Jutro obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Będziemy odwiedzać groby zmarłych i zapalać znicze. Jeśli nie pamiętamy dokładnej lokalizacji grobu, z pomocą przyjdzie nam wyszukiwarka.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w części Cyfryzacja opracowuje system elektronicznego dostępu do danych dotyczących cmentarzy i osób pochowanych.

Zbudowany zostanie system Cyfryzacji Miejsc Pamięci, składający się z rejestru cmentarzy, rejestru grobów i miejsc spoczynku, ewidencji zwłok i szczątków ludzkich przekazanych do spopielenia, ewidencji grobów osób zasłużonych dla RP, ewidencji cmentarzy i grobów wojennych oraz ewidencji grobów weteranów. Zakłada się, że system umożliwi m.in. wyszukanie on-line danych o cmentarzach i pochówkach czy sprawdzenie online statusu grobu, w tym czasu opłacenia miejsca i ewentualnego oznaczenia do likwidacji, uprości również proces pochówku. System będzie także wspierać ochronę grobów wojennych, weteranów i osób zasłużonych dla Rzeczypospolitej Polskiej.

To wszystko plany. Jednak już od kilku lat możemy wyszukiwać miejsca pochówku. Z pomocą przychodzi Internet i wyszukiwarka grobów. Warto z niej skorzystać, jeśli nie pamiętamy, gdzie leżą nasi bliscy, nawet jeśli znamy tylko nazwisko.

Wyszukiwarki działają dla kilku lokalnych cmentarzy. Wystarczy telefon z dostępem do Internetu i przeglądarka. Podając podstawowe dane, wyszukiwarka wskaże lokalizację grobu z wraz z dodatkowymi informacjami, na przykład numerem alejki i zdjęciem grobu. Wyszukiwarka grobów daje również możliwość zapalenia wirtualnego znicza, zamówienia opieki nad grobem czy opłacenia miejsca.

Co prawda funkcjonują również aplikacje, które pośredniczą w wyszukiwaniu grobów, jednak musimy je zainstalować. Często zawodzą, dlatego wyszukiwarka poprzez przeglądarkę jest najwygodniejsza.

Podsumowując. Jeżeli nie jesteśmy pewni miejsca spoczynku naszych bliskich - skorzystajmy z wyszukiwarki. Zaoszczędzimy swój czas i unikniemy niepotrzebnego w takim dniu stresu.

Aktualna lista cmentarzy z możliwością wyszukiwania grobów:
Dobieszyn - Cmentarz Komunalny w Dobieszynie
Dukla - Cmentarz Komunalny w Dukli
Jedlicze - Cmentarz Komunalny w Jedliczu
Krosno - Cmentarz Komunalny w Krośnie ul. Wyspiańskiego
Krosno - Cmentarz Komunalny w Krośnie ul. Popiełuszki
Krosno - Cmentarz Komunalny w Krośnie ul. Wyszyńskiego
Łęki Strzyżowskie - Cmentarz parafialny w Łękach Strzyżowskich
Łączki Jagiellońskie - Cmentarz parafialny w Łączkach Jagiellońskich - cmentarz górny
Łączki Jagiellońskie - Cmentarz parafialny w Łączkach Jagiellońskich - cmentarz dolny
Łężany - Cmentarz Komunalny w Łężanach
Krościenko Wyżne - Cmentarz Parafialny w Krościenku Wyżnym
Miejsce Piastowe - Cmentarz Komunalny w Miejscu Piastowym
Potok - Cmentarz Komunalny w Potoku
Przybówka - Cmentarz parafialny w Przybówce
Rogi - Cmentarz Komunalny w Rogach
Rymanów - Cmentarz w Rymanowie
Targowiska - Cmentarz Komunalny w Targowiskach
Żarnowiec - Cmentarz Parafialny w Żarnowcu

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.