Mieszkaniec Krosna opisuje, co go spotkało, gdy chciał oddać odpady wielkogabarytowe na PSZOK w Krośnie. Na zarzuty odpowiada Urząd Miasta Krosna. Weź udział w naszej ankiecie.
Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Krosna, który opowiedział o niemiłej przygodzie, jaka go spotkała, gdy chciał oddać odpady wielkogabarytowe w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów w Krośnie.

- Na miejscu dowiedziałem się, że od 1 lipca obowiązuje limit 200 kilogramów rocznie na jedno gospodarstwo. Nie wiedziałem o tych zmianach, a moje tłumaczenia nic nie pomogły. Owszem, mogłem zostawić to co jest ponad limit, ale musiałbym dopłacić i to niemało - powiedział mieszkaniec Krosna.

Dodał też, że tak dużych pieniędzy nie będzie dopłacał i pewnie gdzieś to wyrzuci po drodze, do rowu, czy w krzaki.

- Moim zdaniem decyzja o limitach na takie odpady to idealna sprawa do powstawania dzikich wysypisk śmieci - stwierdził mieszkaniec Krosna.

O komentarz do zaistniałej sytuacji poprosiliśmy Urząd Miasta Krosna.

Arkadiusz Mularczyk, zastępca naczelnika Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami Urzędu Miasta Krosna poinformował, że w oparciu o uchwałę Rady Miasta Krosna z dnia 25 marca 2022 r., od 1 lipca 2022 roku ilość odpadów wielkogabarytowych dostarczana indywidualnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest limitowana i wynosi 200 kg na rok dla jednej nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej oraz dla jednego lokalu w budynku wielkolokalowym. Ilość odpadów wielkogabarytowych przekraczająca wskazany limit, obsługa PSZOK ma obowiązek odebrać za dodatkową opłatą zgodnie z obowiązującym cennikiem ustalonym Zarządzeniem Prezydenta Miasta Krosna z dnia 30 marca 2022 r.

- Podjęcie powyższego kroku ma na celu optymalizację kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, poprzez przeciwdziałanie potencjalnemu procederowi korzystania z usług Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przez osoby nieuprawnione spoza terenu Gminy Miasto Krosno. Ilość odpadów wielkogabarytowych oraz koszty ich zagospodarowania mają decydujący wpływ na kształt bilansu finansowego całego gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Zagospodarowanie odpadów wielkogabarytowych stanowi w skali roku 50 % całkowitych kosztów funkcjonowania PSZOK - poinformował Arkadiusz Mularczyk.

Zwrócił też uwagę, że z powodu wzrostu kosztów zagospodarowania tego rodzaju odpadów coraz więcej gmin decyduje się na wprowadzenie limitów przyjmowanych odpadów w PSZOK.

Arkadiusz Mularczyk wyjaśnił, że możliwość limitowania niektórych rodzajów odpadów przyjmowanych w PSZOK, wynika wprost z zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i wpisuje się w nadrzędną zasadę w gospodarce odpadami "zanieczyszczający płaci" przyczyniając się tym samym do ograniczenia tzw. odpowiedzialności zbiorowej w zakresie ponoszonych kosztów w ramach opłaty ryczałtowej uzależnionej od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość.

- Ustalony limit w wysokości 200 kg na rok jest limitem, który w większości zabezpiecza potrzeby gospodarstw domowych i nie odbiega od limitów ustalonych w innych gminach. Przypomnieć również należy, że już od 1 stycznia 2021 r. limitowane są odpady rozbiórkowo-budowlane w wysokości 2 Mg na dwa lata oraz opony samochodowe - 8 szt. na rok - powiedział zastępca naczelnika.

Wprowadzenie limitowania odpadów wielkogabarytowych przyczynić się może również do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów w związku np. z przekazaniem ich do ponownego użytkowania, ponieważ często zdarza się tak, że oddawane przedmioty dla innych osób mogą być użyteczne i nie stanowić odpadów.

- Obecnie w społeczeństwie funkcjonuje przeświadczenie, że w ramach ryczałtowej miesięcznej opłaty gmina ma obowiązek zapewnienia odbioru wszystkich odpadów bez względu na ich ilości wytworzonych w gospodarstwie domowych. Stanowi to bezpośrednio zachętę do wytwarzania jak największej ilości odpadów, co jest przeciwieństwem zasady zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczania ilości odpadów i ich negatywnego oddziaływania na środowisko. Istotnie w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa tak jest, ale dotyczy to wyłącznie odpadów odbieranych bezpośrednio z terenu nieruchomości w systemie pojemnikowo-workowym w przypadku nieruchomości jednorodzinnych lub pojemnikowym w przypadku nieruchomości wielolokalowych. W przypadku odpadów przyjmowanych w PSZOK gmina w może postanowić o ich limitowaniu - podkreślił Arkadiusz Mularczyk.

Limity przyjmowanych odpadów stanowią próbę sprawiedliwego udziału w ponoszonych kosztach przez mieszkańców - wytwarzasz mniej odpadów płacisz mniej, wytwarzasz więcej odpadów ponad ustalony limit, płacisz proporcjonalnie więcej.

Krośnieński Holding Komunalny w Krośnie przypomina, że począwszy od lipca, w sezonie letnim, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zlokalizowany na terenie Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie przy ul. Białobrzeskiej 108, czynny jest:
- poniedziałek, wtorek, środa, piątek - w godz. 9:00-19:00
- czwartek - nieczynne
- sobota - w godz. 8:00-14:00.


Ankieta

Czy powinny zostać wprowadzone limity na bezpłatny odbiór odpadów wielkogabarytowych?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety


~Kinia 1

31-03-2023 20:12 1 0

Mam wrażenie ze taka decyzja mocno ukarano mieszkańców z dziećmi ,przecież nie gospodarstwa płacą za wywóz śmieci a ich mieszkańcy w różnych
liczbach i różnych wysokosciach miesiecznych , rodziny z dziecmi i pojedynczy mieszkańcy zrównani w tym temacie przez nasze władze na PSZOK ,Moze dzieci to tylko luksus .
Odpowiedz

~Jaga

15-07-2022 15:51 12 8

Właśnie się przeprowadzam. Ostatni raz wywoziłam gabaryty 15 lat temu. Złotówka za kilogram to skandal. Niektóre meble drożej wyjdą w utylizacji niż w zakupie. Nie wiem co zrobię, ale tyle nie zapłacę .
Odpowiedz

~jasiek

08-07-2022 17:03 12 13

Mieszkańcy oburzeni w Krośnie od dawna to nikogo nie interesuje
Odpowiedz

~Eniu 123

08-07-2022 08:28 10 19

Czemu na 1 gospodarstwo a nie na osobę? Za śmieci płacimy od osoby a nie od gospodarstwa. Wogole nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości te limity w domu może mieszkać 1 opona a może 12 jak wiadomo starsza osoba ma chociażby te meble na dłuższy czas niż dzieci. Limit ok ale jakoś dobrze dopasowany żeby nie zwozić śmierci np z Niemiec tutaj ale też żeby z domu można było spokojnie wywieźć. Ciężarówka styropianu z firmy budowlanej nie waży 200kg a jest tego dużo to tego nie widzą.
Odpowiedz

~Mieszkanka

07-07-2022 21:37 16 14

Rzadko ostatnio spotykało się dzikie wysypiska, a teraz miasto samo do tego się przyczyni. Ludzie sami zawozili rzeczy, wyręczając miasto, ale tworzy się dla nich limity. 30zł płaci osoba, mająca śmieci ponad stan kosza oraz ta, która ma go tylko pół i nawet nie wywozi do ulicy. Może samo odbieranie śmieci też będzie limitowane zgodnie z "zanieczyszczający płaci"?
Odpowiedz

~Rambo

07-07-2022 21:30 14 14

Jeszcze powinni zacząć sprawdzać kosze w których w lecie ląduje trawa w zimie popiół a wszyscy za to muszą płacić.Może prezydent poda dane ile osób zostało ukaranych za brak segregacji i trawę w koszu ,bo za 1zł można kupić worek na trawę ale dla niektórych bardzo bogatych to i tak dużo.Dokladniej segregują biedni jak bogaci!
Odpowiedz

~Janek

07-07-2022 21:21 12 27

A ja przez ostatnie kilka lat nie oddałem żadnych gabarytów więc może miasto mi zwróci pieniądze które były przeznaczone na utylizację nieoddanych odpadów
Odpowiedz

~Zaradny

07-07-2022 20:59 13 14

Tanio odsprzedam mój limit.
Odpowiedz

~palacz

07-07-2022 20:42 14 13

Stare meble przydadza sie na zime, spokojnie z dymem polecą. Drewna, wegla brakuje nie wiadomo ile gazu bedzie, po co to oddawac jak sa osoby chetne na opał.
Odpowiedz

~krośnianin

07-07-2022 17:14 20 19

minusy pewnie od ludzi spoza Krosna
Odpowiedz

~widz

07-07-2022 17:08 16 19

Informacja na stronie ekrosno[.]pl o zmianie regulaminu PSZOK jest wstawiona z datą wczorajszą (6 lipca).
Czyli ma się ludzi gdzieś i dopiero jak coś się zaczyna dziać to na szybko, na kolanie pisze się artykuł informacyjny.
Odpowiedz

~Hwhhe

07-07-2022 15:16 16 16

No tak kupiłem se nowe meble żeby starymi zawalić PSZOK i oddać, tylko po to. Niech ten Pan z urzędu drugim razem jak coś napisze dwa razy się zastanowi czy nie piepszy farmazonów
Odpowiedz

~oredo

07-07-2022 15:05 16 14

każdy limit to strata dla miasta bo to miasto będzie musiało posprzątać dzikie wysypiska ,czy to takie trudne do zrozumienia ? no chyba że właśnie o to chodzi bo można sobie taką firmę sprzątającą otworzyć i już kasa szerokim strumieniem płynie
Odpowiedz

~smoq

07-07-2022 14:50 10 22

A ja jestem ciekaw jak sprawa wygląda z ościennymi gminami? również mają limity? Jeśli tak, to powinny być odpowiednio mniejsze, gdyż płacą mniej za wywóz śmieci.
W Krośnie za segregowane śmieci płaci się 30zł/os. A w innych gminach 18? 20?
Chore, przecież z innej gminy jest dłuższa droga do przewiezienia śmieci
Odpowiedz

~widz

07-07-2022 14:38 16 22

"wytwarzasz mniej odpadów płacisz mniej, wytwarzasz więcej odpadów ponad ustalony limit, płacisz proporcjonalnie więcej".

Przecież to nieprawda. Jak wytwarzam mniej odpadów, to i tak płacę tak, jakbym wytwarzał 200 kg rocznie.
Odpowiedz

~ttt

07-07-2022 13:29 15 26

200 kilogramów waży np. meblościanka. Jeśli ktoś będzie chciał przeprowadzić drobny remont pokoju będzie musiał go rozłożyć na kilka lat lub zapłacić - absurd! Jedynym efektem będą dzikie wysypiska których likwidacja dopiero będzie kosztować. Ludzie chętnie wywozili odpady do PSZOKA to nawet to im się utrudnia.
Odpowiedz

~maciej

07-07-2022 12:16 14 23

Co jeszcze za was musimy zrobić i płacić?
Odpowiedz

~Anka

07-07-2022 11:12 12 14

Przecież nie każdy wyrzuca odpady wielkogabarytowe co roku, niektorzy wyrzucaja raz na kilka/kilkanaście lat, co wiec za sens tego limitu.. chyba tylko po to, żeby mieli mniej pracy :)
Odpowiedz

~Ja

07-07-2022 10:59 15 13

Jeżeli ktoś przez np 5 lat nie oddawał ani razu żadnych odpadów wielkogabarytowych, to dlaczego w kolejnym roku, jeżeli oddaje więcej niż 200 kg, ma za to dodatkowo płacić?
Wcale się nie zdziwię, jak ilość dzikich wysypisk drastycznie wzrośnie. Czy o to chodzi radnym?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.