Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego poinformował o kolejnych projektach OZE wybranych do dofinansowania. Wśród nich projekt z Krosna.
Do tej pory wybrano w sumie 155 wniosków o dofinansowanie w ramach działania 3.1. Rozwój OZE RPO WP na lata 2014 – 2020. W sumie na ten cel przeznaczono już prawie 148 mln złotych. Dofinansowanie uzyskało w sumie 29 jednostek samorządu terytorialnego oraz 126 przedsiębiorstw i pozostałych podmiotów, jak spółdzielnie mieszkaniowe, ZOZ-y, itp. Na liście rezerwowej znajdują się jeszcze 62 projekty na kwotę ok. 73,2 mln złotych. W przypadku wygospodarowania nowych środków finansowych, zarząd województwa będzie dofinansowywał kolejne projekty związane z OZE, które znajdują się na liście rezerwowej.

Jednym z projektów, który uzyskał dofinansowanie w ramach RPO WP to budowa systemu fotowoltaicznego o mocy 149,52 kW umiejscowionego na dachu budynku GALERII KROSNO. Inwestycja obejmuje montaż paneli, inwerterów sieciowych, zabezpieczeń i okablowania. Roczną produkcję energii elektrycznej oszacowano na 133 MWh rocznie, zaś spadek emisji CO2 o 110 ton rocznie. Inwestycja przyniesie firmie zmniejszenie kosztów energii elektrycznej o ok. 55 tys. złotych rocznie. Całkowity koszt inwestycji to ponad 800 tys. złotych, z czego dotacja z EFRR wynosi ponad 420 tys. złotych.

Marszałek Władysław Ortyl podkreśla korzyści wynikające z korzystania z odnawialnych źródeł energii

- W tym konkursie szczególnie skupiliśmy się na małych instalacjach OZE, gdyż ich realizacja przynosi beneficjentom i regionowi największe korzyści. Dzieje się tak, gdyż całość lub istotna część energii odnawialnej może być samodzielnie konsumowana przez przedsiębiorców, a oszczędności kosztów są większe niż ewentualne przychody ze sprzedaży zielonej energii. Ponadto energia jest zużywana lokalnie co pozwala na uniknięcie strat na przesyle, które dotyczą prądu z dużych elektrowni spoza regionu. Mikro i małe instalacje łatwiej również wpiąć do sieci dystrybucyjnej, która w wielu miejscach województwa jest przestarzała i wymaga pilnych prac modernizacyjnych - powiedział marszałek Władysław Ortyl.

[AKTUALIZACJA]
Projekty z Krosna i powiatu krośnieńskiego, które otrzymały dofinansowanie:

Budowa farmy fotowoltaicznej w miejscowości Jasionka (wnioskodawca: Park Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej w Jasionce k. Dukli Sp. z o.o. – dofinansowanie 691 711,49 zł)

Budowa instalacji OZE na obiektach użyteczności publicznej zlokalizowanych w Gminie Jedlicze (Gmina Jedlicze – dofinansowanie 740 318,55 zł)

Budowa instalacji fotowoltaicznych na obiektach publicznych Miasta Krosna (Gmina Miasto Krosno – dofinansowanie 703 886,7 zł)

Budowa instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii na terenie oczyszczalni ścieków w Rymanowie (Gmina Rymanów – 989 255,54 zł)

Budowa małej instalacji fotowoltaicznej w miejscowości Krościenko Wyżne przez firmę Arch. Piotr Jurczak Pracownia Projektowo-Usługowa (Arch. Piotr Jurczak Pracownia Projektowo-Usługowa – dofinansowanie 691 898,69 zł)

Energetyczna Gmina - montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach użyteczności publicznej w Gminie Wojaszówka (Gmina Wojaszówka – dofinansowanie 474 815,68 zł)

Instalacja fotowoltaiczna w firmie EBA Sp. z o.o. w Krośnie (EBA Sp. z o.o. – dofinansowanie 269 107,42 zł)

Instalacja systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych z terenu Miasta Krosna i Gminy Krościenko Wyżne (Gmina Miasto Krosno – 4 460 132,6 zł)

Instalacja systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych z terenu gminy Miejsce Piastowe i gminy Chorkówka (Gmina Miejsce Piastowe – 8 945 375,59 zł)

Instalacja systemów energii odnawialnej w budynkach gminy Jaśliska (Gmina Jaśliska – 498 071,42 zł)

Montaż Odnawialnych Źródeł Energii na terenie gminy Korczyna (Gmina Korczyna – 7 764 960 zł)

Montaż instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej w Gminie Miejsce Piastowe (Gmina Miejsce Piastowe – 782 661,3 zł)

Montaż kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz kotłów na pelet w gospodarstwach domowych na terenie Gmin: Baligród i Wojaszówka (Gmina Wojaszówka – 3 947 884,5 zł)

Rozwój odnawialnych źródeł energii poprzez budowę elektrowni fotowoltaicznych na obiektach GROSAR Sp. z o.o. (GROSAR Sp. z o.o. – 127 273,17 zł)

Wsparcie energetyki rozproszonej wśród mieszkańców Gmin Jaśliska, Lesko, Rymanów (Gmina Lesko – 4 166 729,35 zł)

Wsparcie energetyki rozproszonej wśród mieszkańców Gminy Jedlicze i Gminy Dukla (Gmina Jedlicze – 8 562 141,39 zł)

Ankieta

Czy w 2021 roku instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.