Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował o rozpoczęciu prac przy ganku straży na "Zamku Wysokim" w Zamku Kamieniec Odrzykoń/Korczyna.
Wykonane zostało specjalistyczne rusztowanie zawieszone wysoko na północnej ścianie zamku nad wyjątkowo głęboką przepaścią. Konstrukcja niezbędna jest do wykonania prac przy koronie murów. Ganek nie posiada obecnie sklepienia konstrukcyjnego, ale jego tunel zamyka od góry gruba warstwa rumoszu.

- Planuje się rekonstrukcję przesklepienia, którego pierwotny kształt i poziom wezgłowi jest widoczny w formie reliktowej. Przy tej okazji wykonane zostanie specjalistyczne wzmocnienie konstruktorskie spinające ściany tunelu ganku straży, ale równocześnie zapobiegające rozwarstwianiu się zdublowanego muru dającego podstawę tegoż ganku. Ganek został dobudowany do gotyckiego muru zamkowego w czasach, gdy wprowadzono broń palną do obrony fortyfikacji. W tym celu mur pogrubiono, żeby na nim mogły stanąć ściany tunelu ukrytego w jego grubości - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu na swoim FB.

Z gankiem związany jest również wykusz dawnej latryny. Zachował się w formie reliktowej. Wsparty był na dwóch kamiennych kroksztynach, z czego jeden zachował się w całości. W licu elewacji utrwalił się jego obrys, na podstawie którego można wywnioskować, że jego ciasną przestrzeń zamykały ceglane ściany oraz zadaszenie w formie pulpitowej. Z pewnością miał otwory funkcjonalne i doświetlające, ale ich układ jest niemożliwy do ustalenia. Natomiast kształt jego bryły można określić na podstawie widocznych reliktów.

- Wykonawca prac pokaże jego wizualizację graficzną. O sposobie wyeksponowanie tego ciekawego elementu zamku zapadnie decyzja, gdy będzie już więcej danych pozwalających ocenić w jakim zakresie rekonstrukcja może być dopuszczalna bez zaburzenia autentyczności zabytku - podano w informacji.

~Inwestor

24-09-2021 06:03 10 16

Mogę udostępnić maszt dźwigowy odpowiedni do tych murów taki jak do wkerzowcow zamiast prowizorycznego rusztowania tak już się nie robi chyba że nie ma się środków finansowych. Dowiedzalem ze mury ogrodzeniowe w kościele w Korczynie pochodzą z zamku Odrzykonia
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.