Posłuchaj:

Srebrny jubileusz świętowało 19 października Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju. Uroczystości były połączone z 90-leciem urodzin Janusza Michalaka, wiceprezesa Stowarzyszenia.
Od ćwierć wieku Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju propaguje dziedzictwo historyczne i kulturowe, działa na rzecz rozwoju infrastruktury kulturalnej, rekreacyjno-sportowej i turystycznej Uzdrowiska oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego Iwonicza-Zdroju. Zostało zarejestrowane w 1998 roku i jest kontynuatorem działających wcześniej Wojewódzkiego Społecznego Komitetu Obchodów 400-lecia Iwonicza-Zdroju (1973-1982) i Towarzystwa Miłośników Iwonicza-Zdroju (1983-1990). Obecnie liczy 65 członków. Prezesem jest Halina Józefczyk-Habrat, a wiceprezesami Janusz Michalak i Bogusława Michalak-Trybus.

O działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju pisaliśmy w tekście:
Srebrny jubileusz Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju

Srebrny jubileusz Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju

Uroczystości związane ze srebrnym jubileuszem Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju oraz 90. urodzinami Janusza Michalaka, wiceprezesa Stowarzyszenia odbyły się wczoraj (19 października) w sali kina Wczasowicz w Iwoniczu-Zdroju.

Janusz Michalak, urodzony w 1933 roku w Drohobyczu, a zamieszkały w Iwoniczu-Zdroju, prawnik, historyk regionu, publicysta i badacz krajoznawca, autor licznych przewodników, monografii i opracowań o tematyce prawnej, historycznej, krajoznawczej i uzdrowiskowej, ze względu na stan zdrowia, nie mógł osobiście wziąć udziału w obchodach jubileuszowych.
Jego sylwetkę przybliżyła Halina Józefczyk-Habrat, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju.

- Pan Janusz w Iwoniczu-Zdroju pracował jako radca prawny, również także w wieku emerytalnym. Jest człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach. Choć nie ma wykształcenia historyka, to historia jest jego pasją. Ale nie tylko, gdyż przez lata pasjonował się także między innymi krajoznawstwem, fotografią, jeździectwem, turystyką kwalifikowaną, pływaniem, żeglarstwem. Pracował jako przewodnik wycieczek krajowych i zagranicznych. Wydał również wiele publikacji pod tytułem "Biblioteczka Janusza Michalaka". Działa także prężnie w naszym stowarzyszeniu od początku jego działalności - powiedziała prezes Halina Józefczyk-Habrat.

Mirosława Sołtysik

Z okazji urodzin, Zarząd Powiatu Krośnieńskiego przyznał Januszowi Michalakowi medal starosty krośnieńskiego "Zasłużony dla Powiatu Krośnieńskiego". Medal oraz akt nadania, na ręce córki pana Janusza Mirosławy Sołtysik, wręczył starosta krośnieński Jan Pelczar. Z kolei burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój Witold Kocaj przekazał okolicznościową statuetkę w kształcie dłoni z sercem.

- To wszystko, co zrobił pan Janusz Michalak to jest właśnie serce przekazane naszej gminie- stwierdził Witold Kocaj.

Srebrny jubileusz Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju był okazją do uhonorowania grupy członków Odznaką Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Wręczył je Grzegorz Nieradka, doradca ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a w gronie wyróżnionych znaleźli się: Krzysztof Antosz, Janusz Lubaś, Bogusława Michalak-Trybus, Adam Nycz, Iwona Rajchel, Marek Rajchel, Mariusz Włodarczyk.

Srebrny jubileusz Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju

Wśród zaproszonych gości, którzy wzięli udział w uroczystościach jubileuszowych znaleźli się między innymi: Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego; starosta Jan Pelczar; radni Rady Powiatu Krośnieńskiego: Maria Parylak, Monika Subik i Stanisław Kenar; władze gminy Iwonicz-Zdrój z przewodniczącym Rady Miejskiej Rajmundem Boczarem, burmistrzem Witoldem Kocajem i wiceburmistrzem Jackiem Ryglem, dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju Dorota Świstak, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Iwoniczu-Zdroju Bogdan Nitka oraz Zdzisław Gil z Krosna.

Obchody uświetnił występ zespołu Diamond Duo - Iwona i Marek Rajchel.

Od 19 października do 1 grudnia br. w galerii "Pasaż" nad Pijalnią Wód Mineralnych w Iwoniczu-Zdroju czynna jest wystawa publikacji z okazji 90-lecia urodzin Janusza Michalaka.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.