Paliwa wlewane do baków będą miały inny skład. Zmiana na wszystkich stacjach paliw w Polsce nastąpi w środę 16 listopada.
Od 16 października z punktu widzenia kierowców nic się nie zmienia. Dla właścicieli stacji paliw zmiany są już znaczące, ponieważ są zobowiązani dostosować sprzedawane paliwa do rozporządzenia ministra gospodarki dotyczącego wymagań jakościowych paliw ciekłych.

Zmienione parametry


Zarówno oleje napędowe, jak i benzyny muszą spełniać nowe parametry jakościowe pozwalające na łatwiejsze uruchamianie silników podczas niskich temperatur. Szczególnie jest to ważne w przypadku silników diesla. Najważniejszy parametr, jaki zmieni się to "temperatura zablokowania zimnego filtru" w skrócie CFPP. Od 16 października do końca lutego wartość CFPP musi wynosić -20 stopni Celsjusza, czyli dopiero poniżej tej temperatury może nastąpić zablokowanie zimnego filtra poprzez wytrącenie parafiny z oleju.

Silniki benzynowe są mniej zależne od temperatury otoczenia jednak i dla nich od 16 listopada dostępne będzie paliwo o zmienionych parametrach. Odmiana zimowa benzyny ma zwiększoną prężność par, czyli benzyna będzie bardziej lotna, co z kolei oznacza łatwiejszy rozruch silnika. Wczytując się w rozporządzenie, możemy dowiedzieć się, że ten parametr powinien wynosić od 60 do 90 kilopaskali.

Koncerny paliwowe, aby wprowadzić obowiązkowe zmiany w terminie, już wcześniej rozpoczęły dostarczanie na stacje paliw o zmienionych parametrach.

Podwyżki cen?


Paliwa zimowe są droższe w produkcji, ale z reguły nie oznacza to wyższych cen na stacjach paliw. Jeżeli już, to różnice mogą wynosić kilka groszy.

Warto tankować do pełna


Niezależnie jakie paliwo wlewamy do baku w zimie, warto tankować samochód do pełna. Przy niższych temperaturach i niskim stanie paliwa w zbiorniku skrapla się więcej wody, która następnie miesza się z paliwem i trafia do układu paliwowego. Taka mieszanka powoduje szybszą korozję elementów układu paliwowego i utrudnia uruchomienie silnika. O tym zjawisku muszą szczególnie pamiętać posiadacze pojazdów z instalacją LPG, którzy uruchamiają silniki na paliwie, często posiadając jego niski stan w zbiorniku.

Dodatki do paliw


Przed zimą warto zastosować specjalne dodatki do paliw wiążące wodę i uszlachetniające paliwo. Pozwolą one na usunięcie wody i zabezpieczenie metalowych elementów przed korozją. Takie dodatki stosuje się zazwyczaj jeden raz przed zimą, a ich koszt jest niewielki w porównaniu z kosztami, jakie trzeba będzie ponieść w przypadku awarii silnika. Zobacz dodatki do paliw: Dodatki do paliw.

Weekendowe przymrozki


Według prognoz, w najbliższych dniach temperatura w nocy w naszym regionie może spaść nawet do - 8 stopni Celsjusza. Przy okazji przypominamy, że już czas na wymianę płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.