13 uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie oraz 2 opiekunów przebywa w Povoa de Varzim w Portugalii na trzytygodniowych stażach zagranicznych.
Staże są realizowane w ramach projektu "Ja w Europie - marzenia się spełniają" z programu Erasmus+. Miejsce stażu jest efektem wieloletniej współpracy z portugalską firmą WE ARE Lda.

- W ramach odbywanego stażu uczniowie zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich zdobywają wiedzę i nabywają umiejętności, a przede wszystkim doświadczenie w zakresie bogactwa i różnorodności kuchni portugalskiej oraz trendów we fryzjerstwie - tłumaczy Agata Betlej, wicedyrektor krośnieńskiego "Szpetnara".

szpetnar portugalia

Smaki Portugalii są bardzo zróżnicowane od świeżych ryb i innych owoców morza, poprzez dobrze przyprawione mięsa, lokalne warzywa i owoce w akompaniamencie portugalskich win. Uczniowie poznają również różnorodną gamę przypraw stosowanych w kuchni portugalskiej. Portugalczycy kochają dobre jedzenie i ta prosta radość przenika wszystkie aspekty ich życia.

Jeżeli chodzi o fryzjerstwo to stażyści mają możliwość zapoznania się z trendami i technikami obowiązującymi we fryzjerstwie portugalskim. Duży nacisk tutaj kładziony jest na indywidualne podejście do każdego klienta. Ponadto współczesny fryzjer to także stylista i kreator wizerunku.

- Realizowany staż pozwoli uczniom na nabycie umiejętności komunikacji w języku angielskim lub portugalskim, co wpłynie na wzmocnienie ich atrakcyjności na europejskim rynku pracy. Udział w projekcie pozwoli młodzieży na nawiązanie międzynarodowych przyjaźni i znajomości - dodaje Iwona Milczek-Hejnar, nauczycielka języka angielskiego w ZSP nr 2.

szpetnat portugalia

Po zakończonym stażu każdy z uczestników uzyska dokumenty respektowane w krajach Unii Europejskiej takie jak: Europass Mobilność, Europass - CV, certyfikat zawodowy wystawiony przez właściciela zakładu, w którym stażyści odbywają staż oraz certyfikaty językowe po ukończeniu kursu języka portugalskiego prowadzonego w miejscu odbywania stażu.

Wartością dodatkową projektu jest również możliwość realizacji programu kulturalnego, który obejmuje organizację wycieczek do takich miast jak: Braga, Guimaraes, Porto czy Viana do Castelo. Niezapomnianych wrażeń dostarczył uczestnikom stażu rejs po rzece Duero.

Po powrocie do kraju, uczniowie będą mogli podzielić się zdobytą wiedzą, umiejętnościami i nabytym doświadczeniem z koleżankami i kolegami ze szkoły.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.