Nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w 2023 r. planują pozyskać nieco ponad 2 mln 60 tys. metrów sześciennych drewna, tzw. grubizny. To o 33 tys. m. sześciennych mniej niż plan ubiegłoroczny.
Pozyskanie drewna od kilku lat oscyluje w okolicy 2 mln m sześc. rocznie, przy czym szacowany roczny przyrost zasobów na pniu sięga 3 mln. metrów. Zdecydowana większość surowca - 1,8 mln. m.) trafi do firm drzewnych dokonujących zakupów w drodze przetargów. Do sprzedaży detalicznej przeznaczono ponad 250 tys. m. sześc.

Obecnie zasoby drzewne w lasach RDLP w Krośnie szacuje się na 130 mln m sześc.

- Szacunki z ostatnich lat dowodzą, że każdy tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna generuje przynajmniej dwa miejsca pracy w leśnictwie, a także kilka miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem - zaznacza Jan Mazur, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. gospodarki leśnej. - Mamy świadomość, że ten rozmiar pozyskania nie zaspokaja oczekiwań przemysłu drzewnego, ale przecież musimy też zabezpieczyć potrzeby miejscowej ludności w zakresie zaopatrzenia w drewno opałowe a limitu pozyskania przekroczyć nam nie wolno.

Średni roczny przyrost masy drewna w lesie wynosi nieco ponad 10 m sześc. na hektar, natomiast średnia zasobność lasów podkarpackich osiągnęła 324,8 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce. Przeciętna krajowa to 266 m sześc. na jeden hektar.

- Z kolei średni wiek drzewostanu wynosi 74 lata i jest o 11 lat wyższy niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce i o 16 lat wyższy niż średnia dla wszystkich krajowych drzewostanów - informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Chcieli ukraść drewno z lasu. Natura nie dała za wygraną
Ciekawostką jest duża i wciąż rosnąca ilość drewna martwego, pozostającego do naturalnego rozpadu w lesie, niezbędna dla zachowania jego różnorodności gatunkowej i siedliskowej. - Wynika ona też z faktu starzenia się lasu. Drewno martwe stanowi w niektórych nadleśnictwach podkarpackich nawet ponad 8% ogólnej masy drzewostanów. Ocenia się, że łączna masa martwego drewna pozostawianego do naturalnego rozpadu w lasach Podkarpacia może sięgać 7,3 mln metrów sześciennych, co stanowi 19,6% miąższości martwego drewna zinwentaryzowanego ogółem w polskich Lasach Państwowych. Blisko 1/3 lasów regionu stanowią drzewostany posadzone 50-70 lat temu na gruntach porolnych. Obecnie trwa przebudowa ich składu gatunkowego; tam gdzie rosły sosny, świerki czy olchy pojawiają się gatunki właściwe dla lasów w tej części Polski, czyli jodły, buki, jawory. Lesistość regionu wynosi 38 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 procent - dodaje Edward Marszałek.

~Dojęty

11-02-2023 11:47 1 2

Ciekawe co Ty byś zrobił gdyby to by wszystkie lasy w kraju były Twoje. Pewnie ze bił byś Park Narodowy a cały przemysł drzewny zmusił do kupowania drewna z Rosji albo puszcz tropikalnych. Bo niestety USA i Kanada blokuje eksport drewna bo Chiny wykupują totalnie wszystko
Odpowiedz

~sedzia dred

10-02-2023 19:25 3 3

państwo a może lepiej kacyki partyjne sprzedają to co jest nasze
Odpowiedz

~krótko_i_na_temat

09-02-2023 18:56 4 11

Lasy są własnością narodu polskiego, a nie jakiś tam RDLP. Uwłaszczyli się na narodowym majątku i grabią drewno, a nie prowadzą gospodarkę leśną. Wystarczy pojechać do lasu w Iwoniczu Zdroju czy Rymanowie Zdroju. Wystarczy dobrze zrozumieć słowa "każdy tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna generuje przynajmniej dwa miejsca pracy w leśnictwie", no właśnie miejsca pracy dla swoich, bo zarobki w Lasach Państwowych są bardzo wysokie.
Odpowiedz

~Master Yi

09-02-2023 16:53 8 6

Zróbcie porządek jeszcze z tymi pseudo ekologami co krzyczą ze na Podkarpaciu lasy są niszczone. To oni niszczą las blokując cięcia pielęgnacyjne, gdzie taki młodnik w drzewostanie gdzie blokowane są cięcia ma szansę przebicia... Przez ich działania zaburzona jest ciągłość i trwałość lasu... STOP EKO TERRORYZMOWI
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.