Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza 13 stycznia br. o godz. 10.00 do kamienicy "Zgoda" przy ul. Piłsudskiego 14 na spotkanie w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu.
13 stycznia w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (kamienica "Zgoda", ul. Piłsudskiego 14) odbędzie się wernisaż wystawy "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" i spotkanie z jej twórcami - Joanną Sobolewską-Pyz "Inką", jedną z bohaterek i inicjatorką wystawy oraz twórcami wystawy: Anną Kałacinśką-Gałązką, przedstawicielką drugiego pokolenia ocalałych z zagłady, autorką książkowego opracowania wspomnień Dzieci Holocaustu pt. "Nie mogliśmy pojąć, dlaczego...", redaktorką wywiadów zamieszczonych na planszach i Jackiem Gałązką - projektantem graficznym wystawy.

Z zagłady ocalało w Polsce około pięciu tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się dzieckiem, często później stawali się jego rodzicami. Na ogół fakt adopcji trzymali w tajemnicy, niektórzy wyjawili prawdę przed śmiercią, inni zabrali ją do grobu. Dzieci, wychowane w obcych domach, które uważały za własne, musiały zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukały śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia.
Ci, którym się to nie udało, ciągle jeszcze mają nadzieję.

- Losy piętnaściorga Ocalonych, urodzonych w latach 1939-1942, przedstawiono na planszach, które tworzą wystawę. Plansze te, pierwszy raz pokazane w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w roku 2015, jeżdżą po Polsce i świecie, by dać świadectwo bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać ukochane dzieci w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów - informuje Muzeum Podkarpackie w Krośnie.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, w Kamienicy Zgoda do końca lutego 2023 r.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.