Na brzegach Jasiołki w Jedliczu, odbyła się akcja "sznurowania rzeki".
"Sznurowanie rzeki" to zabieg polegający na przewieszaniu sznurków pomiędzy brzegami rzeki, na których rozmieszcza się luźno zwisające taśmy. Takie taśmy, poruszane przez wiatr, mają za zadanie utrudniać kormoranom lądowanie na rzece, a tym samym zapobiegać nurkowaniu i wyławianiu przez nie ryb.

Sznurowanie rzeki Jasiołki w Jedliczu

Jasiołka jest miejscem zimowania wielu gatunków ryb i przyciąga niespotykane wcześniej w naszym regionie stada kormoranów zwyczajnych. Gdy się pojawiają, masowo zjadają ryby. Kormorany są uznawane za bardzo żarłoczne ptaki. Dorosły osobnik kormorana ważący 2-2,5 kg, zjada dziennie średnio 0,5 kg ryb. Taka żarłoczność powoduje znaczne zubożanie wód, nad którymi bytują ptaki.

Sznurowanie rzeki Jasiołki w Jedliczu

Sznurowanie rzeki w Jedliczu zostało zorganizowane przez Okręg PZW w Krośnie na mocy pozwolenia uzyskanego od zarządcy rzeki - Wody Polskie. W akcji, obok przedstawicieli PZW Krosno i Komendanta Społecznej Straży Rybackiej Miasta Krosna i Powiatu Krośnieńskiego, uczestniczyli członkowie koła wędkarskiego Jętka Jedlicze. Materiały niezbędne do przeprowadzenia działań w terenie zapewnili: Okręg PZW w Krośnie oraz FHU Drew-Mar. Uczestnicy zasznurowali brzegi Jasiołki na ponad 500-metrowym odcinku.

Zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka
Organizatorzy mają nadzieję, że akcja sznurowania spotka się ze zrozumieniem mieszkańców, gdyż głównym jej celem jest ochrona populacji rodzimych gatunków ryb, które będą miały szansę na zwiększenie swojej liczebności.

~cynik

06-01-2023 23:17 16 24

Tylko że wędkarze często łowią i następnie wypuszczają złowione ryby. Natomiast kormorany masowo je pożerają.
Odpowiedz

~mia

06-01-2023 21:12 30 17

Czyli żałują ptakom, bo sami chcą je łowić? Dobrze rozumiem? Nie lubię wędkarzy tak samo jak myśliwych. Okrutny sport.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.