Gmina Rymanów zakończyła realizację dwóch kolejnych inwestycji. Obydwie dla miłośników rowerów w każdym wieku.
W sobotę (15 października) w Parku im. Anny i Stanisława Potockich otwarte zostało miasteczko ruchu drogowego. Burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec przypomniał, że miasteczko ruchu drogowego to kompleks obiektów dla uczniów szkół podstawowych oraz dzieci w wieku przedszkolnym przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia z zakresu ruchu pieszych oraz nauki jazdy na rowerze i motorowerze.

- Poprzez praktyczną edukację, chcemy zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na drodze. Wprowadzamy ich w podstawy bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym - zaznaczył burmistrz Wojciech Farbaniec.

W skład miasteczka wchodzą między innymi znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, kolejowa, drogi, ścieżki, ronda.

miasteczko rowerowe Rymanów

Z inicjatywą budowy miasteczka w rymanowskim parku wystąpił Czesław Szajna - radny Rady Miejskiej, przewodniczący Zarządu Osiedla nr 1 w Rymanowie oraz prezes Stowarzyszenia "Nasz Rymanów". Projekt wykonał Krystian Kamiński w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Zadanie wykonał Zakład Gospodarki Komunalnej w Rymanowie, a masę asfaltową ułożył Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie. Całość robót nadzorował Mariusz Szaran.

- Naszym obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych. I ta myśl przyświecała nam, gdy zaproponowaliśmy budowę miasteczka ruchu drogowego. Jeżeli to przedsięwzięcie chociaż w jednym przypadku zapobiegnie jakiemuś nieszczęściu na drodze, to warto było to zrobić, gdyż życie ludzkie nie ma ceny - podkreślił Czesław Szajna.

Budowa miasteczka rowerowego w Rymanowie kosztowała ponad 210 tys. zł, z czego część pieniędzy pochodziła z funduszu osiedlowego z dwóch lat, a znaczną część przeznaczono z ogólnego budżetu gminy.

Nowe miasteczko poświęcił proboszcz parafii w Rymanowie ks. Grzegorz Polasz.

W Parku im. Anny i Stanisława Potockich jest również początek nowego szlaku rowerowego, którego projekt i mapę wykonał dr Wojciech Krukar. Liczy on około 24 km i prowadzi z Rymanowa przez Posadę Górną, Rymanów-Zdrój, Królik Polski, Bałuciankę, Klimkówkę i z powrotem do Rymanowa. Szlak powstał dzięki środkom pozyskanym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przeznaczonego dla ponad 200 gmin górskich w Polsce. Gmina na budowę rymanowskiego szlaku rowerowego pozyskała ponad 481 tys. zł.

- Na trasie zlokalizowane zostały cztery altany, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne i znaczniki szlaków. W ramach tego funduszu wykonano także drogi w Posadzie Górnej, Rymanowie-Zdroju, Klimkówce i Puławach. Wykonano też oświetlenie uliczne. W Rymanowie-Zdroju zakupiono mobilne lodowisko i pojazd terenowy Polaris - powiedział Wojciech Farbaniec.

Andrzej Pitrus, przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie podkreślił, że nowy szlak przyczyni się do poznawania jeszcze bardziej pięknej ziemi rymanowskiej.

miasteczko rowerowe Rymanów

Po otwarciu miasteczka ruchu drogowego, na nowy szlak wyruszyli rowerzyści, w tym członkowie grup cyklistów z Krosna, Rymanowa, przedstawiciele Stowarzyszenia "Aktywny Beskid". Na mecie każdy otrzymał pamiątkowy medal.

Podczas imprezy aktorka Anna Kukawska zaprezentowała dzieciom program profilaktyczny "Bezpieczne dziecko w domu i na drodze", Stowarzyszenie "Aktywny Beskid" przygotowało pokaz nowoczesnych rowerów, w tym elektrycznych. Na koniec odbył się pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu Grupy TRIAL-SHOW.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.