Rada Powiatu Krośnieńskiego zdecydowała o likwidacji Powiatowego Zarządu Dróg w Krośnie. Co się stanie z pracownikami i kto przejmie obowiązki? Starosta Jan Pelczar uspokaja.
Zarząd Powiatu Krośnieńskiego przygotował na dzisiejszą (30 stycznia) sesję Rady Powiatu projekt uchwały o likwidacji Powiatowego Zarządu Dróg w Krośnie.

Podczas dyskusji radni Adolf Kasprzyk i Teresa Sirko dopytywali starosty Jana Pelczara o przyczyny takiej decyzji. Radny Kasprzyk zwrócił uwagę, że w przypadku tak ważnej uchwały należy się bardziej szczegółowe uzasadnienie, a nie tylko informacja, że są zmiany w regulaminie organizacyjnym. Z kolei radna Teresa Sirko miała obawy, czy pracownicy dotychczasowego Powiatowego Zarządu Dróg, często z wieloletnim doświadczeniem, będą chcieli dalej pracować w starostwie oraz czy nie pogorszy się jakość obsługi.

Starosta Jan Pelczar starał się rozwiać wątpliwości. Odpowiedział, że decyzja zarządu była przemyślana i wcześniej analizowana.

- W związku z tym, że większość wydatków inwestycyjnych w powiecie krośnieńskim związana jest z drogami, to uważam, że potrzeba jest usprawnienia funkcjonowania w tym zakresie i wszystko powinno być skupione w jednym wydziale. Moim zdaniem, po zmianach działalność będzie bardziej płynna i przejrzysta zarówno dla mnie, jak i dla Zarządu oraz Rady Powiatu Krośnieńskiego - podkreślił starosta.

Jan Pelczar zapewnił, że żaden z pracowników nie zostanie zwolniony.

- Takiego zagrożenia żadnego nie ma dla nikogo. Jeśli pracownicy będą chcieli pracować dalej, to będą pracować. Będzie tylko zmiana umowy. Nie będą zatrudnieni w Powiatowym Zarządzie Dróg, tylko w Starostwie Powiatowym w Krośnie. Propozycję pracy otrzymają wszyscy, z tym wynagrodzeniem, które mają do tej pory - wyjaśnił starosta.

Dodał jednocześnie, że zakresy obowiązków mogą zostać troszkę zmienione.

- O szczegółach nie chcę mówić, ale powinno się skończyć, że niektórzy pracownicy większą część dnia spędzają z papierosem na tarasie. To nie na tym powinna polegać praca. Pracownicy powinni mieć swoje zakresy obowiązków i je wykonywać - dodał starosta krośnieński.

Zagwarantował też, że na pewno nie będzie uszczerbku w utrzymaniu dróg, chodników, czy w kontaktach z samorządami gminnymi w powiecie.

W innym tonie wypowiedział się natomiast radny Grzegorz Nieradka. Powiedział na sesji, że swoją współpracę z Powiatowym Zarządem Dróg ocenia jak najgorzej. Mówił, że na interwencje pisemne otrzymywał odpowiedzi, ale bez ostatecznych pozytywnych rozstrzygnięć.

- Jeżeli więc w obecnej formule funkcjonowania, Powiatowy Zarząd Dróg przerasta wstawienie dwóch barierek ochronnych przy potoku i wymalowane przejścia dla pieszych, co ciągnie się już od wielu lat, to może rzeczywiście ta formuła funkcjonowania nie była właściwa i nie była najlepsza. Ja z nadzieją przyjmuję te zmiany i wierzę, że przede wszystkim będą one służyć mieszkańcom - zaznaczył radny Grzegorz Nieradka.

Premier Mateusz Morawiecki w Starostwie Powiatowym w Krośnie
Ostatecznie radni 17 głosami "za", przy czterech "przeciw" i jednym "wstrzymującym" radni przyjęli projekt uchwały o likwidacji Powiatowego Zarządu Dróg w Krośnie.
Termin zakończenia likwidacji ustalony został na dzień 30 kwietnia 2023 r.

~Kris.

06-02-2023 11:09 0 2

~Mieszkaniec gminy~ a co powiat ma do dróg i chodników gminnych? Gminnymi chodnikami i drogami zajmuje się gmina, a nie powiat.
Odpowiedz

~Mieszkaniec gminy

04-02-2023 15:28 3 2

Czas wreszcie przyjrzeć się drogą i chodnikom gminnym tam dopiero jest Armagedon
Odpowiedz

~Area dicta

02-02-2023 14:36 1 2

Od maja drogi będą pozamiatane, chwasty w chodnikach nie będą rosnąć ! rowy będą wykaszane, kto chce niech w to wierzy ?
Odpowiedz

~SOMGORSI

02-02-2023 08:00 6 1

Czyli , że jak pracownicy będą chcieli to będą mogli dalej pracować , to znaczy ,że nic się nie zmieni , a być może będzie jeszcze gorzej. Chociaż , czy może być gorzej niż jest'
Odpowiedz

~Kuba

31-01-2023 22:05 1 15

Niesprzatane drogi po zimie od 2 lat chwasty na chodnikach wstyd.
Odpowiedz

~Biba

31-01-2023 22:02 3 10

I bardzo dobrze chwasty rosły na chodnikach przy drogach powiatowych na 70 cm .brak pracy w terenie
Odpowiedz

~Powiatowy

31-01-2023 13:01 0 8

Drogi powiatowe nie utrzymywane w ostatnim czasie nawet na średnim poziomie. Pozostałości po zimowym odśnieżaniu dróg przy chodnikach zalegają przynajmniej od 2 lat, trawy i chwasty wyrastały w tych pozostałościach, trawy rosnące w chodnikach, a pobocza to nawet szkoda pisać. Bardzo dobra decyzja.
Odpowiedz

~Mik

30-01-2023 17:34 4 16

Może nareszcie, po zmianach, ktoś weźmie się za porządne utrzymanie dróg powiatowych w zimę.
Odpowiedz

~krótko_i_na_temat

30-01-2023 16:05 3 17

Myślę, że zatrudnienie znajdą ci, którzy będą pracować, a nie stwarzać tylko pozory pracy i palenia papierosów na tarasie. Do dzisiaj niestety większość urzędników tak pracuje stwarzając jedynie pozory, że coś robią i albo robią w czasie pracy zakupy, albo że to niby pracują w terenie załatwiają swoje sprawy. To tyczy się także pracowników pana prezydenta miasta Krosna.
Odpowiedz

~abiturient

30-01-2023 15:43 0 40

skoro czas spędzają na tarasie to znaczy że pracowników jest za dużo......
Odpowiedz

~Można

30-01-2023 14:54 2 38

Czy przewidywana jest redukcja w PUP?
Odpowiedz

~mieszkaniec

30-01-2023 14:09 9 41

w końcu!! bardzo dobra decyzja zarządu, starosty i radnych :)
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.