Krośnieński Holding Komunalny rozbudowuje sieć obiektów prądotwórczych i na budynkach przy ul. Fredry zamontował dwie kolejne instalacje fotowoltaiczne.
Nowe instalacje fotowoltaiczne powstały na dachu siedziby MKS Krosno oraz dachu warsztatu MPGK Krosno. Obydwie instalacje ujęte są w systemie prosumenckim, co oznacza duże oszczędności na rachunkach za prąd, dzięki temu, że zużywana energia elektryczna jest jednocześnie wytwarzana z odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku nadwyżki, wyprodukowana energia przekazywana będzie do sieci, a później, w zależności od zapotrzebowania energetycznego, będzie w dużej części odbierana.

Instalacja zamontowana na budynku spółki MKS Krosno składa się z 72 sztuk paneli fotowoltaicznych, ma moc 27 kW i rocznie ma wytwarzać ok. 23-26,5 MWh. Ta ilość wyprodukowanej energii elektrycznej w 100% pokryje zapotrzebowanie tego obiektu na energię elektryczną, ponieważ rocznie zużywa on 20,1 MWh. Po zakończeniu inwestycji budynek MKS Krosno będzie samowystarczalny energetycznie i będzie bazował na energii własnej.

Instalacja powstała na budynku warsztatu MPGK Krosno jest dwukrotnie większa i mocniejsza. Liczy 135 sztuk paneli fotowoltaicznych, po 370 W każdy, ma moc 50 kW i rocznie ma wytwarzać około 42,5-47,5 MWh energii elektrycznej. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w tym obiekcie wynosi 56,7 MWh rocznie, więc energia własna będzie stanowić od 69% do 78% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną całego warsztatu.

Wykonawcą instalacji na dachu budynku MKS Krosno jest firma ML System z Zaczernia, a instalacji na dachu warsztatu MPGK Krosno jest FH-U Efekt z Krosna. Łączny koszt ich budowy to ok. 253 tys. zł (netto).

- Po włączeniu tych instalacji fotowoltaicznych będziemy mieć w Spółce 15 obiektów prądotwórczych, w tym 10 instalacji produkujących energię ze słońca. Moce produkcyjne energii elektrycznej wynosić będą 3445 kW, a to jeszcze nie koniec, gdyż cały czas pracujemy nad kolejnymi projektami - powiedział Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 31 marca br.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.