Nauczycieli z ZSP NR 2 w Krośnie uczestniczyły w tygodniowym job shadowing w ośrodkach kształcenia zawodowego w hiszpańskiej Sewilli.
Nauczycielki przedmiotów gastronomicznych uczące w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Krośnie - Elżbieta Jaracz, Agnieszka Gonet, Halina Szpiłyk i Anna Kustroń uczestniczyły w tygodniowym job shadowing w ośrodkach kształcenia zawodowego w hiszpańskiej Sewilli.

Zdobywanie zagranicznego doświadczenia zawodowego, było możliwe dzięki realizacji przez szkołę projektu "Ja w Europie - marzenia się spełniają" realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Uczestniczki obserwowały lekcje w Cesur - Centro Oficial de Formación Profesional oraz praktykę branżową uczniów w Fundación Cruzcampo Hospitality School. Cesur to ośrodek szkolenia zawodowego, który oferuje ponad 67 oficjalnych kwalifikacji w różnych trybach, od nauki online, bezpośredniej i mieszanej do szkolenia dualnego.

Obecnie Cesur posiada 25 ośrodków w hiszpańskich prowincjach. Fundowane stypendia umożliwiają zdobycie kwalifikacji zawodowych i zwiększają szanse na zatrudnienie. Uczestniczki mobilności poznały hiszpański system edukacji szczególnie branżowej, który oparty jest na dualnym trybie kształcenia zawodowego na poziomie podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym. Umożliwia on zdobycie kwalifikacji zawodowych dzięki harmonizacji procesów nauczania i uczenia się między instytucjami oświaty a pracodawcami.

Nauczycieli z ZSP NR 2 w Krośnie

Następnie obserwowały, jak wygląda jego realizacja w praktyce. Nauczycielki w Cesur obserwowały lekcje między innymi z takich przedmiotów jak: techniki kulinarne, podstawowe procesy ciastkarskie i cukiernicze, produkty kulinarne, desery w gastronomii, a także zwiedzały pracownie kształcenia zawodowego, oglądały ich wyposażenie, spotykały się z nauczycielami kształcenia branżowego szkoły partnerskiej i dyskutowały na temat dokumentacji nauczyciela, organizacji warsztatu pracy, programów nauczania, metod kształcenia, systemu oceniania, certyfikacji oraz wykorzystania w pracy nauczyciela aplikacji edukacyjnych.

Natomiast w czasie wizyt w Fundación Cruzcampo Hospitality School, poznawały firmę od wewnątrz, rodzaje jej działalności, wpływ na lokalną społeczność i oczywiście formy oraz metody praktycznej nauki zawodu. Wizyty stały się doskonałą okazją do poznania organizacji i kultury pracy w hiszpańskiej szkole oraz firmie. Dodatkowo uczestniczki podszkoliły umiejętności językowe, komunikując się w języku angielskim i hiszpańskim. W trakcie pobytu nauczycielki wymieniały doświadczenia, dzieliły się dobrymi praktykami, zdobywały nową wiedzę i umiejętności zawodowe. Doskonaliły umiejętności personalne w międzynarodowym środowisku pracy oraz poznawały kulturę i tradycje Hiszpanii. Po powrocie będą się dzieliły wiedzą z innymi nauczycielami i wdrażały zaobserwowane w hiszpańskich szkołach ciekawe i skuteczne w procesie nauczania i uczenia się metody i formy kształcenia branżowego.

W zdobywaniu międzynarodowego doświadczenia zawodowego pomogła uczestniczkom mentorka pani Dominika Jastrzębowska menager firmy pośredniczącej Euromind, która współpracuje z andaluzyjskimi firmami i szkołami zawodowymi oraz zajmuje się między innymi organizacją job shadowing nauczycieli w Hiszpanii. Bez wątpienia wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie obserwacji pracy zaowocują innowacyjnością procesu nauczania, podniosą poziom kształcenia branżowego, a tym samym zwiększą szanse na zatrudnienie absolwentów ZSP NR 2 w Krośnie na europejskim rynku pracy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.