Krosno dysponuje nową aplikacją, która daje możliwość niestandardowego przyjrzenia się miastu z poziomu przeglądarki internetowej. Co można sprawdzić w nowej aplikacji?
Na zlecenie Gminy Miasto Krosno tarnowska spółka MGGP Aero zrealizowała projekt polegający m.in. na wykonaniu cyfrowych fotogrametrycznych zdjęć lotniczych pionowych, ukośnych i skaningu laserowego. W jego ramach pozyskano także zdjęcia sferyczne krośnieńskich ulic. Efektem prac było wykonanie m.in. prawdziwej ortofotomapy, zdjęć ukośnych prezentujących widok wszystkich fasad budynków i obiektów z czterech głównych kierunków świata, sklasyfikowanej chmury punktów, modelu 3D miasta i panoram sferycznych z poziomu ulicy.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki przypomniał, że w ostatnim czasie poczyniono w Krośnie wiele działań zmierzających scyfryzowania usług świadczonych przez Wydział Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami.

- Dzisiaj prezentujemy produkt, który jest nowym wydaniem ortofotomapy. Jest to narzędzie podstawowe nie tylko dla geodetów, ale i dla mieszkańców, dla inwestorów, wszystkich, którzy chcą się przyjrzeć naszemu miastu, a także dla osób, które chcą porównać, jak wyglądało Krosno 20 lat temu, a jak jest dzisiaj. Można to wszystko zrobić dzięki temu opracowaniu - podkreślił prezydent Piotr Przytocki.

Sławomir Mleczko
Sławomir Mleczko

Sławomir Mleczko z tarnowskiej spółki MGGP Aero, która wykonała komplet prac przy projekcie, opowiedział o sposobie pozyskania danych fotogrametrycznych:


Rozdzielczość zdjęć jest bardzo wysoka, a określana jest przez rozmiar piksela terenowego, który wynosi 5 cm. Aby przekonać się, co właściwie możemy zobaczyć na takiej jakości materiałach, trzeba odwiedzić ogólnodostępny serwis pod adresem krosno.obliview.com, gdzie prezentowane są materiały.

Dzięki aplikacji oraz jej funkcji porównywania dwóch wybranych ortofotomap użytkownicy mają możliwość przekonać się, jak na przestrzeni ostatnich 20 lat zmieniło się Krosno. Ponadto każdy ma możliwość wykonania wielu rodzajów pomiarów, w tym także wysokości obiektów na zdjęciach ukośnych czy danych 3D (skaning, model 3D). Poza tym istnieje możliwość pomiaru powierzchni elewacji i oszacowania kosztu np. termomodernizacji wybranego budynku. 

- Serwis posiada także dodatkowe narzędzia, wśród których na szczególną uwagę zasługują: funkcja generowania przekrojów na danych 3D, w tym odczytywania kąta nachylenia dachu, analiza zacienienia w wybranym przez użytkownika dniu i godzinie, a także możliwość określania potencjału solarnego dachów - dodał Sławomir Mleczko.

Mapa Krosna 3D
krosno.obliview.com

Tak szczegółowo zinwentaryzowana przestrzeń, gdzie użytkownik ma do dyspozycji 5 perspektyw “z góry" (jednej pionowej  [w tym kilku archiwalnych aż do 2001 roku] oraz 4 ukośnych), które dodatkowo uzupełnione zostały pełnym widokiem 360° “z poziomu ulicy", daje każdemu możliwość niezwykle dokładnego odbioru otaczającej go przestrzeni. Dzięki tym danym oraz narzędziom zaimplementowanym w serwisie łatwiej będzie podejmować właściwe decyzje, w zagadnieniach posiadających kontekst przestrzenny.

- Mapy będą przydatne nie tylko urzędnikom, architektom czy inwestorom, ale także mieszkańcom, na przykład przy zgłaszaniu projektów do budżetu obywatelskiego, analizowaniu otoczenia w przypadku zakupu nieruchomości, czy turystom planującym odwiedzić miasto. Miasto w 3D dostępne w przestrzeni wirtualnej to także świetny materiał dla rynku obrotu nieruchomościami bowiem dzięki interaktywnym linkowi do danego widoku każdy może pokazać dokładnie nieruchomość, która jest na sprzedaż czy wynajem - zaznaczył Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Prezydent Piotr Przytocki i zastępca prezydenta Tomasz Soliński
Prezydent Piotr Przytocki i zastępca prezydenta Tomasz Soliński

Krosno jest pierwszym miastem na Podkarpaciu, które zinwentaryzowało swoją przestrzeń w ten sposób. Opublikowany właśnie krośnieński serwis OBLIVIEW®, jest pierwszym w Polsce, gdzie tak pełny zestaw danych został pozyskany praktycznie w tym samym czasie.

Komplet prac zrealizowała tarnowska spółka MGGP Aero, w ramach projektu "Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy =KROSNO", Program Rozwój Lokalny, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Całkowity koszt to około 230 000 złotych i cała kwota pochodzi z funduszy norweskich.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.