Co jest priorytetem dla Leszka Kwaśniewskiego, powołanego do pełnienia obowiązków dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie?
Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął rezygnację Piotra Czerwińskiego z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Jednocześnie od 15 marca powołał Leszka Kwaśniewskiego na pełniącego obowiązki dyrektora. Będzie on wypełniał swoje obowiązki do czasu powołania nowego dyrektora.

Nowy dyrektor poinformował dzisiaj (18 marca) o bieżącej sytuacji szpitala podczas konferencji prasowej.

- Chciałem podziękować dyrektorowi Piotrowi Czerwińskiemu za wytrwałość w prowadzeniu przez długi czas szpitala w Krośnie. Mam nadzieję, że okażę się jego godnym następcą - stwierdził na początku Leszek Kwaśniewski.

Nowy dyrektor poinformował, że sytuacja finansowa szpitala nie jest obecnie najlepsza. Ogólne zadłużenie szpitala wynosi ponad 50 mln zł, w tym zobowiązania przeterminowane to 16-17 mln zł, ale zaznaczył, że nie są zagrożone świadczenia pracownicze, składki ZUS, kontrakty lekarskie. Placówka jest obecnie na etapie przygotowywania wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego o udzielenie finansowania w kwocie 23 mln zł.

- Mamy nadzieję, że uda nam się uzyskać to finansowanie. Pozwoli to pospłacać zobowiązania przeterminowane i będziemy mieli chwilę oddechu, by próbować zrównoważyć wpływy z kontraktu z NFZ z wydatkami bieżącymi szpitala. Mam też nadzieję, że nowy kontrakt, który podpiszemy z NFZ na 2022 r. pozwoli chociaż trochę zrównoważyć brak proporcji - powiedział dyrektor Kwaśniewski.

Dodał jednocześnie, że podstawowym warunkiem uzyskania kredytu będzie w perspektywie czasu realizacja programu naprawczego, który został przez szpital sporządzony. Obecnie dokument jest w końcowej fazie doprecyzowania.

- W dalszej kolejności od konsekwencji dyrekcji i zarządu szpitala będzie zależało, czy ten program naprawczy uda się wykonać i z jakimi konsekwencjami finansowymi - dodał dyrektor Leszek Kwaśniewski.

Dyrektor szpitala w Krośnie: chcę przekonać do siebie pracowników
Konferencja prasowa odbyła się w piątek 18 marca

Nowy dyrektor w szpitalu w Krośnie jest dopiero trzy dni i zapoznaje się z bieżącą sytuacją placówki. Spotkał się już z częścią załogi i sukcesywnie będzie chciał się spotykać z poszczególnymi grupami zawodowymi.

- Jak wiadomo kwestia zmiany dyrekcji zawsze budzi trochę niepokoju wśród pracowników. W pierwszej kolejności chcę ich do siebie przekonać, do polityki, którą będę chciał prowadzić. Każdy pracownik do dyrekcji będzie miał dostęp. Mnie zależy przede wszystkim, żeby szpital pracował dla mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego. Leczenie i zaopatrywanie chorych ma absolutny priorytet. Żaden pacjent nie odejdzie z tego szpitala nie zaopatrzony, nawet jeśli szpital być może będzie z tego tytułu miał problemy finansowe - zaznaczył Leszek Kwaśniewski.

Nie chce na razie mówić o zmianach organizacyjnych. Najpierw dokładnie ma się zapoznać z aktualną strukturą szpitala i potencjalnie wychwycić te elementy, które byłyby do poprawy.

Zapowiedział również prowadzenie rozmów i negocjacji z lekarzami, by zabezpieczyć szpital w personel lekarski. - Uważam, że będziemy na tyle zbieżni w swoich oczekiwaniach, że spotkamy się gdzieś po drodze - dodał dyrektor szpitala.

Leszek Kwaśniewski

Zwrócił też uwagę na kwestię zapewnienia obsady lekarskiej na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.

- Wiem, że istnieje głęboki deficyt lekarzy, którzy chcieliby funkcjonować w publicznym sektorze zdrowia, szczególnie na SOR-ze, czy nocnej i świątecznej opiece medycznej. Rozpocząłem już rozmowy z lekarzami o specjalizacji medycyna ratunkowa, którzy mogliby nas zasilić - poinformował dyrektor Kwaśniewski.

W tej chwili szpital działa w sposób niezakłócony. Obłożenie łóżek wynosiło na dzień 17 marca średnio 81 procent, a w niektórych oddziałach nawet 100 procent.

Leszek Kwaśniewski

Wcześniej Leszek Kwaśniewski zarządzał dwoma szpitalami. Od grudnia 2016 r. do końca marca 2019 r. był dyrektorem Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, a od czerwca 2019 r. dyrektorem Szpitala Powiatowego w Lubaczowie. Powołanie na pełniącego obowiązki dyrektora w Krośnie kończy się Leszkowi Kwaśniewskiemu w momencie rozstrzygnięcia postępowania konkursowego na to stanowisko, ale nie później niż 15 września 2022 r. Zapowiedział, że w przypadku rozpisania konkursu na pewno w nim wystartuje.

Nowy dyrektor od początku stycznia mieszka w Krośnie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.