Trwa budowa kolektora kanalizacji sanitarnej Wietrzno-Głowienka, kierującego ścieki do oczyszczalni ścieków w Krośnie. Aktualnie prowadzone są prace ziemne w okolicy Głowienki, Niżnej Łąki i Wietrzna.
Budowany kolektor będzie odprowadzał ścieki sanitarne z miejscowości Cergowa, Nadole, Jasionka, Teodorówka, Równe, Zboiska, Wietrzno i Dukla do istniejącej kanalizacji sanitarnej w Głowience. Natomiast z Głowienki, poprzez istniejącą kanalizację, ścieki będę odprowadzane do oczyszczalni ścieków przy ul. Drzymały w Krośnie.

- Prace przy budowie kolektora postępują z tygodnia na tydzień i idą zgodnie z planem. Ekipa budowlana pracuje w terenie od listopada ubiegłego roku i efekty jej prac są już widoczne. Zrobiony jest blisko 2,5-kilometrowy odcinek rurociągu, ciśnieniowego i grawitacyjnego, co stanowi ok. 25% całej inwestycji, mamy też wykonane pierwsze przekroczenie przez drogę powiatową, a teraz wykonawca przygotowuje się do prób ciśnieniowych na wykonanych odcinkach - mówi Marcin Kilar, kierownik Wodociągów Krośnieńskich.

kolektor wietrzno

Aktualnie prace prowadzone są na terenie gmin Miejsce Piastowe i Dukla, w miejscowościach Głowienka, Niżna Łąka i Wietrzno, gdzie rurociąg budowany jest m.in. na terenach uprawnych. W gminie Miejsce Piastowe powstało już 1200 metrów bieżących ciśnieniowego kolektora tłocznego i ok. 160 metrów kolektora grawitacyjnego, a w gminie Dukla ok. 740 metrów kolektora ciśnieniowego.

- Działamy prężnie, ponieważ przed wiosną chcemy wykonać większość robót, które ingerują lub wchodzą w pola uprawne. Nie chcemy przeszkadzać mieszkańcom w pracach polnych, przy sadzeniu czy obsiewaniu pól - mówi Bogusław Mazurek, kierownik robót.

Inwestycja realizowana w ramach współpracy Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i gminy Dukla obejmuje wykonanie kolektora, na długości ok. 7 km zaprojektowanego jako rurociąg tłoczny, a na długości ok. 900 m jako rurociąg grawitacyjny, oraz budowę niezbędnej infrastruktury, w tym tłoczni, a także montaż specjalnych urządzeń zabezpieczających i pomiarowych.

kolektor wietrzno

Nadrzędnym celem inwestycji jest prawidłowe zagospodarowanie ścieków komunalnych z aglomeracji Dukla oraz uniknięcie budowy oczyszczalni ścieków dla gminy Dukla przed ujęciem wody w Szczepańcowej.

- Krośnieńska oczyszczalnia przetwarza na dobę ok. 16 tys. metrów sześc. ścieków i posiada znaczną rezerwę przepustowości, dzięki czemu bez problemu jest w stanie przyjąć ścieki z Dukli. Oczyszczalnia przeszła gruntowną modernizację, jest obiektem w znacznej części zhermetyzowanym i proekologicznym - podkreśla Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Łopaty wbite. Rusza budowa kolektora kanalizacji sanitarnej
Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 13 mln zł (brutto), z czego część realizowana przez Krośnieński Holding Komunalny kosztuje ok. 10 mln zł (brutto) i jest wsparta pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Zakończenie prac planowane jest na połowę 2024 r.

~xxx

15-03-2023 11:08 22 20

W gm Dukla wiekszosc miejscowosci nie posiada kanalizacji.To z tych wsi scieki gdzie do rzeki Jasiolki?
Odpowiedz

~Fantastycznie

14-03-2023 19:07 23 25

To wspaniała wiadomość .
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.