Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Krosna w sobotę 3 września br. od godz. 10.00 przed budynek Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wojska Polskiego 41 i przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji ph. Narodowe Czytanie. Na lekturę Narodowego Czytania w tym roku wybrano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
- Zachęcamy mieszkańców Krosna do włączenia się do akcji i przeczytanie fragmentów utworów Adama Mickiewicza. Zgłoszenia osób, które chciałyby włączyć się i przeczytać wybrany utwór można przesyłać do 1 września br. na adres: promocja@kbp.krosno.pl lub tel. 13/4321370 w. 8 - mówi Monika Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

"Ballady i romanse"  zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Zbiór Mickiewiczowskich poezji stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru - możemy przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował list, zachęcając do współtworzenia akcji. - Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby - jak zawsze - było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa - pisze Prezydent.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 r. "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, a w 2019 r. nowele polskie. Lekturą Narodowego Czytania w 2020 r. była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, a w ubiegłym roku w całej Polsce i na świecie przeczytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Od pierwszej edycji Narodowego Czytania, Krośnieńska Biblioteka Publiczna organizuje w Krośnie to wydarzenie. Czytanie rozpocznie się w sobotę 3 września przed budynkiem KBP przy ul. Wojska Polskiego 41. Czytaniu towarzyszył będzie kiermasz książek "używanych" za 1 zł. Każdy będzie mógł także otrzymać na przyniesionych książkach pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta.

Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.