Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje: Jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminów. W pierwszym półroczu na Podkarpaciu niemal 16 tys. osób nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty.
- Jeśli rezygnujemy z wizyty, wypadło nam coś ważnego a szczególnie, gdy wcześniej już wiemy, że nie pojawimy się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy je. W ten sposób dajemy realna szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy w szybszym terminie - apeluje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w pierwszej połowie tego roku na umówione wizyty w Polsce nie przyszło ponad 457 tys. osób. Na Podkarpaciu niemal 16 tysięcy. NFZ sprawdza przyjęcia dotyczące świadczeń m.in. z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Najwięcej, bo 207 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 140 tys. z kardiologii, blisko 59 tys. z endokrynologii, a ponad 49 tys. z onkologii.

- Nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Dlaczego? Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Takie zmiany terminów są powszechne, ale pod warunkiem że poinformujemy palcówkę odpowiednio wcześniej. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy rezygnujemy i nie dajemy znać o rem rejestracji. Na umówioną wizytę czeka lekarza, który bezproduktywnie siedzi w gabinecie czekając aż przyjdziemy. Nie może przyjąć kolejnego pacjenta, gdy nie poinformowaliśmy o rezygnacji z wizyty. Nasze postępowanie ma zatem istotny wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie i zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących - tłumaczy Rafał Śliż.

Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej "Odwołuję, nie blokuję". Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się Pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania.

Porównując dane NFZ dotyczące nieodwołanych wizyt z czterech obszarów udzielanych świadczeń ( endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu) liczba nieodwołanych wizyt z pierwszego półrocza 2022 r. do analogicznego okresu z 2023 roku wskazuje, że liczba nieodwołanych wizyt zmniejszyła się w Polsce o około 3 tys.

- Nie jest to tak duża skala jak chcielibyśmy, ale edukacja Pacjentów, a także przygotowanie placówek medycznych do usprawnienia kontaktu z Klientem w celu odwołania wizyty, pozwoli zwiększyć skuteczność zagospodarowania niewykorzystanych terminów - dodaje rzecznik podkarpackiego NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie badania czy wizyty, ma też podany numer telefonu, pod który może zadzwonić aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła w całym kraju około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty.

Jak wyglądają konkretne podkarpackie liczby?
Z czterech monitorowanych świadczeń, w pierwszym półroczy 2023 nie odwołało wizyty 16 166 Pacjentów. Przepadło zatem:
- 1439 wizyt u onkologa,
- 2835 wizyt u endokrynologa,
- 4118 wizyt u kardiologa,
- 7774 wizyt u ortopedy.

~Déjà vu

27-07-2023 22:50 0 1

Nie wiem dlaczego, ale jakoś mnie ten "lekarz" z tego zdjęcia przypomina pewnego redaktora z konkurencyjnego portalu. Przypadek? Nie sądzę.
Odpowiedz

~Do Pjoter

27-07-2023 22:12 1 0

Szczere? Wcale nie głupi pomysł. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. A nic tak nie boli jak strata pieniędzy.
Odpowiedz

~Pjoter

27-07-2023 16:18 1 0

50 zł kary za nieodwołanie wizyty i problem rozwiąże się w 95 procentach.
Odpowiedz

~Korczyniak

27-07-2023 11:28 0 2

Najsłabszy element każdego systemu to czynnik ludzki.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.