W sali wystaw czasowych Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie można zobaczyć wystawę Ludwik Fiedorowicz "Szkło".
Od soboty (23 lipca) do poniedziałku (10 października) w sali wystaw czasowych Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie można zobaczyć wystawę Ludwik Fiedorowicz "Szkło".

Ludwik Fiedorowicz (ur. 26 lipca 1948 na Dolnym Śląsku), polski artysta plastyk, projektant szkła użytkowego i artystycznego. W 1973 roku ukończył studia na Wydziale Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych i. Eugeniusza Gepperta).

W 1974 roku współpracował z Hutą Szkła Gospodarczego "Hortensja" w Piotrkowie Trybunalskim. W kolejnych latach życia zaczął pracę w Hucie Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach. Od 1975 roku pracował w niej jako projektant, a w latach 1975 do 1979 również w oddziale huty w Siemianowicach Śląskich. Od końca lat 70-tych związał się z kolejnym oddziałem Ząbkowic - z Hutą Szkła Artystycznego "Staszic" w Dąbrowie Górniczej, gdzie pełnił funkcję projektanta oraz kierownika artystycznego i pracował do 1992 roku. W latach 1983-1984 uczył również projektowania szkła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. W 1993 roku zajął stanowisko plastyka miejskiego w Sosnowcu, gdzie pracował aż do emerytury.

Ludwik Fiedorowicz stworzył szereg projektów szkła użytkowego - wazonów, amfor, dzbanów, mis głównie podczas swojej pracy w HSA "Staszic". W swoim dorobku ma takie projekty jak m.in. zestawy szkła użytkowego LARS, CARDIDAE, KASPROWY, VOALIUM oraz wiele innych. Przez cały okres swojej pracy brał udział w co najmniej 27 wystawach krajowych i zagranicznych.
Z ważniejszych nagród należy wymienić III Nagrodę i Brązowy medal w kategorii szkła unikatowego na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Artystycznego i Użytkowego Katowice 1977 oraz wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Unikatowego i Przemysłowego Katowice 1979. Obecnie jego prace można oglądać na stałych wystawach w Muzeum w Sosnowcu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz szeregu wystaw czasowych.

Na wystawie w Centrum Dziedzictwa Szkła artysta pokazuje swoje najnowsze prace. To szkło artystyczne, zrealizowane w latach 2018-2022. To wielki i ciekawy powrót do szklanej twórczości, bo chociaż Fiedorowicz nigdy nie porzucił szklanego rzemiosła, to prezentowana na wystawie kolekcja dobitnie uzmysławia potencjał twórczy autora. Fiedorowicz "wraca", po bez mała 40 latach na szklane salony w wielkim stylu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.