20 sierpnia w trakcie wydarzenia Zakątek Rozmaitości Galicyjskich odbywającego się w ramach Karpackich Klimatów wręczono nagrody i dyplomy w konkursie na Najlepszą Nalewkę Galicji oraz Najlepszą Chrzanówkę Krośnieńską.
Konkurs odbywa się od 2013 roku. Zainicjowany został przez Tadeusza Gajewskiego - członka Stowarzyszenia Unia Przedsiębiorczych.

- Nalewka jest kwintesencją kuchni dworskiej, częścią tradycji sarmackiej, myśliwskiej, najbardziej polskim sposobem konserwacji, ziół, miodu, owoców. Nalewka zapobiega, leczy, smakuje. Konkurs na Najlepszą Nalewkę Galicyjską jest imprezą promocyjną mającą na celu promocję tradycji nalewkarskich, odkrywanie receptur na najlepsze nalewki i nagradzanie ich twórców - podkreśla Tadeusz Gajewski przewodniczący kapituły konkursowej.

Konkurs Nalewka Galicyjska w Krośnie

W tym roku kapituła w składzie: Tadeusz Gajewski - przewodniczący kapituły, Łukasz Zajdel - sekretarz kapituły, Bogusław Bargieł - członek kapituły, Łukasz Zakrzewski - członek kapituły, Przemysław Baran - członek kapituły dokonała oceny zgłoszonych na konkurs 42 nalewek w liczbie. Podczas oceny zachowano anonimowość i bezstronność zgodnie z zapisami regulaminu. Po dokonaniu oceny kapituła zdecydowała o przyznaniu miejsc.
I miejsce za nalewkę z derenia 2016 Wojciech Suchanek z Węgierskiej Górki,
II miejsce za nalewkę pigwowiec z miodem 2018 Piotr Kazberuktel z Hajnówki,
III miejsce za nalewkę żenicha Agata Michna z Krosna
IV miejsce za nalewkę jagoda kamczacka Andrzej Nowocień z Wsoły
V miejsce za nalewkę jeżyna z agrestem Andrzej Marszałek z Krosna
VI miejsce za nalewkę smocza krew Renata Rusinek Marszałek z Krosna


Konkurs Nalewka Galicyjska w Krośnie

Nagrody wręczyli: prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kubit, poseł na Sejm RP Joanna Frydrych, prezydent Unii Przedsiębiorczych Paweł Bachota, przewodniczący Kapituły Nalewkowej Tadeusz Gajewski oraz Przemek Polański, członek zarządu Stowarzyszenia Unii Przedsiębiorczych.

Legendy Krośnieńskiej Chrzanówki należy dopatrywać się m.in. w Antologii Literatury Sowizdrzalskiej z XVII wieku, gdzie znajduje się zapis: "W Krośnie, na rynku gorzałkę z chrzanem pijano". Wypowiedź wędrownego wagabundy stała się motorem do zainicjowania lokalnego produktu, jakim jest Krośnieńska Chrzanówka.

W tym roku po raz kolejny Nagrodę za Najlepszą Chrzanówkę Krośnieńską otrzymała Restauracja Parkowa 7, gdzie można poznać smak legendy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.