Dzięki dofinasowaniu w pracowni konserwatorskiej Muzeum Rzemiosła w Krośnie pojawiły się nowe sprzęty.
Przy Muzeum Rzemiosła w Krośnie funkcjonuje pracownia konserwatorska, której zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej ochrony i bezpieczeństwa zbiorom muzealnym. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, została wyposażona w nowy sprzęt.

W ostatnich latach Muzeum Rzemiosła w Krośnie znacznie powiększyło swoje zbiory, z których większość stanowią wyroby i narzędzia rzemieślnicze. Eksponaty, które trafiają do muzeum, są niekiedy w stanie destrukcyjnym, ale ze względu na ich unikatowość, jedyną szansą na ich uratowanie jest poddanie ich zabiegom konserwatorskim i renowacyjnym. Stan części pozyskanych muzealiów wymaga gruntownych, skomplikowanych prac renowacyjnych, których realizacja będzie możliwa dzięki nowym sprzętom zakupionym w ramach dofinansowania.

nowy sprzęt w Muzeum Rzemiosła w Krośnie

- Pracownia konserwatorska Muzeum Rzemiosła jest obecnie w fazie prężnego rozwoju. Dzięki dofinansowaniu możemy się profesjonalizować i zwiększyć zakres wykonywanych prac. Dzięki zakupionemu wyposażeniu pracowni, będziemy mogli wykonywać konserwację eksponatów znajdujących się w naszych zbiorach takich jak meble czy narzędzia rzemieślnicze - mówi Marta Rymar, dyrektorka Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

- Najbardziej cieszą nas urządzenia do intarsji, czyli wycinania w materiale drewnianym ozdobnych motywów, dekoracyjnych wstawek - tego bardzo nam brakowało. Oprócz tego wszelkie narzędzia rzeźbiarskie, nowe dłuta, frezy a także zestawy do prac jubilerskich i tapicerskich. To krok milowy w rozwoju naszego działu - mówi Magdalena Długosz-Kościelniak, asystentka konserwatora zabytków.

Całkowity koszt realizacji zadania to 33 059,93zł, z czego dotacja MKDNiS wynosi 25 000zł.

Zadanie "Na ratunek muzealiom. Zakup wyposażenia Pracowni Konserwatorskiej" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.