Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował o pracach konserwatorskich przy ołtarzach bocznych w kościele parafialnym w Komborni.
Kościół parafialny pw. Matki Bożej Pocieszenia w Komborni wybudowany został w latach 1931-1934, w miejscu rozebranej, drewnianej świątyni z XV w. Główne elementy dawnego wyposażenia wnętrza, m.in. barokowe ołtarze, czy prospekt organowy zostały przeniesione do nowego kościoła i do dzisiaj decydują o charakterze jego wystroju.

Parafia w latach 2021-2022 przeprowadziła prace konserwatorskie przy parze bliźniaczych ołtarzy bocznych: pw. Najświętszego Serca Jezusowego oraz pw. św. Józefa. Obydwa ołtarze boczne są jednokondygnacyjne z parami kolumn wspierającymi belkowanie, ujęte ażurowymi uchami, w zwieńczeniu znajdują się wazony, flankujące obrazy pochodzące z nieistniejącej ambony: "Św. Jan Ewangelista" oraz "Matka Boża Bolesna".

W toku przeprowadzonych prac wykonano naprawy stolarskie, impregnację i dezynsekcję struktur stolarko-snycerskich. Odsłonięto i scalono oryginalne warstwy malarskie, posiadające gładką, wybłyszczoną powierzchnię, kolorystycznie utrzymaną w ciepłym odcieniu piaskowym z ciemniejszymi żyłkami na strukturze oraz chłodniejszej szarości na detalu snycerskim. Obrazy z ołtarzy przemalowane były po formie i wymagały typowych prac konserwatorskich. Podobnie jak i rzeźba Jezusa eksponowana we wnęce retabulum jednego z ołtarzy. Złocenia założono nowe w tradycyjnej technologii pozłotniczej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.