Już niebawem zniknie abonament "zerowy" dla mieszkańców i przedsiębiorców w I i II strefie płatnego parkowania w Krośnie. Argumenty "za" i "przeciw" przedstawiono na dzisiejszej sesji Rady Miasta.
Na dzisiejszą (28 lutego) sesję, władze Krosna przygotowały projekt uchwały, która między innymi likwiduje abonament "zerowy" dla mieszkańców oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w strefach płatnego parkowania.

Zgodnie z projektem, mieszkaniec I strefy płatnego parkowania, czyli Starówki, będzie musiał teraz miesięcznie zapłacić 15 zł za pierwszy pojazd i 20 zł za drugi. Będzie też możliwość zapłaty za 3 miesiące (40 zł i 50 zł), pół roku (70 i 90 zł) i cały rok (100 i 130 zł).

W II strefie mieszkańcy zapłacą miesięcznie za pierwszy pojazd 10 zł i 20 zł za drugi pojazd. Abonament za 3 miesiące będzie kosztował 25 zł i 50 zł, za pół roku 45 zł i 90 zł, a za cały rok 65 zł i 130 zł.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie rozwożenia swoich produktów (dotyczy barów i restauracji) w I strefie zapłaci za miesiąc 15 zł, 40 zł za 3 miesiące, 70 zł za pół roku, a za cały rok 100 zł. W II strefie opłata będzie wynosić 10 zł, 25 zł, 45 zł i 65 zł.

Zmienia się także opłata abonamentowa dla prowadzących inną działalność gospodarczą. W I strefie będzie ona wyglądała następująco: 1 miesiąc - 120 zł, 3 miesiące - 300 zł, 6 miesięcy - 540 zł, 12 miesięcy - 800 zł. W II strefie: 1 miesiąc - 60 zł, 3 miesiące - 150 zł, 6 miesięcy - 270 zł, 12 miesięcy - 400 zł.

Abonament będzie wydawany wyłącznie na numer rejestracyjny pojazdu.

Więcej trzeba będzie również zapłacić za miesięczny abonament za parkowanie - 180 zł (w I strefie) i 90 zł (w II strefie).

Za nieuiszczenie opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania pobiera będzie opłata dodatkowa w wysokości 100 zł, a w przypadku wniesienia opłaty dodatkowej w ciągu 3 dni od daty wystawienia wezwania, w wysokości 50 zł.

Zdaniem władz Krosna zmiany w znacznym stopniu powinny przyczynić się do poprawy warunków i możliwości korzystania z parkingów w strefie płatnego parkowania na terenie miasta Krosna, a dochody z prowadzenia strefy płatnego parkowania zostaną przeznaczone na potrzeby związane z utrzymaniem infrastruktury parkingowej.

Na dzisiejszej sesji rozgorzała dyskusja na temat proponowanych zmian, a w szczególności wprowadzenia płatnego abonamentu dla mieszkańców krośnieńskiej Starówki.

Stanowisko władz dzielnicy Śródmieście przedstawiła Agnieszka Raś, przewodnicząca Zarządu dzielnicy.

- Mieszkańcy dzielnicy zwrócili się do nas wyrażając oburzenie wobec wprowadzania dyskryminujących, według mieszkańców opłat za parkowanie. Chcieliby się czuć jak zwykli obywatele miasta, a nie jacyś specjalni, którym ciągle trzeba coś nakazywać i zakazywać. Przedstawia się nam, że ma to zwiększyć dostępność miejsc parkingowych i wymusić rotację aut na rynku. Nasze obserwacje pokazują coś innego. Owszem, zajmujemy miejsca parkingowe, bo tam mieszkamy, ale wyjeżdżamy też do pracy i nasze miejsca "rotują". Jest też wiele instytucji, na które wydawane są abonamenty i my nie mamy na to wpływu - mówiła Agnieszka Raś.

Dodała, że proponowali różne rozwiązania, w tym między innymi, żeby wydawać abonament na numer rejestracyjny pojazdu, na zameldowanego mieszkańca, czy powiązać to z rozliczaniem się z podatków w mieście.

- Złożyliśmy swoje postulaty i chcemy, żeby dla mieszkańców nadal obowiązywał abonament zerowy. Czujemy się dyskryminowani, że my musimy płacić za swoje miejsca parkingowe - dodała Agnieszka Raś.

Prezydent Piotr Przytocki przypomniał, że proponowane działania mają uporządkować sytuację na starówce i nie tylko.

- Generalnie mamy wydanych za dużo abonamentów. Dzięki poprzedniej uchwale Rady Miasta, dawała takie możliwości, byliśmy bardzo hojni. Teraz mamy problem z dostępnością miejsc parkingowych, których jest za mało. My nie chcemy nikogo prześladować - stwierdził Piotr Przytocki.

Dodał, że jest to projekt pilotażowy, aby można było wyciągnąć wnioski na przyszłość.

- Po wakacjach możemy ocenić system, czy jest to dobry kierunek, czy się wycofujemy z niego, czy będziemy mogli zaproponować coś nowego - dodał prezydent Krosna.

Radny Grzegorz Rachwał stwierdził, że jest to kolejna próba wprowadzenia czegoś nowego na rynku.

- Może nie jest to idealne rozwiązanie, ale w tym roku będziemy chcieli zobaczyć, czy zamierzenia przyniosły jakiś skutek. Możemy zostawić sytuację, jaka jest obecnie i możemy nadal narzekać na to, że na krośnieńskim rynku jest tak jak jest, że w pewnym godzinach nie ma szansy na zaparkowanie - zaznaczył Grzegorz Rachwał, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska RM Krosna.

Beata Pawłowska-Nicałek, naczelnik Wydziału Drogownictwa UM Krosna poinformowała, że w ubiegłym roku do strefy I wydano około 150 abonamentów "zerowych", w tym 129 dla mieszkańców oraz ponad 20 dla przedsiębiorców - restauratorów.
Przypomniała, że abonament dla mieszkańców wydany na strefę I będzie obowiązywał również w strefie II, gdyby na przykład w I zabrakło miejsca.

Ostatecznie uchwała została przyjęta 10 głosami "za", przy 9 "przeciw" i jednym "wstrzymującym się".

Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

~ttt

01-03-2023 17:59 2 5

Dlaczego mieszkańcy starówki mają mieć darmowe miejsca parkingowe na miejskim terenie? Na osiedlach wiele osób wynajmuje garaże bo nie ma wolnych miejsc parkingowych pod blokiem i nie domagają się od miasta budowy darmowych parkingów. Nikt nie broni mieszkańcom starówki kupić prywatny grunt w okolicy i wybudować własny parking ze szlabanem.
Odpowiedz

~Korczyniak

01-03-2023 11:22 7 6

Wszędzie, gdzie trudno o publiczne miejsce parkingowe, parkowanie powinno być płatne. Tym drożej im trudniej o wolne miejsce. Gdzie nie ma problemów z parkingiem, to darmowe. I płatność powinna być jednakowa dla wszystkich: mieszkańców, urzędników, turystów... Takie są prawa rynkowe: mała podaż + duży popyt = wysokie ceny.
Na prywatnym parkingu, to właściciel decyduje czy jest płatny czy darmowy.
Odpowiedz

~Cooo

28-02-2023 20:58 9 6

W rynku jest ciasno.
Więc Ci co mają tam mieszkania co chcą?
Żeby dać im najlepiej darmowe miejsca parkingowe.
Wszystko fajnie tylko nawet z "rotacją" ciężko jest tam znaleźć miejsce.
Czemu nie zaparkują gdzieś koło rynku np na dole koło stadionu?
Bo trzeba przejść się kawałek.
Ale po Vivo godzinami będą chodzić :).
Odpowiedz

~Realia

28-02-2023 19:26 3 13

Rynek umarł juz dawno.mlodziez wybrała vivo
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.