W Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym otwarto dzisiaj oficjalnie nową halę sportową, pracownię do nauki biologii i mikrobiologii oraz astrobazę.
Społeczność szkolna Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym może już korzystać z nowoczesnego centrum astrofizyki, pracowni do nauki biologii i mikrobiologii oraz nowej hali sportowej.
Uroczyste otwarcie tych trzech obiektów odbyło się 10 listopada. W uroczystości wzięli udział między innymi minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek; podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch; wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch; metropolita przemyski ks. arcybiskup Adam Szal; przełożony generalny Zgromadzenia Księży Michalitów ks. Dariusz Wilk; ks. Jerzy Sosiński, ekonom generalny Zakonu św. Michała Archanioła; wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik.

uczniowie MZSP w Miejscu Piastowym

Ks. dr Leszek Przybylski, dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym przypomniał, że dokładnie rok temu (10 listopada 2022 roku) minister Przemysław Czarnek przebywał również w michalickiej szkole w Miejscu Piastowym.

- Wizyta ta rozpoczęła także kolejny etap modernizacji naszej placówki. Jestem wdzięczny, że w związku z ogromnym wsparciem szkoły ze strony resortu edukacji nauki, dzisiaj w tym miejscu oddajemy do użytku salę gimnastyczną, pracownię biologii i mikrobiologii oraz astrobazę - powiedział ks. dr Leszek Przybylski.

Minister Przemysław Czarnek pogratulował stworzenia odpowiednich warunków pozwalających na wszechstronny rozwój młodego pokolenia.

- Szkoła w Miejscu Piastowym stale się rozwija. Życzę dalszych sukcesów. Jestem przekonany, że te inwestycje będą przynosić wielką radość. Mamy świetną młodzież, a za chwilę będziemy mieli świetnych studentów, rzemieślników, techników, ludzi, którzy będą brali odpowiedzialność za losy Ojczyzny w swoje ręce - powiedział szef MEiN.

Piosenkę ze specjalną dedykacją, w podziękowaniu za udział wszystkim uczestnikom uroczystości, wykonała Julia Sechman, uczennica MZSP w Miejscu Piastowym.

otwarcie hali sportowej w Miejscu Piastowym

Nowo wybudowana przestrzeń do aktywności fizycznej składa się z jednokondygnacyjnej hali sportowej wraz z zapleczem szatniowo-socjalnym oraz łącznikiem z budynkiem szkoły. Hala posiada pełnowymiarowe boisko do siatkówki, koszykówki oraz piłki ręcznej. Wyposażona jest również w elektroniczną kotarę oddzielającą boiska treningowe. Koszt inwestycji to 8,9 mln zł. Placówka otrzymała dofinansowanie rządowe na ten cel w kwocie 6 mln zł.

Przy szkole w Miejscu Piastowym powstało również nowoczesne centrum astrofizyki, które zostało wyposażone w specjalistyczny sprzęt do obserwacji astronomicznych. Do dyspozycji użytkowników jest teleskop, lunety najnowszej generacji oraz stanowiska informatyczne potrzebne do obsługi modułów optycznych. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Inwestycje w oświacie". Kwota wsparcia to 1 mln zł.

Ponadto Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych otrzymał dofinansowanie w wysokości 111 200 zł na zakup wyposażenia specjalistycznego do laboratorium biologicznego. Realizacja tej inwestycji pozwoli uczniom na prowadzenie ciekawych doświadczeń, eksperymentów i obserwacji naukowych.

otwarcie centrum astrofizyki

Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym prowadzony jest przez Zgromadzenie Księży Michalitów. Patronem jest bł. ks. Bronisław Markiewicz. Obecnie uczy się w szkole 1000 uczniów. Młodzież ma do dyspozycji nowocześnie wyposażone warsztaty szkolne i nowoczesne pracownie pozwalające w sposób profesjonalny nauczać informatyki, chemii oraz przetwórstwa paliw w zakresie wysoko zaawansowanych technologii.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 środowisko oświatowe wspólnie zaśpiewało Mazurka Dąbrowskiego. Akcja "Szkoła do hymnu" odbywała się w tym roku po raz szósty. W 2023 roku przystąpiło do niej blisko 4 mln uczniów i prawie 600 tys. nauczycieli.
Minister Przemysław Czarnek zaśpiewał "Mazurka Dąbrowskiego" razem z młodzieżą i nauczycielami Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym.
Szef MEiN podczas swojej wizyty w placówce przypomniał o potrzebie kształtowania postaw patriotycznych oraz budowania tożsamości narodowej wśród młodego pokolenia.

śpiewanie hymnu w Miejscu Piastowym

- Razem z uczniami oraz nauczycielami, w przeddzień 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odśpiewaliśmy hymn w ramach akcji "Szkoła do hymnu". Wspólnie wyraziliśmy radość z naszej niepodległości, dumę z naszej polskości. Przelana krew przez naszych przodków każe nam stać na straży niepodległości i suwerenności narodu polskiego. Dzięki postawie naszych przodków mówimy po polsku, jesteśmy dumni z bycia Polakami. Chcemy polskość, która jest wielką wartością, przenosić na następne pokolenia - stwierdził minister Przemysław Czarnek.

~.ehh

13-11-2023 14:14 2 9

WSTYD!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.