W Polsce funkcjonują przepisy, które nakładają na właścicieli nieruchomości obowiązek posiadania skrzynki pocztowej. Kara za brak skrzynki pocztowej może być bardzo dotkliwa.

Obowiązek montowania skrzynek pocztowych w Polsce


Zgodnie z art. 40 ustawy Prawo Pocztowe z dnia 23 listopada 2012 roku, każdy właściciel lub współwłaściciel nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny i budynek mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, ma obowiązek zainstalowania skrzynki pocztowej.

Wymagania dotyczące skrzynek pocztowych


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 3 kwietnia 2014 roku, skrzynka pocztowa musi spełniać określone wymogi. Skrzynka pocztowa m.in. powinna zapewniać ochronę listów lub innych przesyłek przed kradzieżą oraz chronić korespondencję przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Zgodnie z wymaganiami, skrzynka nie może mieć ostrych krawędzi i musi być zamontowana na wysokości nie mniejszej niż 700 mm od podłoża do dolnej krawędzi skrzynki oraz nie mniejszej niż 1600 mm od podłoża do górnej krawędzi ostatniej skrzynki w części ogólnodostępnej.

Należy pamiętać, że otwór, przez który wrzuca się korespondencję do skrzynki, powinien być tak zaprojektowany, aby uniemożliwić wyjęcie z niej przesyłki. Ponadto wielkość skrzynki powinna umożliwiać umieszczenie standardowej koperty o wymiarach 229 na 324 mm oraz przesyłek o łącznej grubości do 60 mm.

Iskrzynia. Strażacy wyciągnęli krowę z rzeki
Zgodnie z przepisami, skrzynka na listy powinna być oznaczona cyframi arabskimi w sposób, który umożliwi jednoznaczne przyporządkowanie jej do budynku lub wyodrębnionych w nim lokali, jeżeli posiadają osobny adres. Numeracja powinna być zgodna z numeracją porządkową nieruchomości, na której skrzynka jest zamontowana.

Sankcje za brak skrzynki pocztowej


Kara za brak skrzynki pocztowej może być bardzo dotkliwa. Może wynieść od 50 zł do... 10 tys. zł. Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes UKE weźmie pod uwagę stopień szkodliwości czynu. Prezes UKE może też odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a skrzynka pocztowa została umieszczona i jest zgodna z wymogami.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.