Telefonicznie, na Messengerze i podczas streamingu. W sobotę 26 listopada w godzinach 10-16 notariusze w całej Polsce już po raz 13. będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Dzień Otwarty Notariatu. O co można zapytać notariusza?
W najbliższą sobotę, 26 listopada w godz. 10.00-16.00 po raz 13. zostanie zorganizowany Dzień Otwarty Notariatu. W tym roku pod hasłem "Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu"

- Notariusza można zapytać o wszystkie sprawy, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. Najczęściej są to szeroko pojęte sprawy majątkowe, umowy kupna i sprzedaży, darowizny oraz zagadnienia związane z dziedziczeniem, takie jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku. Wiele osób nie wie, że część tych czynności można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu - poinformowała Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu.

Jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu?


Tegoroczny temat akcji brzmi: "Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu".

- Z perspektywy kancelarii notarialnej obserwujemy, jak sytuacje kryzysowe mobilizują do poszukiwania sposobów lepszego zabezpieczenia majątku. W efekcie pandemii coraz więcej osób - i to w coraz młodszym wieku - podejmuje decyzję o spisaniu testamentu, często w formie aktu notarialnego. Również wojna w Ukrainie i powoli odczuwalny kryzys gospodarczy powodują, że szukamy skutecznych sposobów, by jak najlepiej zadbać o majątek rodziny i firmy. I tu z pomocą może przyjść notariusz - przekonuje notariusz Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

W jaki sposób notariusz może pomóc?


Temat tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu jest okazją, by przypomnieć, że katalog umów i czynności notarialnych jest bardzo szeroki i dalece wykracza poza czynności, które są powszechnie kojarzone z notariatem, jak umowy kupna i sprzedaży, testamenty czy pełnomocnictwa. Mieszczą się w nim także takie czynności jak małżeńskie umowy majątkowe, ustanawiające rozdzielność majątkową, umowa o podział majątku wspólnego pozwalająca uniknąć długotrwałego i niekiedy bardzo trudnego dla małżonków lub byłych małżonków postępowania przed sądem czy czynności związane z ustanowieniem zarządu sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy umożliwiające kontynuację działalności gospodarczej. Spośród wielu możliwości notariusz doradzi dokonanie takiej czynności notarialnej, która będzie odpowiednia dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii oraz poinformuje o jej możliwych konsekwencjach.

Jak zadać pytanie notariuszowi?


Idealna ku temu możliwość, niewymagająca wizyty w kancelarii notarialnej, to Dzień Otwarty Notariatu w sobotę 26 listopada 2022 r. W godzinach 10-16 notariusze w całym kraju będą udzielać informacji prawnych na Messengerze i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem. Będzie również możliwość zadania pytania telefonicznie. W przypadku Podkarpacia pod rzeszowskim numerem telefonu: 17 283 25 14.

Zadaj pytanie ekspertom z Biura Rzecznika Finansowego


Już po raz trzeci notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Ponownie dyżur będą pełnić również eksperci z Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.
Kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego: 22 123 43 21

Agata Kornhauser-Duda gościła w Krośnie

Dzień Otwarty Notariatu także po ukraińsku


Rosnąca liczba obywateli Ukrainy, którzy szczególnie w ostatnich miesiącach dokonują czynności w kancelariach notarialnych w Polsce, to główny powód zorganizowania w tym roku Dnia Otwartego Notariatu po ukraińsku. Partnerem akcji jest Ukraiński Dom w Warszawie. Fundacja "Nasz Wybór" - w jego siedzibie notariusze będą udzielać informacji na miejscu oraz telefonicznie.
Kontakt dla obywateli Ukrainy (rozmowy za pośrednictwem tłumaczy): 22 100 83 89

Wyłudził pieniądze z tarczy antykryzysowej. Mieszkaniec gminy Rymanów został skazany

Dzień Otwarty Notariatu


Celem Dnia Otwartego Notariatu, który jest organizowany od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna. Za jedno z ważniejszych zadań notariusze uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.