Blisko 300 uchodźców z Ukrainy znalazło swoją bezpieczną przystań w Krośnie. Dla ponad 130 osób schronienie w Bursie Międzyszkolnej zapewniło miasto, 18 pod swój dach przygarnęły Siostry Klawerianki, a blisko 160 uchodźców mieszka w domach Krośnian.
22 lutego, w obliczu zbliżającego się konfliktu zbrojnego, fundacja Slow Beskid zwróciła się do prezydenta Krosna z prośbą o pomoc dla członków Klubu Kultury Polskiej im. Henryka Sienkiewicza z Energodaru (Obwód Zaporoże, południowo-wschodnia część Ukrainy). Na ten cel przystosowano budynek Bursy Międzyszkolnej przy ul. Czajkowskiego. Przygotowano wstępnie 100 miejsc noclegowych. W nocy z 26 na 27 lutego granicę w Krościenku przekroczyła grupa 61 osób, która po długiej podróży znalazła schronienie w Krośnie.

Od 26 lutego rozpoczęła się także zbiórka darów, w szczególności żywności, środków higienicznych, artykułów chemii domowej, odzieży i najbardziej potrzebnych rzeczy. Na bieżąco aktualizowana jest lista potrzebnych rzeczy.
W organizację pomocy włączyło się wiele osób, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych - nie sposób wszystkich wyliczyć, lecz każdemu z osobna należą się słowa najwyższego uznania.

Nieoceniona jest pomoc blisko 50 druhen i druhów ze wszystkich jednostek OSP z Krosna (Białobrzegi, Polanka, Suchodół, Turaszówka). Strażacy ochotnicy wspomagają działania samorządu na wielu płaszczyznach, świadcząc pomoc, bez której wiele inicjatyw nie udałoby się zorganizować. Dużym wsparciem okazała się także pomoc logistyczna udzielona przez Komendę Miejską Policji w Krośnie.

W pierwszym tygodniu zorganizowane zostały podstawowe lekcje języka polskiego, przygotowano także miejsca w żłobku, przedszkolach oraz szkołach. We wsparcie aktywnie włączył się także MOSiR Krosno - udostępniając swoje obiekty, w tym także na przeprowadzenie zbiórek.

W trakcie kolejnych dni do Bursy Międzyszkolnej docierały kolejne osoby, którym szczęśliwie udało się przekroczyć granicę. W chwili obecnej, po wielu zmianach organizacyjnych, społeczność ukraińska liczy w bursie 104 osoby.
Uchodźcy na bieżąco informowani są o sytuacji prawnej, a od 16 marca w Urzędzie Miasta Krosna ruszyła rejestracja i nadawanie uchodźcom numerów PESEL.

5 marca z Krosna wyruszył pierwszy konwój humanitarny z pomocą dla partnerskiego miasta Użgorod. Dary pochodziły ze zbiórki zorganizowanej przez Urząd Miasta Krosna oraz pomocy przesłanej przez miasta partnerskie (Creil, Edeweht, Marl). Łącznie 10 ton zebranych darów (m.in. żywność, odzież, sprzęt elektroniczny, śpiwory, koce, pościele, środki czystości) trafiło do ukraińskich magazynów. Drugi konwój, przygotowany do wyjazdu przez pracowników Urzędu Miasta Krosna, wyruszył w drogę 12 marca. Trzecia tura pomocy, zorganizowana w dwóch ciężarówkach wyruszy do Użgorodu 19 marca. Podziękowania należą się krośnieńskiej firmie spedycyjnej MARPOL Trans, która zgodziła się wspomagać organizację pomocy humanitarnej.

Dzieci obywateli ukraińskich uczęszczają już do krośnieńskich żłobków, przedszkoli i szkół. Uchodźcą zapewniona została pomoc lekarska, psychologiczną oraz prawna. Wciąż trwa zbiórka, dzięki której można zaspokoić niezbędne potrzeby grupie przebywającej w Bursie Międzyszkolnej i u Sióstr Klawerianek.

Na oficjalnej stronie internetowej www.krosno.pl w zakładce KROSNO Z WAMI publikowane są najważniejsze informacje dla uchodźców.
Tam też można znaleźć ofertę krośnieńskich jednostek, którą przygotowaliśmy dla naszych ukraińskich mieszkańców. Organizowane są zajęcia zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Są to m.in. zajęcia artystyczne, taneczne, integracyjne, lekcję języka polskiego i angielskiego, zajęcia sportowe, możliwość korzystania z basenu, boisk sportowych czy lodowiska. Dzieci uczestniczyły w animacjach i pokazach bajek w artKinie. Dodatkowo zorganizowano warsztaty kulinarne, zwiedzanie ekspozycji muzealnych i wyjście na koncerty.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.