Spotkanie w KBP z dr Wandą Matras-Mastalerz, dedykowane głównie krośnieńskim seniorom, które miało na celu pokazanie im różnych możliwości rozwoju i zachowania dobrego zdrowia, przy wykorzystaniu m.in. zasobów biblioteki.
Jak żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem? To pytanie na które wiele osób, nie tylko seniorów, chciałoby znać odpowiedź. Spróbowała na nie odpowiedzieć dr Wanda Matras-Mastalerz, która 30 stycznia br. na spotkaniu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej zaprezentowała 9 lekcji długowieczności. W spotkaniu uczestniczyli głównie słuchacze Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz  bibliotekarze pracujący na co dzień z seniorami.

- Zadbaj o naturalny ruch i wysypiaj się; myśl, wykonuj ćwiczenia umysłowe; miej cel, motywację; bądź członkiem wspólnoty; miej swoje ulubione rytuały; otaczaj się ludźmi których lubisz i daj się lubić… - to tylko niektóre z rad, które usłyszeli słuchacze.

spotkanie w krośnieńskiej bibliotece

Na niemałą rolę w poprawie jakości życia wskazywała zasoby, jakimi dysponuje biblioteka. Dla uczestników spotkania przygotowała długą listę książek, które mogą stanowić cenne źródło informacji o prawidłowym funkcjonowaniu ciała i umysłu, nie tylko w wieku senioralnym. Wśród nich znalazły się m.in.: "Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje" E. Goldberga; "Fitness mózgu" E. Goldberga, A. Fernandez, P. Michelona czy "Siła wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności" C. Honore.

W trakcie spotkania nie zabrakło również ćwiczeń praktycznych wzmacniających sprawność fizyczną i umysłową, w tym stymulujących współpracę półkuli mózgowych,  poprawiających pamięć autobiograficzną.  
W myśl zasady "myśl - czytaj - koncentruj się" dr W. Matras-Mastalerz podkreślała, że "neurobik" czyli aerobik dla mózgu jest równie ważny jak ćwiczenia fizyczne dla ciała.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.