Delegatura w Krośnie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Rzeszowie poinformowała o zakończeniu prac konserwatorskich we wnętrzu trójprzęsłowej kaplicy św. Anny w kościele pw. Trójcy Świętej w Krośnie.
Źródła historyczne odnotowują istnienie kaplicy św. Anny w kościele pw. Trójcy Świętej w Krośnie już w 1402 r.

Krośnieńska delegatura WUOZ w Przemyślu poinformowała, że staraniem Wojciecha Portiusa została gruntownie przebudowana w latach 1637-41. Wykonano wówczas nowe sklepienie i ozdobiono je sztukaterią, której stylistyka, podobna jak w nawie, wiązana jest z tzw. renesansem lubelskim. W 2 poł. XVIII uległo ono zniszczeniu na skutek pożaru i w jego miejsce, na nieco niższej wysokości, założono obecnie istniejące sklepienie kolebkowo-krzyżowe na gurtach wspartych na filarach przyściennych. W czasie przebudowy kaplicy nastąpiło prawdopodobnie jej poszerzenie poza wcześniejszy obrys murów. Tylko ściana zachodnia została zachowana, o czym świadczą partie odsłoniętego ceglanego wątku, a także kamienna oprawa okna. Po tej przebudowie wnętrze ozdobiono dekoracją, na którą ok. 1830 r. F. K. Marynowski wykonał nowy wystrój malarski.

Obecna konserwacja miała na celu usunięcie skutków opanowanych już przyczyn zawilgocenia murów, przebadanie nawarstwień dekoracji i wyeksponowanie w miarę możliwości jej autentycznych partii.

- Wymieniono zdegradowane tynki i wtórne łaty. Położono nowe, w miejscach ubytków i ujednolicono je fakturalnie. Relikty gotyckiego wątku oraz tajemniczy otwór wejściowy ujawniony na poziomie chóru muzycznego, udokumentowano i zasłonięto, gdyż kluczowym celem było utrzymanie jedności stylowej całego wnętrza o charakterze późnobarokowym z eklektycznym dopełnieniem jego walorów estetycznych. W kaplicy funkcjonują, znacznie późniejsze niż ona, okna zaopatrzone w witraże oprawione w stalową ramę. Mają już wartość historyczną i wiązać je należy z działaniami konserwatorskimi prowadzonymi w poprzednim wieku. Nie spełniały obecnie obowiązujących wymogów izolacyjności termicznej. Z tego względu zostały zaopatrzone w dublujące je przeszklenie, przy czym oryginalna ślusarkę i witraże oraz kamienne oprawy zachowano i poddano konserwacji - czytamy w informacji WUOZ w Przemyślu o wykonanych pracach w kaplicy krośnieńskiej świątyni.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.