Rośnie produkcja energii elektrycznej w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym. W 2023 r. produkcja energii elektrycznej w spółce wzrosła o 5,3% w porównaniu do 2022 roku.
Krośnieński Holding Komunalny cały czas buduje kolejne instalacje prądotwórcze. Dzięki temu w 2023 r. produkcja energii elektrycznej w spółce wzrosła o 5,3% w porównaniu do 2022 roku i była większa niż jej zużycie.

Aktualnie Krośnieński Holding Komunalny posiada 18 instalacji prądotwórczych, o łącznej mocy 3596 kW. W 2023 r. obiekty te wyprodukowały 13 004 MWh energii elektrycznej, przy czym zużycie całkowite energii elektrycznej w spółce wyniosło ok. 12 550 MWh. Nadwyżka energetyczna, czyli różnica pomiędzy energią wyprodukowaną a zużytą, wyniosła blisko 454 MWh.

- Niezależność i samowystarczalność energetyczna to priorytetowe kierunki rozwoju Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Mamy już co prawda całkiem niezłe wyniki, ale mamy też ambitne plany w zakresie dalszej rozbudowy naszego potencjału prądotwórczego oraz systemów magazynowania energii tak, aby w niedalekiej przyszłości zapewnić energię elektryczną dla wszystkich jednostek miejskich - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

prąd biomasa krosno

Najwięcej energii wytworzonej w 2023 r. w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym pochodziło z elektrociepłowni biomasowej ORC, tj. ponad 8653 MWh, co stanowi 67% ogółu wyprodukowanej energii elektrycznej. Elektrownie biogazowe wyprodukowały ponad 2704 MWh, czyli 20% ogółu energii, instalacje fotowoltaiczne ponad 1407 MWh, tj. 11% energii, a mała elektrownia wodna w Sieniawie ponad 239 MWh, co stanowi 2% udziału w całości energii wyprodukowanej przez Krośnieński Holding Komunalny w skali całego minionego roku.

Wytwarzanie energii elektrycznej jest ściśle powiązane z działającym w spółce systemem autokonsumpcji. W 2023 r. poziom autokonsumpcji wyniósł 69%. Ilość energii własnej, zużytej w miejscu wytwarzania to 5040 MWh, natomiast całkowita ilość energii zużytej w ramach autokonsumpcji to ponad 7335 MWh.

- Wykorzystując potencjał energetyczny spółki, stawiamy też na rozwój elektromobilności. Mamy już 5 samochodów elektrycznych, a na parkingu przed naszą siedzibą wybudowaliśmy ogólnodostępną stację ładowania aut elektrycznych - wylicza Janusz Fic.

W planach krośnieńskiego magistratu jest również budowa stacji ładowania dla miejskich autobusów elektrycznych na terenie Elektrociepłowni Krosno, w związku z tym, że niebawem na wyposażenie spółki MKS Krosno, w której Krośnieński Holding Komunalny posiada 100% udziałów, trafi 5 autobusów elektrycznych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.