Mieszkaniec Korczyny i członek Fotoklubu RCKP Krosno został uhonorowany kolejnym prestiżowym tytułem największej na świecie Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP z siedzibą w Luksemburgu
Tomasz Okoniewski z wykształcenia historyk, dziennikarz, a z zamiłowania wielki pasjonat i promotor fotografii w swoim dorobku posiada wiele tytułów fotograficznych. Ostatnio uhonorowany został tytułem Wybitnego Artysty FIAP Excellence Platinum (EFIAP/p) przyznanym przez największą na świecie Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP z siedzibą w Luksemburgu. Jest drugim w historii Polakiem wyróżnionym tym tytułem, jak również pierwszym na Podkarpaciu.

Prace Tomasza zdobywały wyróżnienia i nagrody w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach fotograficznych. W swoim dorobku posiada medale "Za fotograficzną twórczość" - Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz nagrody największych federacji międzynarodowych - patronów salonów fotograficznych.

Jego fotografie były nagradzane w 68 krajach świata, a na arenie międzynarodowej prezentowane w 84. Autor zdobył łącznie ponad tysiąc dwieście nagród w międzynarodowych salonach fotograficznych.

Tomasz Okoniewski został uhonorowany nagrodą Starosty Krośnieńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i odnowy kultury. W 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu "Honorową Odznakę - Zasłużony dla Kultury Polskiej". Natomiast w 2017 roku autor uhonorowany został Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców w 1918 roku przyznał autorowi medal "Za zasługi dla fotografii polskiej" w 100. rocznicę odzyskania niepodległości (1918-2018). W 2020 roku odznaczony Srebrnym Medalem "Za Fotograficzną Twórczość" - odznaczeniem ustanowionym przez Zarząd i przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.

- Fotografia w moim życiu pełni wyjątkową rolę. Jest potężną pasją, która cieszy od ponad 25 lat i którą traktuję bardzo poważnie. To hobby, które nieustannie mobilizuje i inspiruje do wszechstronnej aktywności fotograficznej. Uwielbiam wyłapywać ulotność chwili w kadrze - zmieniający się krajobraz najbliższej okolicy, ukazywać fragmenty otaczającej codzienności, a przede wszystkim człowieka i jego emocje w ujęciu reporterskim i dokumentalnym. Może trudno uwierzyć, ale odkąd towarzyszy mi fotograficzna pasja, do tej pory każde wyjście z aparatem traktuję jako szansę uzyskania tego jedynego, wyjątkowego obrazu, który zatrzyma na dłużej i zmusi odbiorcę do pewnej zadumy. Dokumentacja rzeczywistości, projekty fotograficzne, konkursy czy kolejne tytuły, to oczywiście budowanie fotograficznych doświadczeń, które jak w życiu codziennym mają wiele swoich dróg - podkreśla Tomasz Okoniewski.

Autor zaprasza na facebookowy profil promujący osobliwości najbliższej okolicy, jak również całego Podkarpacia: Korczyna i okolice - dawniej i dziś.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.