już z nowym, nie kaczym wójtem i nie za rządów "dojnej zmiany"
Odpowiedz

~Aurea dicta I

23-07-2021 21:56 8 251

Tu na razie jest pszenica ale już za chwilę po żniwach będzie ściernisko i tu będzie boisko, a gdzie ugor będzie szkolny kompleks boisk. Pole, pole, łyse pole, ale Wójcina ma już plan ? Pomalutku, bez pośpiechu, wszystko zrobi Gmina. Nad projektem męczyła się ładnych parę lat ale dofinansowanie wspólnotowe jest. Na otwarciu winien być Kacper bramkarz ekstraklasowy rodem z Głowienki no i Golec uOrkiestra z przebojem " Tu na razie jest " No i ja tam będę i w komentarzu "drugim" to opiszę
Odpowiedz

~Mieszkaniec

23-07-2021 21:02 6 276

Zobaczymy co z tego będzie... Ja tam nie ufam obecnym włodarzom. Ciekawe, co z budową hospicjum?
Odpowiedz

~Stabilo

23-07-2021 14:45 7 254

Stadion na zadupiu w szczerych polach, dojazd wąską drogą, mediów brak hybiona lokalizacja. Dla sarenki może i dobry, a bliżej stamtąd do Wrocanki i Szczepancowej niż Głowienki.
Odpowiedz

~kibic

23-07-2021 14:25 9 236

Tu narazie jest ściernisko, ale będzie San Francisco ;-)
Odpowiedz

~Vitamin

23-07-2021 14:14 7 568

za dwa lata to będą wybory, a nie nowy stadion. I mieszkańcy całej Gminy Miejsce Piastowe, nie tylko Głowienki zapewne pięknie pani wójt podziękują za wszystko. Za likwidację stołówek, za łączenie klas, za hospicjum w Niżnej Łące, dworzec w Targowiskach, lotnisko o które tak walczyć miała za budynek GOK, wieże widokową na Winnej Górze, ceny śmieci. Oj nazbierało się obietniczek...... ale zdjęcia w zbożu "sztos"
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.